Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stoltenberg: silne NATO warunkiem lepszych relacji z Rosją

0
Podziel się:

Stoltenberg podkreślił, że nie ma sprzeczności między pragnieniem utrzymania silnego NATO a kontynuowaniem prób utrzymywania kontaktów z rosyjskim przywództwem prezydenta Władimira Putina.

Stoltenberg: silne NATO warunkiem lepszych relacji z Rosją
(Kjetil Ree / Wikipedia (CC BY-SA 3.0))

Nowy sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oświadczył dziś, że tylko silny zachodni sojusz może wynegocjować lepsze relacje z Rosją. Zarzucił zarazem Moskwie przeciwdziałanie demokracji i pokojowi na wschodzie Europy.

Stoltenberg oświadczył, powołując się na swe doświadczenia z okresu, kiedy stał na czele rządu Norwegii, że solidny potencjał obronny i silna więź transatlantycka mają fundamentalne znaczenie dla doprowadzenia do konstruktywnych relacji z Rosją.

W swym pierwszym przemówieniu politycznym od czasu objęcia 1 października stanowiska sekretarza generalnego NATO Stoltenberg podkreślił, że nie ma sprzeczności między pragnieniem utrzymania silnego NATO a kontynuowaniem prób utrzymywania kontaktów z rosyjskim przywództwem prezydenta Władimira Putina.

_ NATO jest i będzie. Rosja jest i będzie. Musimy więc mieć jakieś relacje. Pytanie, jakiego rodzaju _ - powiedział Stoltenberg.

Wyraził opinię, że Putin przeciwdziała upowszechnianiu demokracji i pokoju na wschodzie Europy. _ Rosja próbuje cofnąć postęp, jaki osiągnęliśmy wspólnym wysiłkiem _ - powiedział. Jednocześnie podkreślił, że NATO nie jest zainteresowane dalszą eskalacją kryzysu ukraińskiego. _ Nikt nie chce nowej zimnej wojny 25 lat po upadku muru berlińskiego _ - wskazał.

Sekretarz generalny NATO powiedział też, że jest w kontakcie z ONZ, chcąc ustalić, czy jest jakaś _ szczególna rola _ dla Sojuszu, jeśli chodzi o pomoc w walce z epidemią eboli.

Zwrócił uwagę, że niektóre państwa członkowskie NATO, w tym Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, wysłały żołnierzy do Afryki Zachodniej, ale uznał, iż jest jeszcze _ za wcześnie _, by powiedzieć, czy samo NATO powinno odegrać jakąś rolę.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)