Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Wydłużenie wakacji na trzy miesiące i podzielenie na regiony. "Korzyść dla wszystkich"

31
Podziel się:

- Pomysł rozłożenia wakacyjnych turnusów na trzy miesiące, zaproponowany przez Stowarzyszenia Gminy Górskich RP, jest warty rozważenia i dyskusji, ale wymagałby korelacji kilku resortów – powiedział wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy. Stowarzyszenie chce, by wakacje trwały od 15 czerwca do 15 września i były podzielone na poszczególne województwa. - Byłoby to z korzyścią dla turystów i przedsiębiorców - przekonują włodarze górskich kurortów.

Wydłużenie wakacji na trzy miesiące i podzielenie na regiony. "Korzyść dla wszystkich"
Pomysł przedłużenia wakacyjnych turnusów i podzielenia letniego wypoczynku na poszczególne województwa jest popierany przez branżę turystyczną (Adobe Stock, Picasa)

Wydłużenie od 2004 r. ferii zimowych i podzielenie turnusów na poszczególne województwa przysłużyło się branży turystycznej.

- Wcześniej zimowy wypoczynek był skumulowany w ciągu dwóch tygodni. Wakacje z kolei to okres dwóch miesięcy - to dość duży okres, aby sobie zaplanować rodzinny wypoczynek w dogodnym terminie, zwłaszcza że np. pierwsza połowa lipca to okres, w którym w niektórych ośrodkach nie ma dużego ruchu turystycznego - powiedział wiceminister Andrzej Gut-Mostowy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Chcesz wyjechać na Sylwestra? Lepiej się pospiesz. „Nawet 8 tys. za noc”

Wiceminister zwrócił także uwagę, że zmiany w wakacyjnym terminarzu wymagały korelacji kilku resortów m.in. edukacji i kultury. Dodał, że pomysł nie jest nowy i po raz pierwszy pojawił się już kilkanaście lat temu.

Pomysł przedłużenia wakacyjnych turnusów i podzielenia letniego wypoczynku na poszczególne województwa jest popierany przez branżę turystyczną. Tatrzańska Izba Gospodarcza zwraca uwagę, że byłoby do pozytywne zarówno dla turystów jak i dla biznesu, ruchu drogowego i atrakcji turystycznych.

- Każde działanie mające na celu wydłużenie okresów wypoczynkowych jest bardzo dobre zarówno z punktu widzenia wypoczywających jak i biznesu. Każde państwo powinno podejmować działania w kierunku świadomego zarządzania relokacją ruchu turystycznego w ramach swoich regionów i optymalizacji wykorzystania zarówno potencjału tych regionów, jak i możliwości działania biznesów w tych regionach - uważa Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Ceny dla turystów byłyby niższe

Zwrócił uwagę, że większość krajów europejskich ma rozciągnięty okres letniego wypoczynku, który z kolei jest rozłożony na poszczególne regiony. Jego zdaniem rozciągnięcie wakacji i podzielenie okresów wypoczynkowych na poszczególne województwa pozytywnie wpłynęłoby na komfort wypoczynku gości, ale i na mniejsze obciążenie ruchem turystycznym obleganych miejscowości oraz atrakcji turystycznych, parków narodowych, nadmorskich plaż, zabytków. Wagner podkreślił, że - co ważne - ruch samochodowy globalnie również będzie mniejszy i zmniejszą się korki.

- Hotelarze wolą mieć mniejsze obłożenie, ale regularne, niż punktowo bardzo wysokie – podkreślił Wagner. Finalnie ceny dla turystów też byłyby niższe - zaznaczył.

Pomysł przedłużenia wakacji od 15 czerwca do 15 września i podzielenia dwumiesięcznych turnusów na poszczególne województwa pojawił się podczas spotkania założycielskiego Stowarzyszenia Gmin Górskich Rzeczypospolitej Polskiej 8 listopada.

Jak powiedział PAP wiceprezes Stowarzyszenia, wójt Kościeliska Roman Krupa, wydłużenie wakacji byłoby bardzo korzystne zarówno dla wypoczywających jak i dla szeroko rozumianego biznesu turystycznego.

- Na razie rozmawiamy z mieszkańcami i zainteresowanymi branżami. Rozeznajemy się także w szkołach, czy byłoby to rozwiązanie praktyczne – powiedział Krupa.

Burmistrz Zakopanego: dajemy sygnał na "tak"

Burmistrz Zakopanego Leszek Dorula zwrócił uwagę, że zmiany w terminach wakacji będą wymagały zmian ustawowych.

- Finalnie będzie to zależało od ustawodawcy, ale dajemy sygnał, że wydłużenie okresu wakacyjnego i rozłożenie wypoczynku na poszczególne województwa byłoby korzystne dla wszystkich - mówił burmistrz Zakopanego.

Stowarzyszenie Gmin Górskich RP powołali włodarze samorządów położonych w górach. Tworzą je m.in. Szczyrk, Zakopane, Karpacz, Świeradów-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Bukowina Tatrzańska i Kościelisko. Celem organizacji ma być działanie na rzecz rozwoju gmin górskich. Choć formalnie Stowarzyszenie powołano 8 listopada, to burmistrzowie i wójtowie gmin rozpoczęli spotkania już dwa lata temu, aby wypracowywać wspólne stanowiska podczas pandemii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(31)
klaint
rok temu
Rainbow ma naprawdę fajne oferty jak patrzyłem, też cenowo naprawdę dobrze w porównaniu do innych ofert turystycznych
dutki
rok temu
Ceny dla turystów byłyby niższe XD? W sezonie wakacyjnym XD? Już to widzę. Do kogo ta mowa, chyba do średniotępych?
Krzysztof
rok temu
Tak jest. Bareja by się uśmiał. Panie Kowalski, lubi Pan ciepłą wódkę? Lubi Pan spocone kobiety? NIE! TO OTRZYMA PAN URLOP W LISTOPADZIE.
Babka piątki ...
rok temu
Panie ministrze Mistowy! Zostawcie dzieci i ich wakacje w spokoju! Tylko to zostało wam jeszcze do zepsucia? Liczą się interesy górali a rodziców i ich dzieci już nie? To jest najgłupszy pomysł dzielenie wakacji na regiony i ich wydłużanie!!! Wystarczy, że ferie zimowe żeście skomplikowali.
Ciekawy
rok temu
Górale to ludzie, którzy dla pieniędzy będą układać się z diabłem. Byle się dutki zgadzały. Ciekawe co zrobią Ci rodzice.
...
Następna strona