Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|

Wielkie poszukiwania polskich dzieł sztuki. Minister: mamy specjalny departament

20
Podziel się:

Polska straciła ponad pół miliona ruchomych dzieł sztuki w czasie drugiej wojny światowej. W związku z tym naszym obowiązkiem jest działanie w sprawie odzyskiwania tych dzieł. Prowadzimy w tej chwili 150 postępowań restytucyjnych w 15 krajach - podkreślił PAP wicepremier minister kultury Piotr Gliński.

Wielkie poszukiwania polskich dzieł sztuki. Minister: mamy specjalny departament
Wicepremier Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego (PAP, PAP/Wojtek Jargiło)

Mówiąc o możliwości odzyskania dzieł sztuki, wicepremier Piotr Gliński powiedział, że "pewnie znaczna część z nich została zniszczona, ale zdecydowana większość to dzieła z którymi nie wiemy, co się stało".

- Podejrzewamy, że w większości znajdują się one gdzieś na terenie Niemiec, były też wywożone do innych krajów. Ostatnio odzyskaliśmy jeden z obrazów, który jest stratą wojenną, w Japonii. Przez Nowy Jork zawędrował do Japonii. Prowadzimy w tej chwili 150 postępowań restytucyjnych w 15 krajach. Mamy od pewnego czasu specjalny departament, który zajmuje się odzyskiwaniem dzieł sztuki. I praktycznie co tydzień, co dwa tygodnie coś odzyskujemy - podkreślił wicepremier minister kultury Piotr Gliński.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wielki łup nazistów wraca do Polski. Hiszpania odda zrabowane skarby

Ponad 600 odzyskanych obiektów

Jak ocenił, to "wciąż jednak kropla w morzu potrzeb". - Przy ponad 516 tysiącach utraconych dzieł sztuki, przy czym ok. 65 tysięcy mamy wpisanych w naszej bazie danych, wciąż to, co odzyskujemy, to zbyt mało, chociaż zintensyfikowaliśmy te działania i w ciągu ostatnich 8 lat udało nam się odzyskać ponad 600 obiektów - dodał wiceszef rządu.

Mówiąc o odszkodowaniach od Niemiec za straty wojenne doznane przez Polskę, wicepremier Piotr Gliński wskazał, że wciąż trwają rozmowy z partnerami.

- Cały czas rozmawiamy z naszymi partnerami i uruchamiamy instytucje międzynarodowe. Ostatnio rozmawiałem z minister kultury Niemiec. Niemcy są cały czas stawiani na forum międzynarodowym wobec tej sprawy. To osłabia ich status polityczny, tym bardziej, że nie ma żadnych argumentów prawnych ani moralnych, ani wynikających z relacji dobrosąsiedzkich europejskich, które mogłyby tę sprawę wyciszyć - zaznaczył.

Jak podkreślił, Polska, żądając odszkodowań, odwołuje się do "podstawowych aksjologicznych założeń Unii Europejskiej, bo przyjaźń między dwoma narodami musi być budowana na prawdzie, na zadośćuczynieniu za krzywdy i winy - to jest zupełnie oczywiste, to jest także podstawa wartości europejskich".

Wicepremier Piotr Gliński wskazał, że "będziemy domagać się odszkodowań dopóty, dopóki Niemcy ich nie wypłacą".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(20)
ciotka klotka
10 miesięcy temu
Halo minister najwięcej skradzionych Polskich dzieł sztuki jest u "przyjaciół" w USA
Ono
10 miesięcy temu
Kampania wyborcza ministra bez kultury.
Szoda by było
10 miesięcy temu
Jeszcze wnuczki pracy nie znalazły
Dość pis
10 miesięcy temu
Śmiechu warte Dziadek co robiłeś przez 8 lat? To efekt wazeliniarstwa...!
KAT
10 miesięcy temu
Ale tylko te stracone podczas wojny czy te ukradzione przez was też?!!!!