Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Średnia rata kredytu za trzy pokoje w dużym mieście poniżej 1,5 tys. zł

0
Podziel się:

Mimo stóp na rekordowo niskich poziomach, chcąc kupić mieszkanie na kredyt w jednym z 10 największych polskich miast, trzeba się liczyć z kosztem wyższym niż w listopadzie.

Średnia rata kredytu za trzy pokoje w dużym mieście poniżej 1,5 tys. zł
(arrakasta - Fotolia.com)

Koszt zakupu mieszkania na kredyt utrzymuje się na niskim poziomie - wynika z szacunków Lion's Bank. To głównie dlatego kredyt jest przeważnie tańszy niż najem.

Koszt związany z zakupem mieszkania na kredyt jest oczywiście tym niższy, im tańsze są nieruchomości w danym mieście. Najwyższe ceny są oczywiście w Warszawie. Kolejne miejsca zajmuje Kraków (6,5 tys. zł), Wrocław (5,6) i Gdańsk (5,4). Na drugim biegunie są Katowice z wynikiem na poziomie 3,7 tys. zł za m kw.

Relatywnie niskie są też ceny w Łodzi (3,7 tys. zł), czy Bydgoszczy (3,8 tys. zł). Ceny transakcyjne są oczywiście niższe od przytoczonych stawek ofertowych – przeważnie o od kilku do kilkunastu procent.

1439 zł za trzy pokoje w dużym mieście

Z danych firmy Lion's House wynika natomiast, że marże kredytowe wzrosły w ciągu 12 miesięcy o 0,2 pkt. proc. Obecnie średnia marża kredytowa wynosi 1,8% (wynik dla 18 banków).

Przy notowanym na początku miesiąca WIBOR-ze 3M na poziomie 2,06% średnie oprocentowanie kredytu hipotecznego można oszacować na zaledwie 3,86%. Jest to jeden z najniższych wyników w historii.

Jak te liczby wpływają na wysokość rat? Gdyby dziś zadłużyć się na 30 lat z 20-proc. wkładem własnym na popularne dwupokojowe mieszkanie w jednym z 10 największych polskich miast trzeba się liczyć z ratą na poziomie 959 zł (średnia dla badanych miast). W przypadku kawalerek byłoby to 576 zł, a trzypokojowych lokali 1439 zł miesięcznie.

W poszczególnych miastach wyniki te byłyby oczywiście bardzo zróżnicowane. Najwyższe byłyby w Warszawie, gdzie zadłużając się na trzy pokoje trzeba oddawać do banku przeciętnie 2221 zł miesięcznie. Przy wyborze dwóch pokoi ratę oszacować można na 1481 zł miesięcznie, a w przypadku kawalerki 888 zł miesięcznie.

Na drugim biegunie są takie miasta jak Łódź i Katowice. Tam kupując kawalerkę na kredyt trzeba się liczyć z miesięczną ratą na poziomie 410 - 420 zł miesięcznie. W przypadku dwóch pokoi byłoby to 690 - 700 zł, a trzech około 1030 - 1040 zł.

Wiara w obniżki wciąż żywa

Nie powinno ulegać wątpliwości, że kluczowym czynnikiem, który w ostatnim czasie decyduje o tym ile kosztuje kredyt mieszkaniowy, jest stawka WIBOR. Ta jest nierozerwalnie związana z poziomem stóp procentowych w Polsce, a więc to od decyzji Rady Polityki Pieniężnej w dużej mierze zależy ile kosztować będzie kredyt.

Przypomnijmy, że na początku listopada 2012 roku główna stopa procentowa była na poziomie 4,75%. W październiku br. Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżeniu tego poziomu do 2%, a więc o ponad połowę, co miało kilkukrotnie większe znaczenie dla potencjalnych nabywców mieszkań niż działania banków komercyjnych podwyższających marże.

Wciąż rynek spodziewa się, że wspomniane cięcia będą miały swój ciąg dalszy. Tak przynajmniej wynika z aktualnych notowań kontraktów terminowych na stopę procentową (FRA). 18 grudnia 2014 r. kontrakty za 6 miesięcy wyceniały WIBOR 3M na 1,7%, a więc wyraźnie niżej niż dzisiejsza wartość tego wskaźnika (2,06% na dzień 18 grudnia 2014 r.). Co nie mniej ważne w znacznie dłuższym horyzoncie czasowym (21-miesięcznym) kontrakty na WIBOR 3M notowane są na poziomie 1,87%, czyli również niżej niż dziś.

Z tych notowań wnioskować można, że w perspektywie 2 kwartałów rynek spodziewa się obniżki stóp procentowych, a w horyzoncie dwóch lat WIBOR nie powinien być wyższy niż wskazują dzisiejsze notowania. Kredyty powinny więc pozostać relatywnie tanie przez dłuższy czas.

Znajdź najtańszy kredyt hipoteczny

Jakiej kwoty kredytu potrzebujesz? ZOBACZ OFERTY; )

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
poradniki i raporty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)