Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Współpraca gospodarcza Polski z Rosją. Konstruktywne spotkanie ministrów w Petersburgu

Jak wskazał wiceszef resortu rozwoju, potencjalne obszary współpracy to produkty rolnicze, spożywcze, w których jesteśmy liderami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

- Chcemy rozwijać współpracę gospodarczą z Rosją niezależnie od uwarunkowań politycznych. Obie strony są zainteresowane wznowieniem dialogu gospodarczego - ocenił wiceminister rozwoju Radosław Domagalski po spotkaniach ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Aleksiejem Lichaczowem oraz gubernatorem obwodu kaliningradzkiego Nikołajem Cukanowem. Rozmowy o możliwościach współpracy gospodarczej z Federacją Rosyjską, odbyły się przy okazji Międzynarodowego Forum Gospodarczego w Petersburgu, największego wydarzenia gospodarczego w Rosji.

- Z gubernatorem obwodu kaliningradzkiego odbyłem bardzo konstruktywną rozmowę. Zgodziliśmy się, że warto podejmować wspólne działania, aby ta współpraca ekonomiczna układała się jak najlepiej. Atmosfera tej rozmowy była bardzo dobra. Być może zorganizujemy też misję gospodarczą do obwodu kaliningradzkiego - zapowiedział wiceminister Domagalski po spotkaniu z Cukanowem.

Jak wskazał wiceszef resortu, potencjalne obszary współpracy to produkty rolnicze, spożywcze, w których jesteśmy liderami. - Mam nadzieję, że w perspektywie krótszej niż wieloletnia, wrócimy na ten rynek. Możliwości do pogłębiania współpracy jest bardzo wiele, także w sektorze materiałów budowlanych i produktów chemicznych - ocenił.

Wiceminister Domagalski zapewnił, że Polska jest gotowa, by zaproponować rosyjskim partnerom szeroką ofertę produktów spożywczych. Jednocześnie zaznaczył, że sankcje wobec Polski zostały wprowadzone nieco wcześniej niż na pozostałe kraje unijne, w związku z tym zniesienie sankcji nałożonych na kraje unijne niekoniecznie musi być równoznaczne z ich zniesieniem na dostawy produktów spożywczych z Polski. - Musimy o tym pamiętać i podejmować te rozmowy z Rosjanami odpowiednio wcześniej - powiedział wiceminister.

Aleksiej Lichaczow, wiceminister rosyjskiego resortu rozwoju, zaproponował wznowienie skutecznej płaszczyzny współpracy, jaką jest Polsko-Rosyjska Międzyrządowa Komisja ds. Współpracy Gospodarczej. Wiceminister Domagalski zadeklarował chęć sfinalizowania prac związanych z powołaniem polskiego przewodniczącego komisji.

Wiceminister Domagalski w rozmowie z Lichaczowem poruszył ważne dla Polski kwestie związane z dostępem polskich owoców i warzyw do rosyjskiego rynku. Ministrowie wskazali także na potrzebę kontynuowania rozmów dotyczących współpracy w sektorze lotnictwa.

Obaj ministrowie uczestniczyli w panelu dotyczącym narodowych systemów wsparcia eksportu. W Forum Gospodarczym w Petersburgu wzięło udział wielu przedstawicieli rządów i administracji publicznej z krajów UE oraz różnych agencji rządowych.

Zobacz także: Czy będzie kompromis w sprawie Galerii Wilanów?

Tagi: rosyjskie sankcje wobec polski, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-06-2016

deeedA kto normalny chciałby robic interesy z ruskimi bandziorami?

18-06-2016

yettipis tokremlwska agentura - rozwalanie europy to tylko przystawka... a kto ich doprowadzil do wladzy? podsluchy KGB u sowy

18-06-2016

precz z prymitywamiGonić jak najdalej od Polski i Europy amerykańskiego bankruta dążącego do zgotowania nam piekła wojny!

Rozwiń komentarze (12)