Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Wynajem mieszkań na wakacje. Większy pokój i pewność, że jest łazienka

Wynajem mieszkań na wakacje. Większy pokój i pewność, że jest łazienka

Prywatne apartamenty do wynajęcie na krótko znajdują się w atrakcyjnych dla turystów miejscach. Fot. Jacek Bereźnicki
Prywatne apartamenty do wynajęcie na krótko znajdują się w atrakcyjnych dla turystów miejscach.

Większy pokój, pewność, że jest łazienka, poczucie intymności – to przewaga wynajętego na wakacje mieszkania nad hotelem. Cena zaś nie zawsze jest niższa. - W Polsce nie ma dużych rozbieżności – oceniają eksperci portalu Nocowanie.pl.

W ostatnich latach znacznie wzrosła popularność wyjazdów, a branża turystyczna rozwija się błyskawicznie. Według GUS w 2005 roku w Polsce było 6 723 obiektów noclegowych, a liczba miejsc noclegowych wynosiła 569 896. W ciągu 10 lat liczba obiektów wzrosła o 49 proc. Ostatnie statystyki z 2016 roku wskazują, że mamy 10 509 obiektów noclegowych, dysponujących 749 191 miejscami noclegowymi.

Zobacz: Hotelarze na wojnie z właścicielami mieszkań. Piszą do ministra


 

Polacy jeżdżą coraz częściej nie tylko na długie wakacyjne urlopy, ale także na krótsze wycieczki. Nasz kraj staje się również coraz bardziej atrakcyjny dla turystów z zagranicy. Według GUS liczba turystów w Polsce w 2016 roku wynosiła ponad 30 mln, to o 80 proc. więcej niż w 2005 roku.

- Liczba zapytań o nocleg wysyłanych przez użytkowników portalu Nocowanie.pl w ciągu dwóch ostatnich lat wzrosła o 160 proc. Są to zapytania nie tylko o wakacje czy ferie zimowe, ale również majówki, weekendy czy zwykłe daty w ciągu roku - mówi Kamil Ruciński, prezes portalu Nocowanie.pl.

Powstaje coraz więcej miejsc noclegowych dostępnych nie tylko w drogich hotelach, ale również apartamentach i mieszkaniach, które często mają świetne lokalizacje w centrum miasta, są stylowo urządzone i dostępne w atrakcyjnych cenach.

W Polsce najliczniejsze kategorie obiektów noclegowych stanowią hotele i pokoje gościnne. Według GUS (dane z 2016) jest to 2463 hoteli, 1996 pokoi gościnnych, 1086 ośrodków wczasowych i 802 kwater agroturystycznych. Nie ma aż tak dużych rozbieżności w cenach noclegów w hotelach czy w apartamentach.

Ceny noclegu dla 2 osób w poszczególnych kategoriach obiektów noclegowych w pięciu miastach Polski:


nocowanie.pl

Jednak hotelarze bacznie obserwują zmiany na rynku i to z ich inicjatywy wpłynęły do Ministerstwa Sportu i Turystyki propozycje zmian w prawie, które miałby na celu uregulowanie usług noclegowych oraz wyeliminowanie szarej strefy w tym zakresie.

Czy istnieje szara strefa na rynku turystycznym?

- Z naszych danych wynika, że zdecydowana większość klientów prowadzi działalność gospodarczą. Szara strefa - wynajem mieszkań gdzieś przy okazji, bez ewidencjonowania - praktycznie nie istnieje, przynajmniej w takim obrocie internetowym, w którym my funkcjonujemy – mówi Kamil Ruciński.

W prowadzeniu działalności między hotelami a apartamentami różnica polega głownie na kosztach. Hotele generują znacznie większe koszty prowadzenia działalności niż apartamenty czy pokoje, związane jest to z utrzymaniem pracowników recepcji, obsługi do sprzątania itp.

Wniosek jest taki – wskazują eksperci portalu Nocowanie.pl - że wynajem pokoi w systemie krótkoterminowym ma wiele zalet dla turystów: większy pokój, kuchnia, łazienka w cenie pokoju. Dodatkowo plusem jest większe poczucie intymności, natomiast niższe ceny – tylko czasem, co z reguły przyciąga rodziny z dziećmi.

Nocleg w hotelu to natomiast korzyść w postaci śniadania, całodobowej obsługi czy dodatkowych usług dostępnych na miejscu, jak restauracja, bar, siłownia czy spa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj także
Polecane galerie
nell
2018-07-10 11:23
zgadzam się w 100%, też najczęściej rezerwujemy przez bookapart
daniel
2018-07-09 18:56
Opłaca się teraz wynajmować mieszkania, szczególnie nad morzem, bo jest ogromny popyt na takie wakacyjne noclegi. Ja postanowiłem zakupić apartament Lubicz nad morzem, w miejscowości Rowy i zacząć na nim zarabiać. Okazuje się, że była to świetna inwestycja, ponieważ jest bardzo dużo chętnych na noclegi.
Mariusz
2018-07-09 10:09
Jest problem. co robić z kasę. Banki były najpewniejszym miejscem do lokowania nadwyżki. budowlańców brak, nie wiadomo w co inwestować.
Pokaż wszystkie komentarze (23)