Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys migracyjny. Szwecja potrzebuje imigrantów by utrzymać wzrost

56
Podziel się:

Szwecja potrzebuje 64 tysięcy imigrantów rocznie, żeby zniwelować braki na rynku pracy i podtrzymać wzrost gospodarczy - uważa dyrektor narodowej agencji zatrudnienia Mikael Sjöberg.

Kryzys migracyjny. Szwecja potrzebuje imigrantów by utrzymać wzrost
(REPORTER)

Sjöberg mówił w szwedzkiej telewizji, że w kraju brakuje głównie inżynierów, ale też kierowców autobusów czy motorniczych. Z brakiem pracowników o odpowiednich umiejętnościach borykają się zarówno prywatne firmy, jak i sektor publiczny.

Jak wskazywał, sposobów walki z niedoborami na rynku pracy jest kilka: można zachęcać młodych pracowników by podnosili lub zmieniali kwalifikacje, albo namawiać starszych, by opóźnili przejście na emeryturę. Jednak imigranci są ważnym elementem tej układanki.

Cześć szwedzkiego społeczeństwa - podobnie jak zresztą znaczny procent Europejczyków - nie widzi korzyści z przyjmowaniu imigrantów i jest im przeciwna. Tymczasem, jak wynika z danych ONZ, niemal ćwierć miliarda osób żyje i pracuje w innym kraju, niż się urodziło. Najwięcej światowych emigrantów mieszka w Stanach Zjednoczonych - 19 procent.

Opracowanie Agata Kalińska

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(56)
hgjgjgjhgjgjj...
7 lat temu
Polowa Szwedow pracuje w Norwegii
As
7 lat temu
Ulatwcie nam Polakom zycie we Szwecji nie bedziecie mieli proble ow z niedoborem ludzi!!w Polsce jest duzo szwedzkiej krwi jeszcze od vikingow ,potopy szwedzkie i pozniej!!
Borec
7 lat temu
Tak działa socjalistyczny absurd. Pracujacy i pracodawcy są goleni wysokimi szwedzkimi podatkami "dla wspolnego dobra". Karanie przedsiebiorczosci podatkami powoduje, ze pracownicy nie chcą pracować bo im niska pensja nie wystarcza, pracodawcow nie stać zeby windować płace w gore bo i tak sa juz ukarani wysokimi podatkami. Pojawia sie stagnacja. Brak rąk do pracy. W konsekwencji wszyscy biednieją. Jak to rozwiazać? Obniżyć podatki?! Nie! Tego socjalista nigdy nie zrobi. Jeszcze je podniesie powiekszajac problem. A rozwazaniem bedzie import taniej sily roboczej, tych dla których niska szwedzka pensja jest jak eldorado w porownaniu z wegetacja w Etiopii czy innej dziurze. Niewykształcone drugie pokolenie emigrantow nie bedzie chcialo jednak pracowac za najnizsze pensje. Choc bez wyksztalcenia bedzie aspirowac do wyzszych celow, ktorych nie osiagnie i zapadnie w bezrobocie i frustracje. Powodzenia komunisci!
Łukasz
7 lat temu
Tylko jakimś dziwnym trafem ten nowy narybek. Zresztą w Szwecji to już z kilkanaście nawet dziesiąt lat, woli w dużej większości siedzieć na zasiłku. Szwedzi próbują ich asymilować. Podsuwają wszystko pod nos, ale kiepsko im to wychodzi. Stare dziadki Szwedzkie biorą młódki z Afryki do sprzątania, gotowania i miętoszenia, a młodym murzynom podsuwają pod nos młode Szwedki.
AAAAAAAAAAAAA...
7 lat temu
którzy imigranci pracują? oni tylko biorą zasiłki!
...
Następna strona