Notowania

GUS: najlepsze nastroje konsumentów w historii. Optymistów jest już więcej

Jeszcze nigdy konsumenci nie czuli się tak dobrze. Przynajmniej tak wskazują badania GUS i NBP, które mierzą ich nastroje. Optymiści przeważają nad pesymistami już drugi miesiąc z rzędu, zresztą po raz pierwszy w najnowszej historii Polski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Photo Gallery IMT / Flickr (CC BY-SA 2.0))

Wskaźnik ufności konsumenckiej to miernik, za pomocą którego GUS i NBP badają opinie konsumentów odnośnie oceny ich własnej sytuacji finansowej, sytuacji gospodarczej kraju oraz zamiarów odnośnie ważnych zakupów i oszczędności. Wskaźnik bieżący wzrósł w czerwcu do 4,8 pkt., co jest najwyższym poziomem w historii badań.

Trzeba przy tym dodać, że aż do maja b.r. wskaźnik nie wychodził nigdy powyżej zera. W porównaniu z majem był wyższy o 1,7 pkt proc.

Zobacz również: Polacy zadłużeni na 47 mld zł. 500 plus nie wpływa na dłużników

Wśród składowych wskaźnika bieżącej ufności konsumenckiej "najbardziej poprawiły się oceny dotyczące obecnej i przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (wzrost odpowiednio o 3,6 i 3,2 pkt proc.), a w dalszej kolejności obecnej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (wzrost o 1,5 pkt proc.)" - napisano w komunikacie GUS.

Najlepszy w historii jest też tzw. wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej, który opisuje oczekiwania odnośnie konsumpcji indywidualnej w najbliższych 12 miesiącach. Był wyższy o 1,2 pkt proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i osiągnął poziom +1,8 pkt.

Największa poprawa nastąpiła w ocenie przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju. Dotychczas nigdy nie było wśród Polaków w tej kwestii przewagi optymistów nad pesymistami - przedtem najbliżej pozytywnych ocen było pod koniec 2015 roku.

Na jasną stronę oceny przyszłości przeszło 3,2 proc. osób, tj, o tyle poprawił się wskaźnik. Najmniej poprawiła się ocena perspektyw zmian sytuacji finansowej gospodarstwa domowego w najbliższym roku - o zaledwie 0,1 pkt. proc.

Najlepsze nastroje w społeczeństwie panują, jeśli chodzi o oczekiwania odnośnie bezrobocia - wskaźnik jest na poziomie aż +11,7 proc.

Polacy nadal w większości niechętnie myślą o oszczędzaniu - wskaźnik -9,4 proc. w czerwcu - ale i tak coraz więcej osób skłania się do odkładania pieniędzy.

Badanie wspólne GUS i NBP polegało na przeprowadzeniu 1 417 wywiadów w okresie 5-14 czerwca 2017 r.

Tagi: wskaźnik ufności konsumenckiej, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-06-2017

HA HA HASpójrzcie raz jeszcze na wykresy! Ale daliście się znowu zmanipulować! Największy wzrost był za... TUSKA! A od 2016 roku wzrost jest, ale już nie tak … Czytaj całość

22-06-2017

adijeżeli ,ktoś nie widzi poprawy(na tym wykresie) to niech idzie do lekarza--takiego od oczu.Jestem w Polsce 2-3 razy do roku ,więc pewnie widzę to … Czytaj całość

22-06-2017

MikeI co na to totalna opozycja?

Rozwiń komentarze (7)