Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ustawa antysmogowa wchodzi w życie. Według Greenpeace zmiany są za małe

0
Podziel się:

Greenpeace uważa, że krok ten jest jednak za mały. Potrzebne są rozwiązania systemowe, które zmodernizują elektroenergetykę, opartą w Polsce głównie na węglu.

Ustawa antysmogowa wchodzi w życie. Według Greenpeace zmiany są za małe
(Shutterstock/Evgenia Bolyukh)

To dopiero początek drogi. Tak o nowelizacji ustawy Prawo ochrony środowiska, czyli popularnej ustawie antysmogowej, mówią ekolodzy z Greenpeace. Nowe przepisy wchodzą w czwartek życie. A to oznacza, że niektóre samorządy mogą wprowadzić zakaz palenia węglem.

Katarzyna Guzek, rzeczniczka Greepeace, powiedziała, że ten dokument to krok w dobrym kierunku. - Teraz trzeba czekać, aż samorządy będą korzystać z prawa, jakie dzisiaj otrzymały - dodała.

Greenpeace uważa, że krok ten jest jednak za mały. Potrzebne są rozwiązania systemowe, które zmodernizują elektroenergetykę, opartą w Polsce głównie na węglu. Organizacja postuluje przede wszystkim inwestycje w odnawialne źródła energii. Potrzebny jest też szybszy rozwój komunikacji miejskiej.

Greenpeace podkreśla, że nowe przepisy dają władzom lokalnym wolną rękę we wprowadzaniu antysmogowych rozwiązań. Samorządy będą mogły na przykład podejmować uchwały zakazujące palenia na danym terenie określonym paliwem. Ekolodzy zwracają jednak uwagę, że ustawa daje jedynie taką możliwość, a nie nakazuje wprowadzenia takich regulacji.

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia, w Polsce z powodu zanieczyszczonego powietrza przedwcześnie umiera 45 tysięcy osób rocznie.

Zobacz także: Zobacz także: Ustawa antysmogowa. Minister środowiska ujawnia, kto szykuje zakaz palenia w piecach
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)