Notowania

solidarność
22.10.2015 19:17

Wybory 2015. "Solidarność" wzywa pracowników handlu do brania urlopów na żądanie

- Lekceważenie tak dużej grupy społecznej, jaką są pracownicy handlu i centrów logistycznych, świadczy o arogancji obecnej władzy - uważa Alfred Bujara, przewodniczący sekcji handlowej w "Solidarności".

Podziel się
Dodaj komentarz
(pixabay/ CC0 Public Domain)

"Solidarność" handlowa proponuje, aby osoby które pracują w dniu wyborów i nie zdążą zagłosować, złożyły wniosek o urlop na żądanie lub wnioskowały na piśmie u pracodawcy o skrócenie czasu pracy w tym dniu.

„Solidarność” miesiąc temu wystąpiła do premier Kopacz z prośbą o ustanowienie w dniu wyborów parlamentarnych 25 października zakazu lub ograniczenia godzinowego pracy w handlu, tak aby umożliwić udział w wyborach wszystkim pracującym w tym dniu osobom. Zgodnie z Konstytucją RP wybory powinny się odbyć w niedzielę lub ustawowo wolny dzień od pracy. Tymczasem pracownicy handlu będą pracowali w wymiarze 12 godzin, tak więc "wziąwszy pod uwagę czynności związane z zakończeniem pracy po zamknięciu sklepu oraz czas dojazdu do pracy i powrotu do domu, niektórzy nie będą w stanie spełnić obywatelskiego obowiązku i zagłosować" - argumentowali związkowcy.

- Nie otrzymaliśmy od premier Kopacz odpowiedzi na nasz wniosek - wyjaśnia Alfred Bujara, przewodniczący sekcji. - Lekceważenie tak dużej grupy społecznej, jaką są pracownicy handlu i centrów logistycznych, świadczy o arogancji obecnej władzy - podkreśla Bujara. Związkowiec zwraca uwagę, że na skutek braku odpowiedzi od premier Kopacz duża grupa obywateli będzie miała utrudniony udział w wyborach. Wskazuje na artykuł 96 ust. 2 Konstytucji RP, który ustanawia dla wyborów do Sejmu zasady: powszechności, równości i bezpośredniości. - Ten przepis został naruszony - uważa Bujara.

Sekcja Krajowa Pracowników Handlu wystosowała komunikat do pracowników handlu i centrów logistycznych w sprawie udziału w wyborach parlamentarnych. W związku z brakiem reakcji rządu, wzywa pracowników handlu, aby brali urlopy na żądanie.

Zobacz także: "Związki zawodowe straciły kontakt z rzeczywistością"

Tagi: solidarność, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz