Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stosunki Niemcy-Rosja coraz gorsze? Berlin broni sankcji gospodarczych

0
Podziel się:

- Kto narusza zasady wspólnego życia w Europie, ten zagraża podstawom bezpieczeństwa i dobrobytu - powiedział szef niemieckiej dyplomacji na konferencji gospodarczej zorganizowanej przez dziennik Sueddeutsche Zeitung w Berlinie.

Stosunki Niemcy-Rosja coraz gorsze? Berlin broni sankcji gospodarczych
(Heinrich-Böll-Stiftung/Flickr)
bFglJGzp

Minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier bronił sankcji gospodarczych nałożonych przez Zachód na Rosję, podkreślając, że związany z nimi koszt jest mniejszy niż znoszenie stałego zagrożenia dla porządku w Europie.

_ - Kto narusza zasady wspólnego życia w Europie, ten zagraża podstawom bezpieczeństwa i dobrobytu _ - powiedział szef niemieckiej dyplomacji na konferencji gospodarczej zorganizowanej przez dziennik _ Sueddeutsche Zeitung _ w Berlinie.

Sankcje nałożone na Rosję działają na szkodę samych Niemiec, bo niemieccy eksporterzy nie mogą wysyłać towarów do tego kraju, mimo to restrykcje są niezbędne do przywrócenia międzynarodowego porządku - podkreślił Steinmeier.

bFglJGzr

Jednocześnie ostrzegł przed chęcią _ powalenia Rosji gospodarczo _. _ To nie może być cel tych sankcji _ - zaznaczył, dodając, że _ Rosja w stanie izolacji i zapaści gospodarczej _ to jeszcze większe zagrożenie dla Europy i Ukrainy.

Steinmeier ocenił, że obecnie można obserwować _ recesję globalizacji _, spowodowaną jego zdaniem nie tylko przez kryzys na Ukrainie. Państwa rozmawiają ze sobą coraz rzadziej, a międzynarodowe instytucje działają zbyt wolno - powiedział.

Brak komunikacji utrudnia lub wręcz uniemożliwia rozwiązanie konfliktów jak ten na Ukrainie, w Syrii czy na Bliskim Wschodzie - powiedział minister.

Przestrzegł, że Niemcy nie powinny uważać się za _ szczęśliwą wyspę _, której obecne trendy w polityce nie dotyczą, bo _ recesja globalizacji zagraża też gospodarkom stawiającym na eksport _. Niemiecka gospodarka może rosnąć tylko w połączonym świecie, w którym panują należyte zasady - powiedział Steinmeier.

bFglJGzx

W ostatnich dniach niemieckie media spekulowały o rzekomych różnicach w podejściu do Rosji i jej prezydenta Władimira Putina między Steinmeierem a kanclerz Angelą Merkel. W środowym przemówieniu w Bundestagu szefowa rządu podkreśliła, że zarówno jej rozmowy z Putinem podczas szczytu G20 w Australii, jak i spotkania Steinmeiera w Moskwie z Putinem oraz szefem MSZ Siergiejem Ławrowem służyły jednemu celowi, czyli poszukiwaniu dyplomatycznego rozwiązania.

Czytaj więcej w Money.pl

bFglJGzS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)