Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Nie będzie litości. Nowy bat ma skończyć z plagą na polskich drogach

341
Podziel się:

Już od października mają wejść w życie przepisy, zgodnie z którymi sąd będzie mógł orzec przepadek auta pijanego kierowcy. Jak podaje portal Prawo.pl - wystarczy, że prowadzący będzie miał powyżej 1 promila alkoholu we krwi lub w wydychanym powietrzu. Do konfiskaty nie dojdzie, jeśli samochód zostanie zniszczony lub znacznie uszkodzony. Ustawa czeka jedynie na podpis prezydenta.

Nie będzie litości. Nowy bat ma skończyć z plagą na polskich drogach
Od października za jazdę po alkoholu sąd będzie mógł orzec przepadek auta pijanego kierowcy (FORUM, Piotr Guzik / Forum)

Jak podaje portal Prawo.pl - w nowelizowanej ustawie zaszła zmiana, w porównaniu z tym, co zakładały przepisy, które miały wejść w życie w marcu 2024 r.

Zakładały one możliwość konfiskaty pojazdu przy zawartości alkoholu nie niższej niż 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm3 w wydychanym powietrzu. Po zmianach wystarczy, że kierowca będzie miał powyżej 1 promila alkoholu we krwi lub 0,5 mg/dm3 w wydychanym powietrzu.

Pijani kierowcy to wciąż palący problem w Polsce. W ubiegłym roku policja zatrzymała 97 856 osób, które jechały "na podwójnym gazie". To wzrost o 25 proc. w porównaniu z 2021 r.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Najpierw wybory, potem rekordowa inflacja. Polska idzie śladem Węgier?

Surowe konsekwencje za jazdę po alkoholu

Jak jeszcze zmienią się przepisy? Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy albo po popełnieniu przestępstwa sprawca zbył, darował lub ukrył podlegający przepadkowi pojazd, orzeka się przepadek równowartości pojazdu.

Za równowartość pojazdu uznawać się będzie wartość pojazdu określoną w polisie ubezpieczeniowej na rok, w którym popełniono przestępstwo, a w razie braku polisy - średnią wartość rynkową pojazdu ustaloną na podstawie dostępnych danych.

Jak podaje Prawo.pl, przepadek pojazdu mechanicznego oraz przepadek równowartości pojazdu nie będzie orzekany, jeżeli sprawca prowadził auto, która do niego nie należało, wykonując czynności zawodowe lub służbowe polegające na prowadzeniu pojazdu na rzecz pracodawcy. W takim wypadku sąd orzeknie nawiązkę w wysokości co najmniej 5000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Przepadku auta oraz przepadku równowartości pojazdu sąd nie będzie orzekał, jeśli będzie to niemożliwe lub niecelowe z uwagi na jego utratę przez sprawcę, zniszczenie lub znaczne uszkodzenie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(341)
Dziwny89
8 miesięcy temu
Bo po to dali Nam te kamery by z tego korzystać podczas prowadzenia interwencji. Po co Pół godziny tracić na papiery w jednostce , jak przez te pół godziny może w Powiecie 4/5 osób targnąć się na życie może dojść do rękoczynów jakichś, Nawet Morderstwa.
Dziwny89
8 miesięcy temu
Żeby go nie skopali na amen nie dostał krwotoku wewnętrznego i z obrażeń nie zmarł np pęknięta wątroba po kopach w brzuch, muszę być przy tym i to Towarzystwo zneutralizować, Tak samo w Awanturach, bo dużo ludzi wzywa że tam coś się dzieje obok lub nad nami. I Otwieramy drzwi i faktycznie jest. Kobieta zbita dzieci wręcz krzyczą płaczem a facet ledwo stoi na nogach i jeszcze też kozaczy. Tak że w każdej sytuacji trzeba się zachować umieć. Jeżeli ktoś jest adekwatnie agresywny, ja nie mam czasu by wzywać kolegów którzy pracują i prowadzą działania. Pacyfikacja bezpośrednia jak osoba jest nad wymiar agresywna nie tylko słowem ale gestykuluje czy już skacze z łapami na odległość mniejszą niż 20 cm. Raporty nagrane mam pisze po zmianie
Dziwny89
8 miesięcy temu
Straszenie Warunkami Prawnymi hmmm Policja jest od śledzenia wykroczeń jak je popełniłeś nie spinaj się tak. Powiedz. No dobra mój błąd a nie takie cyrki. Tych dwóch gości by Cię połamało, czemu musieli wezwać posiłki Bo ustawodawca debilnie wstawił ad "notatę" że nawet naskórek nie może być naruszony. Ja takich Problemów nie mam jak ktoś chce może mnie skarżyć ja się nie pier..lę. Wiem że jestem zagrożony, wiem że moja służba jest pod znakiem zapytania. Przyjeżdżamy we dwóch tak, nie wiem czemu nabuzowani jeszcze jak widzą mundur dopiero szaleją. Jak ja bym się tak pierdzielił we 4 patrole by kogoś przypadkiem nie naruszyć inne osoby zostały by bez pomocy, np ludzie który popełniają samobójstwa. Miałem w weekend takie przypadki jedna dziewczyna się podcięła i 2 osoby próbowały się powiesić. Plus "jadka" weekendowa. Jeden coś burknie do drugiego czy na stacji paliw czy gdzieś i nagle 3 leci na jednego.
Dziwny89
8 miesięcy temu
Auto oczywiście laweta było parking 3/4 dni po sprawdzeniu technika na środki odurzające, bo wiemy że ten pan nie stroni od nich.
Oli
8 miesięcy temu
Domy tez
...
Następna strona