Notowania

wojna na ukrainie
02.10.2014 18:52

Wojna na Ukrainie. Donieck został zbombardowany

W ataku zginął przedstawiciel Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, obywatel Szwajcarii. To pierwszy ostrzał tej części miasta od czasu obowiązywania zawieszenia broni.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PHOTOMIG)

Centrum miasta zostało ostrzelane z ruchomych wyrzutni rakiet Grad. Jak informują agencje, mieszkańcy w popłochu uciekali z ulic i kryli się w swoich domach. W ostrzale zginął przedstawiciel Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, obywatel Szwajcarii - poinformowały rosyjskie agencje, powołując się na separatystów. To pierwszy ostrzał tej części miasta od czasu obowiązywania rozejmu.

Aktualizacja: 21:00

Zachodnie agencje relacjonują, że widziały ciało mężczyzny leżące na ziemi przed budynkiem Czerwonego Krzyża. Według separatystów pocisk moździerzowy trafił w budynek. Na Twitterze MKCK potwierdził ze swojej siedziby w Genewie _ tragiczny incydent _, który zdarzył się w donieckim biurze.

Według pierwszych doniesień rakiety spadły na główną ulicę miasta - Artema. Są przy niej centra handlowe i biznesowe, uczelnie, biblioteki, teatry, miejski szpital, Plac imienia Lenina oraz Plac Górniczy, a także dworzec kolejowy. .

Do ostrzału doszło, podczas gdy od początku tygodnia intensywne walki toczą się wokół lotniska w Doniecku, które jest kontrolowane przez ukraińską armię.

Według rzecznika Rady Bezpieczeństwa, w związku z tym na miejscu nie mogą pracować przedstawiciele grupy kontaktowej składającej się z ukraińskich i rosyjskich żołnierzy oraz obserwatorów OBWE.

Wcześniej Bank Światowy prognozował, że ukraińskie PKB spadnie w tym roku o 5 proc., a następnie wzrośnie o 2,5 proc. w 2015 roku. Teraz przewiduje, że gospodarka Ukrainy skurczy się w przyszłym roku o 1 proc.

_ - Zakłócenia w działalności gospodarczej na wschodzie będą powodem ostrzejszego spadku PKB. Prognozujemy, że w 2014 roku spadek PKB wyniesie 8 proc. _ - powiedział Qimiao dziennikarzom.

Konflikt zbrojny na Ukrainie szczególnie mocno dotknął produkcję stali i chemikaliów oraz wydobycie węgla przede wszystkich we wschodnich obwodach donieckim i ługańskim.

_ Udział tych dwóch regionów w (ukraińskim) PKB wynosi 16 procent _ - poinformował Qimiao. Jak dodał, z obwodów tych pochodziła jedna czwarta produkcji przemysłowej, 7 proc. produkcji rolniczej i 27 proc. eksportu.

Ukraiński minister finansów Ołeksandr Szłapak powiedział we wrześniu, że według rządu w Kijowie PKB spadnie w tym roku o 6 proc. Z kolei Narodowy Bank Ukrainy informował, że gospodarka skurczy się o 10 proc. w tym roku, podczas gdy Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozował 6,5-procentowy spadek.

Wczoraj lokalne władze poinformowały, że w wyniku ostrzału rakietowego zginęło 10 cywilnych osób na przedmieściach Doniecka, w rejonie lotniska. Jeden z pocisków eksplodował na terenie szkoły, gdzie zginęły cztery dorosłe osoby.

Kolejny pocisk trafił w tzw. marszrutkę, czyli mikrobus transportu miejskiego, zabijając sześć osób. Obie strony konfliktu obwiniają się wzajemnie o przeprowadzenie tych ataków.

Czytaj więcej w Money.pl
Putin ostro o sankcjach: To kompletna głupota Władze państw, które wprowadziły restrykcje przeciwko Rosji, szkodzą własnej gospodarce - mówił podczas forum inwestycyjnego w Moskwie.
_ Putin odpowiedzialny za spokój na Ukrainie _ - _ Uzgodnione przez strony konfliktu zawieszenie broni musi być wreszcie przestrzegane w całości _ - przestrzega kanclerz Niemiec.
_ Rosja nie poprzestanie na Ukrainie _ Jeśli nie powstrzymacie rosyjskiej agresji - ofiarami padną kolejne państwa - ostrzegali ukraińscy posłowie w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy.
Tagi: wojna na ukrainie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz