Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MNR
|
aktualizacja
Materiał partnera: IMPACT'22

Woda kranówka zdrowa stylówka. Poznajcie odpowiedzi na trudne pytania

Podziel się:

W trosce o środowisko i racjonalne korzystanie z zasobów wody pitnej Aquanet S.A. prowadzi wieloletnie działania edukacyjne, mające na celu zachęcanie do picia wody z kranu. Tegoroczna kampania promująca picie "kranówki" jest nastawiona na najmłodszych. Stąd nawiązanie do prowadzonej przez firmą Akcji Edukacyjnej Plusk.

Woda kranówka zdrowa stylówka. Poznajcie odpowiedzi na trudne pytania
Woda z kranu jest dobra, smaczna i warto ją pić (Adobe Stock, Ievgen Chabanov)

Zasada jest ta sama, a mianowicie uświadomienie nieprzekonanych i utwierdzenie przekonanych, że woda z kranu jest dobra, smaczna i warto ją pić. Efekt naszych prac potwierdzają systematycznie prowadzone badania, które pokazują tendencję wzrostową picia wody z kranu.

Więcej na naszej stronie w zakładce Pij z kranu https://www.aquanet.pl/pij-z-kranu/ oraz Facebooku.

Trudne pytania na temat kranówki

Jeżeli nurtują Was pytania na temat naszej wody, a nie wiecie kogo zapytać, przeczytajcie nasze odpowiedzi, przygotowane przez ekspertów do spraw jakości wody.

Czy wodę z kranu można pić bez przegotowania?

Na całej długości sieci wodociągowej woda jest badana i dezynfekowana, dlatego bez obaw można ją pić. Jeśli pojawiają się wątpliwości co do jakości wody w państwa domu, to prosimy o zgłoszenie tego do Aquanetu lub skontaktowanie się z administratorem budynku, odpowiadającego za instalację wewnętrzną.

Skąd pewność, że woda z kranu jest bezpieczna i zdrowa?

Aquanet wykonuje liczne badania próbek wody, a ich wyniki można znaleźć na naszej stronie. Są aktualizowane co kwartał. Poznańska woda jest jak najbardziej zdatna do picia, co potwierdzają wyniki i normy, które spełniamy. Jeśli jakość wody budzi wątpliwości, prosimy o zgłaszanie ich do nas oraz administratora budynku, ponieważ jako Aquanet odpowiadamy za wodę do głównego wodomierza w budynku.

Jaka woda jest w blokach, zważywszy na to, że często to stare budynki ze starymi instalacjami (rurami), którymi płynie woda?

W oparciu o przeprowadzone na kranach u klientów badania fizyczno-chemiczne i biologiczne można stwierdzić, że szybki obieg wody w blokach zawsze powoduje znikomy wpływ rur na jej jakość chemiczną (nie ma rur na świecie, które nie mają zupełnego wpływu na tłoczoną przez nie wodę).

Aby woda pitna była czysta mikrobiologiczne, w Aquanet stosujemy specyficzną metodę jej dezynfekcji. W tym celu w całym systemie poznańskim na Stacjach Uzdatniania Wody stosujemy chlor gazowy, dwutlenek chloru (każdy osobno lub razem) oraz lampy UV. Natomiast na sieci wodociągowej mamy tzw. punkty dochlorowywania.

Taki układ dezynfekcji sprawia, że nie musimy chorować wody zbyt dużą ilością chloru na wyjściu ze Stacji. Punkty dochlorowywania powodują, że w całej sieci wodociągowej jest obecny chlor w niewielkim stężeniu, ale skutecznie dezynfekujący wodę do końca do kranu u klientów. Czasami sugerujemy podjęcie działań w kierunku czyszczenia lub nawet wymiany rur w sieci wewnętrznej przez administratora budynku. Wiemy, że niekiedy przynosi to pozytywne rezultaty. Niestety Aquanet nie wykonuje tego typu usług.

Co zrobić w przypadku, gdy rury są stare?

Rury wewnątrz budynków często są jeszcze wykonane ze stali. Zdarza się, że związki żelaza pokrywające wewnętrzną ściankę rury, przechodzą do wody pitnej. Są one jednak nieszkodliwe dla człowieka, gdyż są neutralizowane przez kwas żołądkowy. Dla poprawy jakości wody w budynku powinno się dokonywać okresowego płukania rur lub ich wymianę na nowe. Jest to jednak zadanie właściciela bloku, o czym mówi nasze prawo budowlane. Według polskich przepisów, firma wodociągowa odpowiada za jakość wody pitnej do głównego wodomierza w budynku. Dzięki różnym zabiegom technicznym i konserwacji rur w sieci miejskiej, wywiązujemy się z tych przepisów. Prowadzimy również badania fizyczno-chemiczne i bakteriologiczne próbek wody. Rocznie wykonujemy badania od 10 000 do 15 000 próbek wody, co daje ok. 100 000 – 120 000 analiz i pozwala nam śmiało stwierdzić, że poznańską kranówkę można pić bez obaw.

Twardość Wody

Czy twarda woda jest zdrowa do picia?

Według licznych badań woda twarda jest znacznie zdrowsza, niż woda miękka. Dzieje się tak za sprawą minerałów, głównie wapnia i magnezu, im jest ich więcej w wodzie, tym woda jest twardsza. Nie służy ona naszym sprzętom, ale zdrowiu. Zachęcamy do zapoznania się z mapą twardości wody w Polsce, występuje ona praktycznie wszędzie.

Z czego wynika, że woda jest twarda?

Poznańska woda do picia jest twarda, co wynika z jej natury. Twardość to zestaw różnych związków chemicznych obecnych w wodzie, głównie wapnia i magnezu (minerały). Im jest ich więcej, tym woda jest twardsza, ale nie oznacza to, że jest zła. Wręcz przeciwnie, twarda woda jest cennym źródłem wcześniej wspomnianych minerałów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Materiał partnera: IMPACT'22

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl