Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Włochy zadłużyły się po uszy. Chcą umorzenia długu przez Europejski Bank Centralny

262
Podziel się:

W związku z kryzysem zadłużenie Włoch wzrosło w tym roku ze 135 proc. do prawie 160 proc. PKB. Tamtejszy rząd zdaje sobie sprawę, że balansuje na granicy i wysoko postawieni urzędnicy apelują do EBC o wsparcie. Padła propozycja umorzenia długu zaciągniętego w tym pandemicznym roku.

Włochy zadłużyły się po uszy. Chcą umorzenia długu przez Europejski Bank Centralny
Włochy są drugim krajem UE z największym długiem w relacji do PKB. (PAP/EPA, PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI, RICCARDO ANTIMIANI)
bEJYgXCJ

Ten rok przejdzie do historii. Pierwszy raz w krajach strefy euro przeciętna wartość długu do PKB przekroczy 100 proc. To pokazuje, że niemal wszystkie bezpieczniki już wysiadły i Europa tonie w długach.

Skokowy wzrost zadłużenia w tym roku wynika z podjętej przez państwa walki z kryzysem gospodarczym wywołanym koronawirusem. Jednym z najbardziej poszkodowanych krajów są Włochy, które musiały pożyczyć ogromne pieniądze. W efekcie ich dług w tym roku może sięgnąć niemal 160 proc. PKB - wynika z ostatnich prognoz Komisji Europejskiej.

bEJYgXCL

Tym samym Włosi są drugim krajem w UE, za Grecją, z największym długiem. Dla porównania, Polska na koniec tego roku będzie mieć dług do PKB na poziomie około 56 proc.

Zobacz także: Tyle zarabiają inni Polacy. W nowym programie WP wszystkiego się dowiesz

Warto też przypomnieć, że unijne kryteria stabilności gospodarki wprowadzone lata temu traktatem z Maastricht wskazywały na to, że kraje nie powinny być zadłużone bardziej niż na 60 proc. PKB. Włosi tę granicę złamali już ponad dwukrotnie.

bEJYgXCR

Najpierw Włosi wyciągnęli ręce po pieniądze Europejskiego Banku Centralnego (EBC), który kupował ich obligacje. Teraz padają propozycje, by w praktyce bank zapomniał o tych obligacjach i umorzył związany z nimi dług.

- Polityka pieniężna musi wspierać państwa członkowskie w każdy możliwy sposób - powiedział jeden z najbliższych doradców premiera Włoch cytowany przez agencję Bloomberg.

Roccardo Fraccaro wskazał, że mogłoby to zostać zrealizowane właśnie przez umorzenie części długu. Mogłoby się to stać przez np. anulowanie lub "wydłużenie ich zapadalności (wykupu) w nieskończoność" - zasugerował.

bEJYgXCS

Propozycja nie padła z ust samego premiera Włoch, ale też nie można bagatelizować słów wysokich rangą urzędników.

Te słowa rozbudziły gorące dyskusje na temat tego typu bezprecedensowych działań.

"Czy upadnie kolejne tabu, czy upadną Włochy pod ciężarem długu, który przekracza 150 proc. PKB, czy upadnie wiarygodność Strefy Euro w wyniku takich działań?" - to reakcja prezesa PFR Pawła Borysa.

bEJYgXCT

Te słowa należy jednak raczej traktować jako wyraz ogromnych problemów Włoch, a nie zapowiedź kasowania długów. W ubiegłym tygodniu szefowa EBC Christine Lagarde zdecydowanie odrzucała możliwość umorzenia długów zaciągniętych w czasie pandemii. Takie działania nazwała wręcz łamaniem prawa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJYgXDm
gospodarka
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(262)
Leon
11 miesięcy temu
Zabiorą niepraworządnym Polakom i dadzą Włochom. O to tu idzie. Mamy być ubogim niemieckim landem untermenschów.
Proszę
11 miesięcy temu
Ja mam kredyt może mi darujecie jego spłatę ?
Tusk chciał p...
11 miesięcy temu
EURO było projektem Niemiec które miały za zbyt silną walutę narodową i eksport spadał bo nikt nie chciał kupować tak drogo. Więc "rozcieńczyły" moc swojej gospodarki tworząc jedną walutę dla słabszych i mocniejszych co opłaca się tylko mocniejszym bo słabi nic nie wyeksportują przy drogiej walucie. Tak Niemcy zneutralizowały konkurencję. Nas też chciały w to wciągnąć ale na szczęście Polacy umieją liczyć
bEJYgXDn
Ebola
11 miesięcy temu
I tak cała unia na wirusie wyjdzie z długów,,,dobre..
Oli
11 miesięcy temu
A w Polsce kwitnie kreatywna księgowość. Niby ok a jednak szpitale robią firmy państwowe np. Orlen. Ciekawe dlaczego? Takie działania nie służą niczemu innemu jak ukrywaniu wydatków i co za tym idzie zadłużenia....
...
Następna strona