Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jarosław Junko
|

Wojna na Ukrainie. Parlament poparł mobilizację do armii

0
Podziel się

Według ministerstwa obrony w 2015 r. poborem może zostać objętych ponad 100 tysięcy osób.

Wojna na Ukrainie. Parlament poparł mobilizację do armii
(EAST NEWS)
bDTepYdN

Parlament Ukrainy poparł wydany dzień wcześniej dekret prezydenta Petra Poroszenki o przeprowadzeniu mobilizacji do armii w bieżącym roku. Rozpocznie się ona 20 stycznia i potrwa 90 dni.

Według ministerstwa obrony w 2015 r. poborem może zostać objętych ponad 100 tysięcy osób.

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksandr Turczynow przedstawiając dekret oświadczył, że obecnie rozpatrywane są dwa scenariusze rozwoju wydarzeń w kraju: wznowienie szerokich działań wojennych z udziałem wojsk rosyjskich lub aktywizacja działalności separatystów, której celem będzie _ zniszczenie państwowości Ukrainy _.

bDTepYdP

Następstwem ataku armii Federacji Rosyjskiej _ może być szeroka wojna kontynentalna _ - ostrzegł Turczynow w swym przemówieniu przed parlamentem.

Sekretarz RBNiO poinformował, że dane wywiadowcze mówią, iż w kontrolowanym przez separatystów Donbasie siły rebeliantów liczą ponad 36 tys. osób, z czego 8,5 tysiąca to żołnierze regularnych wojsk rosyjskich.

Według ukraińskich informacji bojownicy dysponują 542 czołgami, prawie tysiącem bojowych pojazdów opancerzonych oraz systemami artyleryjskimi, w tym 694 wyrzutniami rakietowymi. Turczynow oświadczył ponadto, że wzdłuż swej zachodniej granicy z Ukrainą Rosja zgromadziła ok. 50 tys. żołnierzy wraz z ciężkim sprzętem, w tym z ponad 300 czołgami.

W grudniu minister obrony narodowej Stepan Połtorak zapowiedział, że w 2015 r. Ukraina zwiększy liczebność armii do 250 tysięcy osób. Połtorak informował wówczas, że na Ukrainie służy w armii 232 tys. osób. Jeszcze w 2013 r. ukraińskie siły zbrojne liczyły 130 tysięcy ludzi.

bDTepYdV

Zgodnie z popartym przez Radę Najwyższą Ukrainy dokumentem o mobilizacji będzie jej towarzyszyła demobilizacja żołnierzy, którzy pełnią dziś służbę w strefie walk z separatystami na wschodzie kraju.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent Ukrainy ogłasza mobilizację Decyzja o mobilizacji nie jest na rękę Rosji, która będzie starała się ją utrudnić. Armia ma liczyć 250 tysięcy osób.
Kuczma negocjował z Rosją. Rozwiązał konflikt? Co ustalono na trwających pięć i pół godziny rozmowach, zamkniętych dla mediów?
Nowy rząd Ukrainy z trójką... cudzoziemców Amerykanka, Gruzin i Litwin w ekspresowym tempie otrzymali jednak ukraińskie obywatelstwo.
bDTepYeq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)