Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Śmigłowce ratunkowe znikają znad morza. To decyzja Macierewicza

363
Podziel się:

Od września nad polskim wybrzeżem nie będą już latały wojskowe śmigłowce ratunkowe. Tak zadecydował minister obrony Antoni Macierewicz. Powód? Sprzęt jest przestarzały i musi iść do remontu. A nowych maszyn po prostu nie ma.

Decyzja ministra obrony podyktowana jest złym stanem technicznym śmigłowców
Decyzja ministra obrony podyktowana jest złym stanem technicznym śmigłowców (Andrzej Hulimka/REPORTER)

O sprawie informuje wtorkowy "Fakt". Czytamy w nim, że decyzja została już podjęta przez szefa resortu obrony, a to oznacza, że śmigłowce będą latały nad morzem już tylko do końca sierpnia, a więc tylko 10 dni.

Dziennik przypomina jednocześnie słowa wiceministra Kownackiego, który twierdził, że zakup śmigłowców dla polskiej armii nie jest - delikatnie mówiąc - sprawą życia i śmierci. Teraz okazuje się, że jednak jest.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, naszą strefę przybrzeżną patrolują przez całą dobę dwie maszyny. Pochodzą one z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej z Darłowa i Gdyni i rocznie przeprowadzają kilkanaście akcji ratunkowych.

Zobacz także: Jest porozumienie w sprawie rakiet Patriot. Zobacz wideo:

Są już jednak na tyle wyeksploatowane, że wymagają remontu. Bez niego mogą stać się już zupełnie bezużyteczne. Problem w tym, że nie ma śmigłowców, które mogłoby przejąć te zadania. Od 1 września zatem patrolu nie będzie.

"Fakt" podkreśla również, że Polska zobowiązała się do realizowania zadań w zakresie ratowania zdrowia i życia w tzw. polskiej strefie odpowiedzialności na Bałtyku. Stało się tak, gdy nasz kraj podpisał Międzynarodową Konwencję o poszukiwaniu i ratownictwie morskim.

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(363)
Feliks350
6 lat temu
Niech redaktor tych starożytnych wiadomości w końcu przerwie swój sen i otworzy szeroko zamknięte szeroko oczęta,już dnieje panie kogucie.
rezun-one
6 lat temu
Macierewicz jest zwykłym zbrodniarzem. Ciekawe co by powiedzieli górnicy gdyby na kopalniach zlikwidowano ratowników górniczych? Lub gdyby minister zdrowia zlikwidował pogotowia ratunkowe. Dziś śmigłowiec ratunkowy jest podstawowym sprzętem dla poszukiwania i ratowania rozbitków na morzu. Fakt Antoni nie pływa, więc po co mu to? Obyś nigdy Antoś nie wpadł do Atlantyku i nad sobą widział tylko czyste, gołe niebo
Cyklista
6 lat temu
Dlaczego ten szaleniec Antoni jeszcze nie siedzi ponoć mieliśmy najwyższy w historii budżet na wojsko gdzie są te pieniądze i te zakupy? .Wojsko remontuje stare hełmy gdzie te łodzie podwodne,rakiety helikoptery tysiące dronów.
Marek
7 lat temu
Po co ten odgrzewany artykuł z sierpnia na głównej stronie serwisu ?? Przecież to wiadomość sprzed pół roku. O co chodzi ??
gonzalez
7 lat temu
tak bywa jak ministrant najwyższego z kapłanów rządzi wojskiem .POLSKO ......toniemy
...
Następna strona