Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Izdebska-Białka
|
aktualizacja

Windykator straszył klientów. UOKiK podjął decyzję wobec One Debt Partners

4
Podziel się:

Dobra wiadomość dla konsumentów wprowadzonych w błąd przez operatora telekomunikacyjnego PGT. Firma windykacyjna One Debt Partners, która przejęła jego wierzytelności, musi wycofać z sądów powództwa wobec dłużników.

UOKiK zakwestionował praktyki One Debt Partners stosowane wobec klientów PGT
UOKiK zakwestionował praktyki One Debt Partners stosowane wobec klientów PGT (PAP, Tomasz Waszczuk)

Jesienią 2018 r. UOKiK wszczął postępowanie przeciw firmie windykacyjnej One Debt Partners (ODP) z Wrocławia. W lutym 2017 r. kupiła ona wierzytelności od spółki PGT z Warszawy. To firma telekomunikacyjna, która wprowadzała konsumentów w błąd, podszywając się pod ich dotychczasowego operatora.

Półtora miesiąca przed transakcją UOKiK wydał decyzję, w której nałożył na PGT 1,97 mln zł kary.

- One Debt Partners nie powinien windykować długów, które powstały w wyniku bezprawnych działań PGT. Staranność zawodowa wymaga, aby przed transakcją sprawdzić źródła nabywanych wierzytelności. O zarzutach wobec PGT było głośno już od około roku. Sprawą zajmowały się UOKiK i prokuratura, wielokrotnie informowały o niej media - mówi Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

To niejedyny zarzut wobec ODP, o którym informuje UOKiK w komunikacie. Windykator wprowadzał konsumentów w błąd, ale też wywoływał na nich presję. W jaki sposób? UOKiK mówi o trzech metodach, które stosowała spółka. Chodzi o wysyłanie wezwań do zapłaty z ostrzeżeniem, że adresat zostanie wpisany na listę dłużników, nawet jeśli chodziło o kwotę poniżej 200 zł; nieinformowanie konsumentów, że kupno długów nie pogarsza ich sytuacji; występowanie do sądu i kierowanie do konsumentów wezwań do zapłaty bez wcześniejszego kontaktu i propozycji polubownego załatwienia sprawy.

Zobacz także: Obejrzyj także: Walka z nieuczciwymi firmami trwa. Wcisną ci wszystko

- Zakwestionowane praktyki miały skłonić konsumentów do tego, by zapłacili żądaną kwotę, nawet jeśli była nienależna. ODP straszył ich sądem czy ujawnieniem w rejestrze dłużników. Wiele osób w wyniku takich sugestii i niedoinformowania mogło zrezygnować z dochodzenia swoich praw - mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

ODP zaniechał stosowania opisanych praktyk już wiosną 2017 r. Decyzja UOKiK zobowiązuje do usunięcia ich skutków. Spółka musi wycofać z sądów wszystkie powództwa w sprawach długów powstałych w wyniku umów z PGT, a także wystąpić do komorników o umorzenie wszystkich takich postępowań egzekucyjnych. Ma na to 3 miesiące od wydania decyzji UOKiK. Musi też powstrzymać się przed wszczynaniem nowych postępowań egzekucyjnych do czasu ostatecznego wyroku sądu w sprawie decyzji wobec PGT. Zobowiązanie ma rygor natychmiastowej wykonalności. Oznacza to, że ODP musi je wykonać, nawet jeśli odwoła się od decyzji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
Rolex
5 lata temu
Cały Wrocław utopiony w tych złodziejskich firmach?
zzs
5 lata temu
złodziej kryje złodzieja tak wygląda perspektyw firm windykacyjnych powinno się wszystkie firmy zlikwidować bo to złodzieje i bandyci
lBolek
5 lata temu
A windykacją zajmowała się dla nich kancelaria Koksztys z Wrocławia, która z pewnością miała wiedzę w jakim procederze uczestniczy.
lBolek
5 lata temu
Warto by też wspomnieć, że złodziei (bo tak trzeba ich nazywać) reprezentowała kancelaria Koksztys z Wrocławia.