Notowania

działalność skok
20.05.2015 14:36

"SKOK-i są tak bezpieczne, jak banki w latach 90-tych". Prokurator generalny o nieprawidłowościach w Kasach

Największe nieprawidłowości są w trzech Kasach - zdradza Andrzej Seremet.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Gzell)

Dziś w bankach nie ma tej skali nieprawidłowości co w SKOK-ach. Obecny poziom bezpieczeństwa w SKOK-ach jest porównywalny z tym, jaki był w bankach w latach 90., szczególnie w bankach spółdzielczych - ocenił prokurator generalny Andrzej Seremet podczas posiedzenia sejmowej podkomisji do spraw SKOK-ów.

Przedstawiając sejmowej podkomisji ds. SKOK-ów informację o śledztwach dotyczących działalności władz kas Seremet ujawnił, że w skali kraju toczy się 1250 postępowań dotykających tego tematu. Przyznał, że w części z nich podejrzenia się nie potwierdzają.

Najszersze nieprawidłowości odnotowano w SKOK Wołomin, gdzie wiceszef rady nadzorczej kasy oraz jej zarząd są podejrzani o działanie w grupie przestępczej mającej na celu wyłudzanie kredytów, a straty sięgają co najmniej wielu setek milionów zł. Ponadto ludzie z władz tej kasy są podejrzani o zlecenie pobicia wiceszefa KNF Wojciecha Kwaśniaka.

Seremet wskazał też na dawną Południowo-Zachodnią SKOK, gdzie stwierdzono, że szefowie kasy przyjmowali łapówki w zamian za kredyty - wiceszefowi tego SKOKu i szefowi komórki oceny ryzyka zarzucono przyjmowanie łapówek w zamian za łącznie 11 mln zł kredytów.

- Monitorowanie SKOK-ów rozpoczęliśmy w 2013 r. w związku z sygnałami o licznych nieprawidłowościach. Uznałem, że sposób prowadzenia tych spraw należy koordynować ze szczebla prokuratury generalnej" - powiedział Seremet pytany przez posłów, czy zakres nieprawidłowości i przestępczości w SKOK-ach jest większy niż w bankach, czy mniejszy.

- W bankach takiej skali nieprawidłowości nie ma. One są dziś na zupełnie na innej planecie jeśli chodzi o ochronę interesów klientów - podkreślił szef prokuratury. Podobny okres jego zdaniem banki przeżywały w latach 90. - Szczególnie banki spółdzielcze - gdy udzielały kredytów na prawo i lewo, również na zasadzie 10 proc. prowizji dla udzielającego - dodał.

Pytany o beneficjentów wyłudzonych kredytów Seremet wyraził przypuszczenie, że część pieniędzy mogła zostać wytransferowana za granicę i ich odzyskanie może być trudne.

- Przestępstwa w SKOK-ach godzą pośrednio w członków tych kas, a to jest znacząca grupa osób - mówił posłom Andrzej Seremet.

Seremet wyjaśnił, że może przedstawić te informacje, na których upublicznienie zgodzili się prokuratorzy prowadzący poszczególne śledztwa.

Prokurator generalny ujawnia część informacji

Referując śledztwo dotyczące SKOK-Wspólnota w Gdańsku mówił, że od lutego 2014 roku Prokuratora Okręgowa w Gdańsku prowadzi śledztwo w sprawie wyrządzenia w tej kasie szkody na dużą skalę przez członków jej władz.

Prokuratura, zaznaczył, w tym "wielowątkowym" śledztwie bada nienależytą dbałość o powierzony majątek i nadużycie uprawnień przez członków władz SKOK-Wspólnota, poprzez "zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa i wniesienie jej aportem do spółki, w zamian za akcje tej spółki".

Jak podejrzewają prokuratorzy, miało to wyrządzić SKOK-Wspólnota szkodę w kwocie 78 mln zł. Szkodę 7 mln zł mogła natomiast wyrządzić sprzedaż przez zarząd nieruchomości we Wrocławiu, w zamian za akcje spółki - mówił Seremet.

Przedmiotem śledztwa jest też, dodał prokurator generalny, zawarcie z podmiotami zewnętrznymi 28 umów outsoursingowych, na skutek czego "istotna część podstawowej działalności kasy została przejęta przez podmioty zewnętrzne", przy jednoczesnym pozostawieniu po stronie kasy "ryzyka gospodarczego".

Badana jest także sprzedaż wierzytelności SKOK-Wspólnota spółce z Luksemburga, na łączną kwotę 215 mln zł. - W wyniku tej transakcji kasa straciła faktyczną kontrolę nad wierzytelnościami - podkreślił Seremet.

Poza tym, mówił prokurator generalny, prokuratorzy badają przypadki zawarcia przez członków zarządu SKOK-Wspólnota szeregu niekorzystnych umów podnajmu nieruchomości.

- Choć SKOK-Wspólnota była w trudnej sytuacji finansowej, rada nadzorcza przyznała zarządowi tej kasy w 2012 roku wysokie wynagrodzenie - dodał Seremet.

Banki nieprzygotowane na kryzys finansowy. Pomoże specjalny fundusz:

Czytaj więcej w Money.pl

* [ ( http://static1.money.pl/i/h/141/m339085.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/dzialalnosc-skok-sejmowa-podkomisja-chce,168,0,1755560.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) [ Andrzej Duda nie chce złożyć wyjaśnień? ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/dzialalnosc-skok-sejmowa-podkomisja-chce,168,0,1755560.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne )
* [ ( http://static1.money.pl/i/h/105/m340841.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/dzialalnosc-skok-ow-sejmowa-podkomisja-w,66,0,1749826.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) [ Kierowca prezesem SKOK-u. Tutaj tak było ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/dzialalnosc-skok-ow-sejmowa-podkomisja-w,66,0,1749826.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne )
* [ ( http://static1.money.pl/i/h/191/m328639.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/komisja-nadzoru-finansowego-zdecyduje-o,160,0,1749408.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) [ KNF bierze się za banki. Stracą akcjonariusze ]( http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/komisja-nadzoru-finansowego-zdecyduje-o,160,0,1749408.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne )
* [ ( http://static1.money.pl/i/h/20/m328724.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nadzor-nad-skok-ami-poslowie-po-pis,143,0,1746319.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) [ PO: PiS "mataczy" ws. nadzoru nad SKOK-ami ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nadzor-nad-skok-ami-poslowie-po-pis,143,0,1746319.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne )
Tagi: działalność skok, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz