Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
KRO
|
aktualizacja

Wraca edukacja zdalna. Rodzice otrzymają dodatkowy zasiłek opiekuńczy

19
Podziel się

W tym tygodniu dzieci z klas 1-3 ostatni raz przyjdą do szkoły na lekcje. Od przyszłego tygodnia edukacja całkowicie przechodzi na tryb zdalny - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Część rodziców otrzyma dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Wraca edukacja zdalna. Rodzice otrzymają dodatkowy zasiłek opiekuńczy
Nowe restrykcje. Dzieci z klas 1-3 w tym tygodniu przyjdą po raz ostatni do szkoły. Potem dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla części rodziców. (Pexels, Arthur Krijgsman)
bEquwMth

- Przed nami trudny czas. Pandemia nasila się, więc i nasza odpowiedź musi być zdecydowana. Dlatego muszą wejść nowe restrykcje. Chronimy tym samym naszą służbę zdrowia, chronimy naszych obywateli - tłumaczył Mateusz Morawiecki na środowej konferencji.

Nowe restrykcje dotkną m.in. edukacji. Klasy 1-3 przechodzą na nauczanie zdalne, a starsze roczniki (które już teraz uczą się zdalnie) pozostaną dłużej w domach - co najmniej do 29 listopada. Na tyle bowiem obecnie rząd wprowadzi restrykcje regulujące edukację zdalną.

Premier jednak zapowiedział, że rodzice nie pozostaną na lodzie - a przynajmniej część z nich. Wróci bowiem dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Informację tę potwierdziła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

bEquwMtj
Zobacz także: Zobacz: Waloryzacja emerytur 2021. Świetne wieści dla seniorów

- Przywracamy dodatkowy zasiłek opiekuńczy na wcześniej obowiązujących zasadach - powiedziała szefowa resortu rodziny.

W marcu rząd umożliwił skorzystanie z dodatkowego zasiłku opiekuńczego rodzicom, którzy musieli mierzyć się ze skutkami wiosennego lockdownu, kiedy to zamknięte zostały szkoły.

bEquwMtp

W poprzednim rozdaniu dodatkowy zasiłek przysługiwał rodzicom dzieci do lat 8, ale także ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności.

Pobierać go można było również na opiekę nad starszymi dziećmi do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Dodatkowo skorzystają z niego rodzice lub opiekunowie osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad tą osobą.

bEquwMtq

Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym.

Premier został również zapytany, czy będzie rozróżnienie na rodziców, którzy pracują zdalnie, a tych, którzy np. jeżdżą na co dzień do biura. Chodziło o to, że nie wszyscy pracownicy mogą pracować z domu, a zatem opieka nad pociechami może być w ich przypadku trudna.

bEquwMtr

- Takiego rozróżnienia na tych, którzy mogą pracować zdalnie i nie mogą pracować zdalnie, my czynić nie będziemy, ponieważ my nie mamy wiedzy z poziomu państwowego co do każdego z 15 mln obywateli, którzy pracują - tłumaczył Morawiecki.

- Dlatego zdajemy się tutaj na przedsiębiorców, samorządowców, a w przypadku administracji centralnej, państwowej, już takie dyspozycje wydałem, by znaczna część pracowników udała się na pracę zdalną i tak się dzieje - dodał szef rządu.

Jak pisaliśmy w money.pl, program stanowił obciążenie dla finansów publicznych. Jak podaje ZUS, od 12 marca do 26 lipca (kiedy obowiązywały "covidowe zasiłki"), a więc przez 137 dni wypłacono 1,3 mln świadczeń na łączną kwotę 3 mld 375 mln złotych. Średnio ok. 750 mln złotych miesięcznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEquwMtK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(19)
Ewa
9 miesięcy temu
No tak. Najlepiej leniwic się w domu Dzieciaki i tak samopas a i jeszcze dostać za to kasę. Żyć nie umierać!
ZK590
9 miesięcy temu
czy nie można za 500+ wynająć opiekunki, czy w domu nie ma starszych dzieci, czy rodzice nie pracują na zmiany, czy ie ma babci, dziadka ? Poza tym dziecko w wieku szkolnym powinno być samodzielne, jak kiedyś, kiedy nie były obwołane jako 8 cud świata.
Bimbo
9 miesięcy temu
Co zasilkiem opiekunczym dla dziećmi co chodzą do 3 klasy i skaczyly 8 lat.Czy w tym rzadzie ktoś mysli. Pomijajac przeczkola i źlopki , zapomnialem ze to inteligentny wirus. Albo zamykacie wszystko albo nic bo poraz kolejny robicie wszystko bez logiki.
bEquwMtL
Roddddic
9 miesięcy temu
A co z ucznami zerówek też jest obowiązkowa w i nie można dzieci zostawić w domu. Zapomnieli czy co może w końcu ktoś się do tego odniesie z MZ albo edukacji.
Ola28
9 miesięcy temu
Ja mam troje dzieci wiek to 11 i 12 lat i co tacy doros są, też bym chciała dostać coś z tego tytułu a nie tylko przedszkola i podstawówki do określonego wieku Noi oczywiście nauczyciele oni są zawsze najbardziej poszkodowani