Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stosunki USA-Chiny ocieplają się? Prezydent Xi Jinping odwiedzi Waszyngton

0
Podziel się:

Prezydent Chin Xi Jinping we wrześniu przybędzie do USA z pierwszą
oficjalną wizytą jako głowa państwa - poinformowała w środę agencja Xinhua. Wizyta Xi świadczy o
pozytywnym okresie w napiętych nieraz stosunkach obu krajów - podkreśla Associated Press.

Prezydent Chin Xi Jinping
Prezydent Chin Xi Jinping (Wikimedia/CC/Erin A. Kirk-Cuomo)
bETNPJSJ

Prezydent Chin Xi Jinping we wrześniu przybędzie do USA z pierwszą oficjalną wizytą jako głowa państwa - poinformowała w środę agencja Xinhua. Wizyta Xi świadczy o pozytywnym okresie w napiętych nieraz stosunkach obu krajów - podkreśla Associated Press.

Xi przyjął zaproszenie prezydenta USA Baracka Obamy do złożenia wizyty podczas rozmowy telefonicznej obu przywódców w nocy z wtorku na środę - podała Xinhua. Obama odwiedził Chiny w listopadzie ubiegłego roku. Uczestniczył wówczas w szczycie państw Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC), podczas którego spotkał się z Xi.

Przywódcy USA i Chin spotkali się także wcześniej, w czerwcu 2013 roku, podczas nieformalnego szczytu w posiadłości Sunnylands w kalifornijskim Rancho Mirage. Strona chińska oceniała wówczas, że spotkanie przyczyniło się do oparcia relacji obu państw na zasadach wzajemnego szacunku i partnerstwa. Relacje obu państw nie są jednak pozbawione kwestii spornych, m.in. cyberszpiegostwa czy dominacji Chin na akwenach Azji Południowo-Wschodniej kosztem amerykańskich sojuszników, Japonii i Filipin.

bETNPJSL

Biały Dom przekazał, że Xi i Obama w rozmowie telefonicznej poruszyli wiele tematów, w tym wsparcie Chin dla walczących z epidemią eboli krajów Afryki Zachodniej i porozumienie o inwestycjach między Chinami i USA.

Oba kraje potwierdziły wolę ścisłej współpracy w walce z globalnymi zagrożeniami - dodano w komunikacie, jako przykład wskazując próby wpływania na Iran w rozmowach atomowych z grupą 5+1 (Chiny, Francja, Rosja, USA, Wielka Brytania i Niemcy).

W środę z wizytą w Pekinie przebywa zastępca sekretarza stanu USA Tony Blinken. Na konferencji prasowej powiedział, że jego pobyt w Państwie Środka ma na celu "pogłębienie praktycznej współpracy" między obu państwami.

bETNPJTm
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)