Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Polskie traktory pojadą do Iranu? Ursus podpisał nową umowę

9
Podziel się:

Ursus podpisał porozumienie z irańską spółką Iran Tractor Manufacturing Company (ITMCO) z siedzibą w Tabriz. W planach jest wspólna produkcja traktorów, ale na irański rynek mogą też trafić autobusy i maszyny rolnicze z Polski. To kolejny egzotyczny rynek, który jest w kręgu zainteresowania polskiego producenta maszyn rolniczych.

Polskie traktory pojadą do Iranu? Ursus podpisał nową umowę
(Ursus S.A.)

Pierwsze porozumienie pomiędzy Iran Tractor Manufacturing a Ursusem podpisano niecały rok temu. Ursus sprowadził od Persów części traktorów za 20 mln zł. Najwyraźniej współpraca dobrze się układała, skoro teraz planowana jest kontynuacja, a nawet poszerzenie obustronnej oferty.

Nowe porozumienie zakłada podjęcie współpracy w zakresie wzajemnego wykorzystania przez firmy komponentów w produkcji ciągników w przedziale mocy 47-150 KM, przeznaczonych na rynki, na których obie spółki obecnie funkcjonują.

"Strony ustaliły, iż będą dążyć do wprowadzenia na powyższe rynki wspólnie wyprodukowanych ciągników o małej, średniej i dużej mocy" - czytamy w komunikacie.

Podano, że na mocy porozumienia kontrahenci rozpoczną również "dialog technologiczny," umożliwiający budowę przewagi konkurencyjnej poprzez wspólne uruchomienia innowacyjnych projektów.

Strony zobowiązały się też do zbadania możliwości podjęcia współpracy w zakresie wprowadzenia na rynek irański maszyn rolniczych i autobusów miejskich oferowanych przez Ursus.

Nowa umowa, choć niekonkretna, spodobała się inwestorom na warszawskiej giełdzie. Kurs Ursusa skoczył o 2,0 proc. osiągając w ciągu dnia najwyższy kurs od września 2016 r. 2,55 zł za akcję.

Notowania akcji Ursusa

Przedtem Etiopia i Tanzania, teraz Iran

Ursus ma zamiar zwiększyć w najbliższych 2-3 latach sprzedaż zagraniczną o 30 proc. Zwiększa sprzedaż do Niemiec, na rynki skandynawskie oraz w Europie Środkowo-Wschodniej. Jednak najgłośniejsze były kontrakty z krajami afrykańskimi.

Zaczęło się od Etiopii. W 2013 r. Ursus podpisał umowę z tamtejszym odbiorcą na dostawę 3 tys. ciągników. Kontrakt był wart 90 mln dolarów. W sierpniu 2015 r. podpisano kolejną umowę o wartości 30,5 mln dolarów, a dostawa obejmowała 174 ciągniki i 390 naczep.

W październiku 2015 roku podpisano kolejny duży kontrakt z afrykańskim krajem. Do Tanzanii Ursus dostarczył do trzeciego kwartału 2016 r. łącznie 2,4 tys. ciągników. Wartość umowy wynosiła 54 mln dolarów.

Ursus specjalizuje się w produkcji i sprzedaży maszyn i urządzeń przeznaczonych dla rolnictwa. W 2011 r. spółka Ursus połączyła siły z innym rodzimym producentem maszyn dla rolnictwa - spółką Pol-Mot Warfama. Władze spółki zadecydowały o przeniesieniu produkcji ciągników do Lublina oraz rozszerzeniu zakresu asortymentowego produkowanych wyrobów.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
Kargul
7 lat temu
Posiadam 200 akcji URSUSA może ktoś jest chętny , tata zostawił je w spadku mamie . Taka to była ,,prywatyzacja '' - oszukiwali i szokują nadal gawiedź ....
b
7 lat temu
Idzie cieplenie klimatu to jak Afryke zaleje będą urodzajne ziemie tam
szulc m.
7 lat temu
A nie tak dawno D.Tusk planował zamknięcie fabryki bo zagraża niemieckim interesom .
60
7 lat temu
a w tym "Ursusie" to płacą w złotych czy hrywnych.
ROSHFOR
7 lat temu
A jak do Iranu to szyby nie powinny być całe czarne i tylko taki cienki pasek żeby było świat widać?