Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wirecard upada. Były członek zarządu udał się do Chin. Toczy się przeciwko niemu śledztwo

Były członek zarządu Wirecard wciąż nieuchwytny. Z Filipin miał polecieć do Chin. Prokuratura w Monachium od tygodni prowadzi śledztwo przeciwko Janowi Marsalekowi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Flickr)
Były członek zarządu Wirecard wciąż nieuchwytny.

Niemiecka prokuratura prowadzi śledztwo przeciwko czterem członkom zarządu Wirecard w tym prezesowi Markusowi Braunowi podejrzewając ich o oszukanie udziałowców. Jak pisze Reuters, Jan Marsalek - jeden z członków zarządu fintechu od wybuchu afery przebywał na Filipinach, ale teraz miał udać się samolotem do Chin.

Menardo Guevarra, filipiński minister sprawiedliwości nie może jednak potwierdzić tych informacji. Kamery lotniskowe nie zarejestrowały jego obecności - wskazuje Reuters. Marsalek jeszcze w poniedziałek został zwolniony ze stanowiska.

Wirecard złożyło wniosek o niewypłacalność w sądzie w Monachium w czwartek. Jak poinformowała, kontynuacja jej działalności nie jest pewna w związku z poważnymi zobowiązaniami wobec wierzycieli sięgającymi 1,5 mld dol.

Upadek Wirecard nastąpił zaledwie tydzień po ujawnieniu raportu audytora EY. Jak podkreśliła firma przeprowadzająca kontrolę , podczas audytu w 2019 r. otrzymała fałszywe potwierdzenia dotyczące rachunków powierniczych i przekazała je odpowiednim organom.

"Istnieją wyraźne przesłanki, że było to skomplikowane i wyrafinowane oszustwo z udziałem wielu stron na całym świecie" - oświadczyła firma audytująca odnosząc się do brakujących 2,1 mld dol. w rachunkach Wirecard.

Przypomnijmy, że w miniony piątek odszedł ze stanowiska prezesa Wirecardu Markus Braun, a w poniedziałek został aresztowany na polecenie prokuratorów z Monachium w związku z nieprawidłowościami w firmie.

Zobacz też: Wzrost podatków i likwidacja trzynastek. Strategia na wyjście z kryzysu

Na odchodne Braun zasugerował, że firma najpewniej padła ofiarą przestępstwa. Nowy zarząd spółki z kolei poinformował w poniedziałek, że domniemane 2,1 mld dol. prawdopodobnie nigdy nie istniało.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-06-2020

shaloma marszalek juz w jerozolimie pije

Rozwiń komentarze (1)