Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Marcin Lis
Marcin Lis
|

Widmo paraliżu na granicach oddalone. Jest ponad 400 mln zł na podwyżki w KAS

95
Podziel się:

Ryzyko strajku włoskiego na granicach czy "celnej grypy" oddala się. Z informacji money.pl wynika, że resort finansów 21 listopada zaproponuje podwyżki dla pracowników i funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej. W przyszłorocznym budżecie zarezerwowano na ten cel ponad 400 mln zł.

Ministerstwo Finansów znalazło pieniądze na podwyżki dla pracowników administracji skarbowej
Ministerstwo Finansów znalazło pieniądze na podwyżki dla pracowników administracji skarbowej (TOMASZ RYTYCH/REPORTER/EAST NEWS)

Gdy okazało się, że służby podległe Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji dogadały się z resortem i funkcjonariusze od przyszłego roku otrzymają podwyżki, wśród celników zawrzało. Krajowa Administracja Skarbowa, w której skład wchodzą, podlega bowiem Ministerstwu Finansów i postanowienia porozumienia z 8 listopada ich nie obejmują (podobnie jak funkcjonariusz Służby Więziennej, którzy jednak porozumieli się z resortem 19 listopada).

To wówczas w rozmowie z money.pl przewodniczący związku Celnicy.pl mówił o narastającej frustracji w całym KAS i ostrzegał, że brak pieniędzy dla jej pracowników, może doprowadzić do sytuacji, w której granica "stanie". Wystarczy bowiem, że powtórzyłaby się sytuacja z połowy 2016 r., gdy zmniejszono obsady w punktach kontroli na granicach.

Będą podwyżki

Z naszych informacji wynika, że do takiej sytuacji jednak nie dojdzie. Ministerstwo Finansów na spotkaniu ze związkowcami, które zaplanowano na 21 listopada (fakt jego organizacji potwierdziliśmy w kilku niezależnych źródłach), zaproponuje przyznanie podwyżek wszystkim pracownikom i funkcjonariuszom KAS. Podwyżek na poziomie zbliżonym do tego, które otrzymali funkcjonariusze podlegli MSWiA.

O tym, że celnicy i ich koledzy z KAS powinni szykować się na podwyżki, mówiła już w ubiegłym tygodniu w rozmowie z nami minister Teresa Czerwińska. Wspomniała wówczas, że na przyszły rok w budżecie zarezerwowano na program "modernizacji" KAS 400 mln zł. Jak zdołaliśmy ustalić, kwota ta będzie wyższa i w całości zostanie przeznaczona na podwyżki wynagrodzeń zarówno pracowników, jak i funkcjonariuszy.

"Skromna służba"

- Bardzo doceniam nasze służby celno-skarbowe, dzięki którym mamy efekty uszczelnienia systemu podatkowego. Oni bardzo ciężko pracują, by odbudować dochody podatkowe państwa, a równocześnie to bardzo skromna służba złożona z ludzi, którzy ciężko pracują, ale ich oczekiwania były zawsze tonowane – dodawała przed tygodniem Czerwińska. Poza podwyżkami, celnicy mogą liczyć także na przychylność minister finansów w kwestii ich emerytur.

Zobacz także: Zobacz rozmowę:

Drugim elementem "modernizacji" KAS będzie wydanie w latach 2020-2022 1,9 mld zł na doposażenie funkcjonariuszy oraz remonty budynków służby.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(95)
wkurzony emer...
5 lata temu
kiedy podwyżki dla WSZYSTKICH emerytów i rekompensaty za coraz wyższe ceny towarów i usług .
Lucek W
5 lata temu
Nie wnikajac w potrzeby mundurówki zastanawiam się tylko nad jednym- jak można w taki dziwny sposób gospodarowac pieniedzmi, skoro mimo braku zapisu w budżecie nagle znalazły sie miliardy na podwyżki płac dla mundurowych? Chodzi mi nie o wydźwięk moralny, tylko o to skad nagle można wziąć tyle pieniedzy, skoro nie zapisano tego w ustawach? Bo jeżeli tylko z pozyczek, z kolejnego wzrostu zadłużenia to czarno widzę przyszłość naszego kraju. Nasze PKB składa sie głównie z konsumpcji i zapasów, co jest najgorszym ze scenariuszy. Jak długo to potrwa?
Janusz
5 lata temu
Podwyżki i emerytury - już dawno zostały ustalone z Solidarnością teraz pewnie będą się znajdowali ojcowie sukcesu udają że strajkują ale zapomnieli ludzi przekonać do strajku.
anda
5 lata temu
celnik emeryturę zabezpiecza sobie w trakcie służby.
atlas
5 lata temu
PiS boi się strajków ja ognia,wszystko bedzie robił by ich uniknąć bo zdaje sobie sprawę że to jego koniec.
...
Następna strona