Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Solidarna Polska wzywa premier Kopacz do weta ws. polityki klimatycznej UE

0
Podziel się:

Szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro zaapelował do premier Ewy Kopacz, aby podczas najbliższego szczytu UE w Brukseli zawetowała "groźne dla rozwoju Polski" propozycje dotyczące unijnej polityki klimatycznej.

Solidarna Polska wzywa premier Kopacz do weta ws. polityki klimatycznej UE
(Stanislaw Kowalczuk/East News)

Szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro zaapelował do premier Ewy Kopacz, aby podczas najbliższego szczytu UE w Brukseli zawetowała _ groźne dla rozwoju Polski _ propozycje dotyczące unijnej polityki klimatycznej.

Ziobro na konferencji prasowej w Sejmie podkreślił, że na szczycie UE w Brukseli w przyszłym tygodniu rozstrzyga się los tzw. pakietu klimatyczno-energetycznego, _ czyli polityki antywęglowej, którą chce prowadzić za wszelka cenę Unia Europejska __ - Wprowadzenie tych zapisów oznaczać będzie gigantyczny wzrost bezrobocia, co najmniej o 300 tys. a niektórzy mówią pół miliona, oraz gigantyczny wzrost cen prądu. Żaden polski odpowiedzialny premier nie może się na to zgodzić _ - uważa szef SP.

Wyraził nadzieję, że Kopacz stanie na wysokości zadania i zawetuje fatalną dla Polski, ale i dla gospodarki europejskiej _ politykę antywęglową _. _ Polityka klimatyczno-energetyczna, czyli polityka antywęglowa jest prezentem dla (prezydenta Rosji) Władimira Putina, który dzięki temu może sprzedawać znacznie większe ilości gazu. A więc będzie dostawał pieniądze na zbrojenia i rozwój swoich imperialnych celów i zakusów _ - powiedział polityk.

Czwartkowo-piątkowy szczyt UE w Brukseli ma uzgodnić nową politykę energetyczno-klimatyczną Unii po 2020 r. Na początku roku Komisja Europejska zaproponowała nowy cel redukcji emisji CO2 w wysokości 40 proc. do 2030 r. (względem 1990 r.).

Zaproponowała też ogólnoeuropejski cel udziału energii ze źródeł odnawialnych na poziomie 27 proc. Obowiązujący do 2020 r. pakiet energetyczno-klimatyczny z 2008 r. zakłada 20-proc. redukcję emisji CO2 i 20-proc. udział energii odnawialnej.

Wygłaszając w Sejmie na początku października expose premier Kopacz zadeklarowała, że rząd nie zgodzi się na dodatkowe koszty polityki klimatycznej UE, w tym podwyżki cen energii. Zapewniła, że Polska twardo będzie prezentować swe stanowisko w kwestii redukcji emisji CO2 w UE i nie wykluczyła weta.

Czytaj więcej w Money.pl
Sawicki ostro o rolnikach. Teraz przeprasza Przedwczoraj Marek Sawicki nazwał frajerami tych, którzy sprzedają jabłka do skupu po 12 groszy za kilogram.
Szczyt UE bez porozumienia. Kiedy następny? Szczyt UE miał wyłonić przynajmniej nowego szefa unijnej dyplomacji, a także spróbować wybrać nowego przewodniczącego Rady Europejskiej oraz szefa eurogrupy. To się jednak nie udało.
wiadmomości
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)