Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stosunki Indie - Polska. Piechociński liczy na większą współpracę gospodarczą

0
Podziel się:

Minister gospodarki po spotkaniach z premierem Indii Narendrą Modim podkreślił, że kraj ten ma olbrzymi potencjał, a gospodarka indyjska szybko rośnie.

Stosunki Indie - Polska. Piechociński liczy na większą współpracę gospodarczą
(Kancelaria Prezesa Rady Ministrów / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

Od wczoraj wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński przebywa w jednym z najbardziej uprzemysłowionych stanów Indii, prowincji Gudżarat. Towarzyszy mu grupa przedsiębiorców oraz przedstawicieli naszej administracji.

Minister gospodarki po spotkaniach z premierem Indii Narendrą Modim podkreślił, że kraj ten ma olbrzymi potencjał, a gospodarka indyjska szybko rośnie. Dodał, że patrzy się tu na Polskę w sposób szczególny. Bardzo się docenia to, że jesteśmy gospodarką, która od ponad 20 lat nie miała spadku PKB. Piechociński ma też nadzieję na większe inwestycje indyjskie w Polsce, a polskie w Indiach.

- _ Inwestycje hinduskie w Polsce nie są największe. Dokładnie stanowią jedną dziesiątą polskich inwestycji w Indiach. Mało kto o tym mówi, że Indie to największy w Azji kraj naszych bezpośrednich inwestycji _- wyjaśnia wicepremier.

Zapowiada kolejne inwestycje. Przypomniał, że w Indiach działają już między innymi polskie zakłady materiałów budowlanych.

Janusz Piechociński dodał, że z premierem Modim mówił też o współpracy między naszymi krajami w dziedzinie górnictwa.

- _ Bardzo szczegółowo omawialiśmy technikę, technologię. Pan premier dobrze znał nasze przewagi, mówił o doświadczeniach na indyjskim gruncie naszych geofizyk i naszych firm, technik i technologii. Hindusi ciągle sygnalizują możliwość wejścia inwestycjami do polskiego sektora, pytają nas o modernizację energetyki. Chcą znacząco to rozbudować. Szacują oni, czy nie byłby korzystny dla obu stron import z Polski węgla czy koksu _- mówił Piechociński.

Dużo miejsca poświęcono też współpracy rolniczej, a w szczególności o przetwórstwie żywności.

- _ W miejscowym rolnictwie straty bezpośrednie po zbiorach sięgają nawet 30 procent. W ogóle nie ma technik i technologii konserwowania czy suszenia owoców i warzyw. Mówiliśmy dużo o utylizacji odpadów. Warszawa i Polska uchodzą w Indiach za bardzo czyste, ładne, o wielkiej staranności. I teraz zaczyna się seria spotkań na trochę niższym poziomie, bardziej operacyjnym i decyzyjnym. Chcielibyśmy wyjechać stąd mając rozstrzygnięty problem polskich jabłek _- dodał minister gospodarki.

Dziś Janusz Piechociński wziął udział w _ Vibrant Gujarat Summit _, czyli jednej z głównych konferencji biznesowych w Indiach. Dziś poza tym ma się spotkać między innymi z indyjskim ministrem górnictwa.

Podczas rozmowy z indyjskim szefem rządu przekazał mu zaproszenie do złożenia wizyty w Polsce.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)