Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Karolina Wysota
Karolina Wysota
|

Skarga na obwodową komisję wyborczą. Jak to zrobić?

146
Podziel się:

Każdy może zgłosić nieprawidłowości w pracy obwodów wyborczych. Konsekwencje zależą od skali wykroczenia.

Skarga na obwodową komisję wyborczą. Jak to zrobić?
(PAP/Darek Delmanowicz)

W każdym lokalu wyborczym od początku do końca czuwa obwodowa komisja wyborcza. Co najmniej trzej członkowie, w tym przewodniczący lub jego zastępca. Karty do głosowania wydawane są wyłącznie po okazaniu dowodu osobistego. Co ważne, osoby z komisji nie mogą pomagać przy głosowaniu - na przykład wrzucać karty do urny czy odnaleźć kandydata na listach. Niepełnosprawni mogą poprosić o pomoc, ale tylko kogoś z zewnątrz.

Przestrzeganie prawa wyborczego nadzoruje komisarz wyborczy i to właśnie do niego należy kierować wszelkie skargi dotyczące nieprawidłowego działania obwodowych komisji. Pełni on rolę pełnomocnika Państwowej Komisji Wyborczej na wyznaczonym obszarze danego województwa. W każdej chwili ma prawo zażądać od obwodowej komisji wyborczej wyjaśnień. Na rozstrzygnięcie sprawy i wydanie decyzji ma 5 dni od złożenia doniesienia. Od postanowienia przysługuje odwołanie do Państwowej Komisji Wyborczej.

Kto rozpatruje skargę?

Doniesienia dotyczące nieprawidłowości w pracy obwodowej komisji wyborczej z zasady badają terytorialne komisje wyborcze. Zgodnie z uchwałą PKW z dnia 25 sierpnia 2014 roku, muszą reagować na każdą skargę, która do nich wpłynęła. W zależności od tego, na ile poważne były wykroczenia, komisja terytorialna może interweniować od razu - na przykład rozwiązać problem telefonicznie (upomnieć członków komisji od razu po otrzymaniu zgłoszenia) lub skierować stosowne pismo, w którym poinformuje o zarzutach i sposobie rozwiązania problemu. Osoba, która zaskarżyła pracę obwodowej komisji ma prawo do tego, aby na piśmie poinformować ją o przebiegu sprawy i podjętych działaniach.

Co grozi za łamanie prawa wyborczego?

Zgodnie z ordynacją wyborczą (art. 21 ust. 1) członkowie obwodowej komisji wyborczej oprócz ochrony prawnej ponoszą również odpowiedzialność jak funkcjonariusze publiczni. Za przekroczenie swoich uprawnień, niedopełnienie obowiązku lub działanie na szkodę interesu publicznego lub prywatnego ponoszą odpowiedzialność karną za przestępstwo. Nawet jeżeli działali w sposób nieumyślny. Jako przestępstwo traktowane jest na przykład dopuszczenie się nadużycia podczas liczenia głosów wyborczych lub wpływanie na głosy wyborców przemocą, groźbą lub podstępem zgodnie z art. 249 k.k. podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Wybory można oprotestować

Efektem protestów może być unieważnienie wyborów. Wszystko zależy od skali naruszeń. Protest należy wnieść na piśmie do Sądu Okręgowego w ciągu 14 dni od dnia wyborów. Trzeba wskazać w nim zarzuty, które mogą obejmować:

  • dopuszczenie się przestępstwa związanego z wyborami(na przykład, gdy członek komisji nakłania do oddania głosu na konkretnego kandydata),
  • naruszenie przepisów Kodeksu wyborczego dotyczącego głosowania czy ustalania wyników wyborczych.

Zarzuty powinny zostać poparte dowodami - na przykład zdjęcia, nagrania, dokumenty. Na rozpatrzenie sprawy Sąd ma 30 dni od daty wniesienia protestu. Skargi najczęściej dotyczyły łamania ciszy wyborczej. Zdarzały się zarzuty dotyczące nieprawidłowego liczenie głosów. Miały miejsce również sytuacje, w których komisja wydała błędne karty do głosowania, czy jeden z członków był pod wpływem alkoholu.

Czytaj więcej w Money.pl
Kontrola NIK w PKW zacznie się już dziś Zapowiedział to w Jedynce prezes Najwyższej Izby Kontroli, Krzysztof Kwiatkowski.
Przegrali wybory, dostaną 40 tysięcy odprawy Włodarze ustępujący ze stanowiska na pocieszenie mogą liczyć na trzymiesięczną pensję na _ odchodne _.
Wpadka z systemem wyborczym, NIK rusza na kontrolę Po problemach z systemem liczenia głosów w wyborach samorządowych NIK sprawdzi, czy prawidłowo wydano publiczne pieniądze na system informatyczny PKW.
Pierwsze zatrzymania za korupcję wyborczą 36-letni mężczyzna miał płacić za głosowanie na kandydata na burmistrza Złotoryi 30 złotych.
giełda
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(146)
abc
miesiąc temu
Hahaha u mnie z ramienia pisu siedzialy osoby w komisji wyborczej z przeszloscia kryminalna i kazdy mial to gdzies ze m9glo dojsc w kszdej chwili go mataczenia etc.
DZIADUŚ
3 miesiące temu
Listy z nazwiskami głosujących podaje się do podpisu'' do góry nogami " tak wygląda że jesteśmy nienormalni . Komisja wyborcza Gdańsk-NOWY PORT UL. WYZWOLENIA( szkoła morska).
Szkoda gadac
9 miesięcy temu
Wszędzie gdzie nie wydano kart lub pytano o wydawanie wszystkich kart byli pobratymcy z opozycji, wszędzie tam doszło do fałszerstwa. Referendum powinno być jeszcze raz zrobione. Jeśli tak robią odnośnie referendum to co muszą robić jeszcze?
Myślący
9 miesięcy temu
Coś mało kliknięć pod komentarzami.Wiadomo kto brał udział w tym spisku
aaa
9 miesięcy temu
Komisje i ci ludzie to cyrk. Głosowałam w Gdyni. Dopisałam się do listy wyborczej kilkanaście dni przed wyborami poprzez profil zaufany. Pan z komisji stwierdził, że nie ma mnie na liście i mam sobie iść bo nie mogę głosować! Pytam się jak to, pokazuję logując się na profilu, adres pod którym mogę głosować. Pan bezczelnie powiedział, że nie ma mnie na liscie i mam problem. Wkurzyłam się i proszę o wytłumaczenie, podeszła pani( chyba przewodnicząca) pokazuję jeszcze raz wszystko a owa pani mi mówi, że no ale to przez urząd trzeba załatwiać i muszę mieć potwierdzenie!!! O zgrozo, tłumaczę jeszcze raz, że mogę zrobić to przez profil, że mam adres pod którym mam głosować. Następnie pani stwierdziła, że nie mam meldunku stałego i nie mogę głosować.... Gdy się wkurzyłam i zapytałam gdzie mogę zadzwonić, żeby ktoś kompetentny potwierdził moją możliwość głosowania i gdy sama zaczęłam szukać w necie, to nagle ktoś z komisji obudził się, kazali czekać i po kilku magicznych chwilach okazało się, że jestem na liscie wyborców, a szanowna komisja, albo źle szukała, albo mieli to gdzieś!!!
...
Następna strona