Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Śmigłowce ratunkowe znikają znad morza. To decyzja Macierewicza

Śmigłowce ratunkowe znikają znad morza. To decyzja Macierewicza

Decyzja ministra obrony podyktowana jest złym stanem technicznym śmigłowców Fot. Andrzej Hulimka/REPORTER
Decyzja ministra obrony podyktowana jest złym stanem technicznym śmigłowców
Od września nad polskim wybrzeżem nie będą już latały wojskowe śmigłowce ratunkowe. Tak zadecydował minister obrony Antoni Macierewicz. Powód? Sprzęt jest przestarzały i musi iść do remontu. A nowych maszyn po prostu nie ma.

O sprawie informuje wtorkowy "Fakt". Czytamy w nim, że decyzja została już podjęta przez szefa resortu obrony, a to oznacza, że śmigłowce będą latały nad morzem już tylko do końca sierpnia, a więc tylko 10 dni.

Dziennik przypomina jednocześnie słowa wiceministra Kownackiego, który twierdził, że zakup śmigłowców dla polskiej armii nie jest - delikatnie mówiąc - sprawą życia i śmierci. Teraz okazuje się, że jednak jest.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, naszą strefę przybrzeżną patrolują przez całą dobę dwie maszyny. Pochodzą one z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej z Darłowa i Gdyni i rocznie przeprowadzają kilkanaście akcji ratunkowych.

Jest porozumienie w sprawie rakiet Patriot. Zobacz wideo:


Są już jednak na tyle wyeksploatowane, że wymagają remontu. Bez niego mogą stać się już zupełnie bezużyteczne. Problem w tym, że nie ma śmigłowców, które mogłoby przejąć te zadania. Od 1 września zatem patrolu nie będzie.

"Fakt" podkreśla również, że Polska zobowiązała się do realizowania zadań w zakresie ratowania zdrowia i życia w tzw. polskiej strefie odpowiedzialności na Bałtyku. Stało się tak, gdy nasz kraj podpisał Międzynarodową Konwencję o poszukiwaniu i ratownictwie morskim.

wojsko, bałtyk, macierewicz, śmigłowce ratunkowe
Czytaj także
Polecane galerie
Marek
2017-12-19 22:42
Po co ten odgrzewany artykuł z sierpnia na głównej stronie serwisu ?? Przecież to wiadomość sprzed pół roku. O co chodzi ??
gonzalez
2017-12-19 20:20
tak bywa jak ministrant najwyższego z kapłanów rządzi wojskiem .POLSKO ......toniemy
METE........
2017-12-19 19:05
A OSZUŚCI Z PO-PSL A GDZIE WASZE KARAKALE ,WZIELIŚCIE ŁAPÓWKI A SZMELC ZOSTAŁ U FRANCUZÓW ,OSZUŚCI Z POD ZNAKU TUSKA.
Pokaż wszystkie komentarze (360)