Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Śmigłowce ratunkowe znikają znad morza. To decyzja Macierewicza

363
Podziel się

Od września nad polskim wybrzeżem nie będą już latały wojskowe śmigłowce ratunkowe. Tak zadecydował minister obrony Antoni Macierewicz. Powód? Sprzęt jest przestarzały i musi iść do remontu. A nowych maszyn po prostu nie ma.

Decyzja ministra obrony podyktowana jest złym stanem technicznym śmigłowców
Decyzja ministra obrony podyktowana jest złym stanem technicznym śmigłowców (Andrzej Hulimka/REPORTER)
bDTWoLVh

O sprawie informuje wtorkowy "Fakt". Czytamy w nim, że decyzja została już podjęta przez szefa resortu obrony, a to oznacza, że śmigłowce będą latały nad morzem już tylko do końca sierpnia, a więc tylko 10 dni.

Dziennik przypomina jednocześnie słowa wiceministra Kownackiego, który twierdził, że zakup śmigłowców dla polskiej armii nie jest - delikatnie mówiąc - sprawą życia i śmierci. Teraz okazuje się, że jednak jest.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, naszą strefę przybrzeżną patrolują przez całą dobę dwie maszyny. Pochodzą one z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej z Darłowa i Gdyni i rocznie przeprowadzają kilkanaście akcji ratunkowych.

bDTWoLVj
Zobacz także: Jest porozumienie w sprawie rakiet Patriot. Zobacz wideo:

Są już jednak na tyle wyeksploatowane, że wymagają remontu. Bez niego mogą stać się już zupełnie bezużyteczne. Problem w tym, że nie ma śmigłowców, które mogłoby przejąć te zadania. Od 1 września zatem patrolu nie będzie.

"Fakt" podkreśla również, że Polska zobowiązała się do realizowania zadań w zakresie ratowania zdrowia i życia w tzw. polskiej strefie odpowiedzialności na Bałtyku. Stało się tak, gdy nasz kraj podpisał Międzynarodową Konwencję o poszukiwaniu i ratownictwie morskim.

bDTWoLVK
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(363)
Mir
4 lata temu
W uchu prezesa ma być nowy bohater przy Macierewiczu nie mówiący po polsku
Obserwator
4 lata temu
Panie MINISTER a może by tak zakupu dokonać za te zabezpieczenia miesięcznicy w Warszawie i stawianie na siłę pomników które nic nie znaczą i nic przez to nie wskóracie i biegu historii nie zmienicie. Macie piękny pomnik na Powązkach i tam prowadzicie róże wasze uroczystości co miesiąc ani poróżniać społeczeństwo i robić szobki aby cały świat się śmiał z tej dobrej zmiany. Podnoście ceny na żywość i nie tylko a problem się sam chyba rozwiąże bo naród już dłużnej tego nie wytrzyma.
k71
4 lata temu
Wstając z kolan padliśmy na pysk.
bDTWoLVL
Muzyk diskopo...
4 lata temu
Kto powstrzyma pacyfistę-Antka w niszczeniu i Komu ŁUN się chce przypodobać ?
Bum
4 lata temu
A dlaczego nie ma nowych i komu zależy na osłabieniu obronności kraju ?
...
Następna strona