Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

Wielka narada ws. lasów. Będą nowe zasady wycinki

50
Podziel się:

Leśnicy chcą podwoić powierzchnię lasów, objętych wyłączeniem z pozyskiwania drewna. Tak wynika z zapowiedzi, która padła podczas piątkowej konferencji prasowej Lasów Państwowych.

Wielka narada ws. lasów. Będą nowe zasady wycinki
Będą nowe kryteria dotyczące wyboru obszarów wyłączonych z wycinki - zapowiada dyrektor LP Witold Koss (PAP, Tomasz Gzell)

W piątek dyrektorzy Lasów Państwowych zaprezentowali model zarządzania terenami leśnymi, przygotowany z uwzględnieniem postulatów społecznych oraz pomniejszych instytucji, takich jak parki narodowe czy lasy prywatne. Konferencja poprzedziła Ogólnopolską Naradę o Lasach, która ma zostać zorganizowana w poniedziałek.

Dyrekcja Lasów Państwowych zamierza wprowadzić podział lasów według trzech kryteriów: tereny, gdzie użytkowanie będzie wstrzymane całkowicie, częściowo wyłączone z użytkowania (o dominującej funkcji przyrodniczej lub społecznej) i pozostałe lasy wielofunkcyjne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Fala zwolnień w Polsce. Dominują te branże. "Pęka bańka"

20 procent lasów wyłączonych z wycinki

- Leśnicy proponują podejście ekosystemowe, którego fundamentem jest ocena wartości przyrodniczej i społecznej lasów - mówił w piątek dyrektor generalny Lasów Państwowych Witold Koss. - W formule merytorycznych konsultacji wypracowaliśmy kryteria, którymi chcemy się posłużyć, wskazując obszary, które będą podlegały wyłączeniu bądź ograniczeniom użytkowania – wyjaśnił.

W pokazanej w piątek prezentacji troska o lasy została określona jako "wspólna sprawa", co przekłada się na planowane wyłączenie 20 proc. lasów z pozyskiwania drewna. Na obecną chwilę wyłączone jest niemal 703 tys. hektarów, co stanowi 10 proc. powierzchni lasów państwowych.

Nowe porządki

Witold Koss został dyrektorem Lasów Państwowych na początku stycznia. Zastąpił on nominata z czasów PiS, Józefa Kubicę. Nominację Kossa zapowiedział tydzień wcześniej premier Donald Tusk. Jest on - jak stwierdził szef rządu - "znanym leśnikiem z Zachodniopomorskiego" i byłym dyrektorem regionalnym. - Bardzo doceniam nie tylko dorobek pana Witolda Kossa, ale też jego stosunek do lasów, nie tylko do Lasów Państwowych, ale do polskich lasów - dodał lider KO.

Cytowany przez TVN 24 Mikołaj Dorożała, wiceminister klimatu i środowiska z Polski 2050, stwierdził ponadto: - Lasy Państwowe mogą faktycznie zacząć się inaczej komunikować, traktować podmiotowo lokalne społeczności, organizacje pozarządowe i dawać tę perspektywę, że faktycznie chcą chronić polską przyrodę.

Lasy Państwowe w ostatnich latach były pod nieustanną krytyką. Chociaż na swojej stronie przekonują, że lasów w Polsce stale przybywa ("lesistość kraju została zwiększona z 21 proc. w roku 1945 do 29,6 proc. obecnie" – czytamy), to jednak w money.pl wielokrotnie informowaliśmy o wielkich wycinkach na terenie naszego kraju.

Pisaliśmy m.in. o tym, że LP pozyskują więcej drewna, niż wynika to ze statystyk. Leśnicy tłumaczyli wtedy, że różnice wynikają z odmiennych metodologii. Wskazywaliśmy też, że polskie drewno w znacznie większej ilości wyjeżdża za granicę, w tym m.in. do Chin.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(50)
Ha,ha,ha...
4 tyg. temu
Straty wynikające z ograniczenia pozyskania drewna zostaną skompensowane jego ceną a więc zostaną przerzucone na konsumentów. Wzrosną radykalnie ceny drewna konstrukcyjnego (budynki), meblowego, energii elektr. i cieplnej z biomasy, papieru itp. Koszty ochrony ekosystemów leśnych odczuje każdy w swoim portfelu. Ale nas stać!
Qwert
4 tyg. temu
Nareszcie, może coś jeszcze zostanie.
Do likwidacji
4 tyg. temu
W nadleśnictwie pracuje tylko banda złodzieji, a skąd wiem bo mam szwagra tam. Takie machlojki przy wyrębie lasów, polowaniach i przetargach tam się odwalają że głowa mała. U mnie z lasów zostało max 15-20m od drogi, środek wykarczowany do gołej ziemi. Nawet dęby zabytkowe wycięte w pień. Libacje, polowania z kolesiami bez pozwolenia na broń, można jeszcze wiele napisać a nawet nagrań wstawić ale to i tak nic nie zmieni, bo to instytucja gorsza od dilerów no jednen wyrwany chwast 10 nowych się pojawia.
Śmieszek
4 tyg. temu
Niektórzy zapomnieli, że wycinka starych i chorych drzew jest potrzebna ze względu na zmniejszoną zdolność fotosyntezy i różnego rodzaju szkodniki . Oczywiście po to tworzy się PN, PK, Rezerwaty po to, żeby pewną część lasów chronić. Nikomu nie przyszło do głowy, że skoro podwyższymy liczbę chronionych hektarów to cena drzewa na rynku podskoczy , a tym bardziej produkty przemysłowe i opał.
Xxx
4 tyg. temu
Dyskusja trwa,a dalej jest rabunkowa wycinka lasów,piły chodzą od poniedziałku do soboty.Lasy w obecnych czasach to ser szwajcarski.Na obrzeżach pasemko drzew a w środku dziura.A miało być po wyborach zaprzestanie masowego wycinania lasów.Jak to się ma do zielonego ładu.
...
Następna strona