Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Umowa klimatyczna. Francuskie banki inwestują w Polsce wbrew jej ustaleniom?

8
Podziel się:

W piątek oficjalnie wchodzi w życie porozumienie zawarte w grudniu ubiegłego roku w Paryżu w sprawie zapobiegania zmianom klimatycznym. Mimo optymizmu, pojawiły się głosy krytyczne pod adresem francuskich banków inwestujących w Polsce.

Umowa klimatyczna. Francuskie banki inwestują w Polsce wbrew jej ustaleniom?
(why 137 / Flickr (CC BY 2.0))

Pozarządowa organizacja Przyjaciele Ziemi w swoim raporcie zwraca uwagę, że instytucje finansowe ociągają się, licząc na zyski, z angażowaniem się w realizację przyjętych w Paryżu ustaleń.

Organizacja zwraca uwagę na fakt, że BNP Paribas między rokiem 2009 a 2014 zainwestował 11 miliardów euro w wydobycie węgla, a przecież właśnie ograniczenie użycia tego surowca jest jednym ze słupów milowych walki o zahamowanie niekorzystnych zmian klimatycznych.

Na celowniku Przyjaciół Ziemi znalazły się jeszcze trzy inne banki francuskie postępujące w podobny sposób. Ich działalność przybiera różną formę - od bezpośredniego finansowania projektów związanych z wydobyciem węgla czy z funkcjonowaniem elektrowni węglowych po kupno kopalń, rozwijanie projektów związanych z produkcją węgla lub pośrednio poprzez wspieranie produkcji energii elektrycznej.

Przyjaciele Ziemi twierdzą, że będąc drugim użytkownikiem i producentem węgla w Europie, Polska powinna stopniowo odchodzić od stosowania tego surowca.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(8)
leoś
6 lat temu
[QUOTE] Przyjaciele Ziemi twierdzą, że będąc drugim użytkownikiem i producentem węgla w Europie, Polska powinna stopniowo odchodzić od stosowania tego surowca. [/QUOTE] to są przyjaciele putina.....
Paweł
6 lat temu
Biznes...
sadasdsa
6 lat temu
przyjaciele ziemi popierają zielony gaz ziemny od Putina
BezZłudzeń
6 lat temu
To może Przyjaciele Ziemi zaapelują do Francji, aby zrezygnowała z handlu energią pozyskiwaną z elektrowni jądrowych, ponieważ to bardzo niebezpieczne dla środowiska elektrownie? Jakoś tego ci przyjacielscy Przyjaciele Ziemi Francji nie proponują ...
dennis
6 lat temu
A ile zarabiają pracownicy firmy "przyjaciele ziemi"? A akcjonariusze? Żal to czytać...