Notowania

wynajem
07.07.2018 12:24

Wynajem mieszkań na wakacje. Większy pokój i pewność, że jest łazienka

Większy pokój, pewność, że jest łazienka, poczucie intymności – to przewaga wynajętego na wakacje mieszkania nad hotelem. Cena zaś nie zawsze jest niższa. W Polsce nie ma dużych rozbieżności, jeśli chodzi o ceny w hotelach i prywatnych apartamentach – oceniają eksperci portalu Nocowanie.pl.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jacek Bereźnicki)
Prywatne apartamenty do wynajęcie na krótko znajdują się w atrakcyjnych dla turystów miejscach.

Większy pokój, pewność, że jest łazienka, poczucie intymności – to przewaga wynajętego na wakacje mieszkania nad hotelem. Cena zaś nie zawsze jest niższa. - W Polsce nie ma dużych rozbieżności – oceniają eksperci portalu Nocowanie.pl.

W ostatnich latach znacznie wzrosła popularność wyjazdów, a branża turystyczna rozwija się błyskawicznie. Według GUS w 2005 roku w Polsce było 6 723 obiektów noclegowych, a liczba miejsc noclegowych wynosiła 569 896. W ciągu 10 lat liczba obiektów wzrosła o 49 proc. Ostatnie statystyki z 2016 roku wskazują, że mamy 10 509 obiektów noclegowych, dysponujących 749 191 miejscami noclegowymi.

Zobacz: Hotelarze na wojnie z właścicielami mieszkań. Piszą do ministra

Polacy jeżdżą coraz częściej nie tylko na długie wakacyjne urlopy, ale także na krótsze wycieczki. Nasz kraj staje się również coraz bardziej atrakcyjny dla turystów z zagranicy. Według GUS liczba turystów w Polsce w 2016 roku wynosiła ponad 30 mln, to o 80 proc. więcej niż w 2005 roku.

- Liczba zapytań o nocleg wysyłanych przez użytkowników portalu Nocowanie.pl w ciągu dwóch ostatnich lat wzrosła o 160 proc. Są to zapytania nie tylko o wakacje czy ferie zimowe, ale również majówki, weekendy czy zwykłe daty w ciągu roku - mówi Kamil Ruciński, prezes portalu Nocowanie.pl.

Powstaje coraz więcej miejsc noclegowych dostępnych nie tylko w drogich hotelach, ale również apartamentach i mieszkaniach, które często mają świetne lokalizacje w centrum miasta, są stylowo urządzone i dostępne w atrakcyjnych cenach.

W Polsce najliczniejsze kategorie obiektów noclegowych stanowią hotele i pokoje gościnne. Według GUS (dane z 2016) jest to 2463 hoteli, 1996 pokoi gościnnych, 1086 ośrodków wczasowych i 802 kwater agroturystycznych. Nie ma aż tak dużych rozbieżności w cenach noclegów w hotelach czy w apartamentach.

Ceny noclegu dla 2 osób w poszczególnych kategoriach obiektów noclegowych w pięciu miastach Polski:

nocowanie.pl

Czy istnieje szara strefa na rynku turystycznym?

- Z naszych danych wynika, że zdecydowana większość klientów prowadzi działalność gospodarczą. Szara strefa - wynajem mieszkań gdzieś przy okazji, bez ewidencjonowania - praktycznie nie istnieje, przynajmniej w takim obrocie internetowym, w którym my funkcjonujemy – mówi Kamil Ruciński.

W prowadzeniu działalności między hotelami a apartamentami różnica polega głownie na kosztach. Hotele generują znacznie większe koszty prowadzenia działalności niż apartamenty czy pokoje, związane jest to z utrzymaniem pracowników recepcji, obsługi do sprzątania itp.

Wniosek jest taki – wskazują eksperci portalu Nocowanie.pl - że wynajem pokoi w systemie krótkoterminowym ma wiele zalet dla turystów: większy pokój, kuchnia, łazienka w cenie pokoju. Dodatkowo plusem jest większe poczucie intymności, natomiast niższe ceny – tylko czasem, co z reguły przyciąga rodziny z dziećmi.

Nocleg w hotelu to natomiast korzyść w postaci śniadania, całodobowej obsługi czy dodatkowych usług dostępnych na miejscu, jak restauracja, bar, siłownia czy spa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wynajem, wynajem krótkoterminowy, wiadomości, gospodarka, porady, gospodarka polska, najważniejsze, msp, zarzadzanie
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-07-2018

rosaPo pierwsze - hotel hotelowi nie równy, a po drugie - skoro wakacje to mam gotować w cudzych garach i codziennie sprzątać? Może jeszcze pranie trzeba … Czytaj całość

08-07-2018

RealHotele mają zbyt wyśrubowane ceny. Dla przykładu Luxemburg, hotel Hilton pokój 2-os 80 Euro doba (ze śniadaniem). Podejdźmy do tego racjonalniej. … Czytaj całość

07-07-2018

goscTeraz w rzadko którym hotelu śniadanie jest w cenie. Zazwyczaj do podanej ceny trzeba doplacic co najmniej 30 PLN od osoby.

Rozwiń komentarze (23)