Notowania

Zakaz handlu w niedzielę - coraz więcej Polaków nie popiera zakazu, ale PiS może zaostrzyć ustawę

Według badania przytoczonego przez dziennik “Rzeczpospolita”, ponad połowa Polaków nie zgadza się, aby zakaz handlu obowiązywał w każdą niedzielę. Mimo niezadowolenia obywateli PiS planuje zaostrzyć ustawę o zakazie handlu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Zakaz handlu w niedzielę - coraz więcej Polaków nie popiera zakazu, ale PiS może zaostrzyć ustawę (Fot: Wojciech Pacewicz)

Zakaz handlu w niedzielę — Polacy przeciwni całkowitemu zakazowi

“Rzeczpospolita” dotarła do badania ACR Rynek i Opinia, z którego wynika, że aż 36 procent Polaków chce, by sklepy były otwarte we wszystkie dni w tygodniu. 20 procent pytanych osób uważa, że najlepiej byłoby pozostawić dwie niedziele handlowe w miesiącu — czyli tak, jak było w 2018 roku. Z kolei 19 procent ankietowanych popiera pełen zakaz handlu w niedzielę. 9 procent pytanych osób jest zdania, że wystarczy jedna niedziela handlowa, a 16 procent nie ma zdania.

- Polacy nie chcą, by szala przechyliła się w kierunku dalszego ograniczania handlu, a ograniczenie do dwóch handlowych niedziel w miesiącu wydaje się optymalne — powiedział Adam Czarnecki, wiceprezes ARC Rynek i Opinia.

Badania pokazują, że zakaz handlu najbardziej odczuli mieszkańcy dużych miast. Coraz szybsze tempo życia sprawia, że zmuszeni są robić zakupy głównie w weekendy.

Wśród Polaków przeważają opinie, że zakaz handlu w niedzielę szkodzi rynkowi, a zaostrzenie przepisów w przyszłym roku jedynie pogłębi negatywne zmiany. Zdaniem wielu obywateli to zakaz handlu sprawił, że w 2018 upadło ponad 14 tysięcy sklepów.

Zakaz handlu w niedzielę. PiS może zaostrzyć ustawę

Rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) pracuje nad nowelizacją zaostrzającą ustawę o zakazie handlu. Miałaby ona obejmować sklepy działające na zasadzie placówek pocztowych, które takich usług de facto nie świadczą, czyli większość małych sklepów. W związku z planowanymi zmianami ministerstwo pracy miało wystąpić do wielu firm oraz organizacji o dane pokazujące wpływ zakazu handlu na rynek.

- Jeśli wyniki nadal będą się potwierdzały, to jeszcze przed wyborami możliwy jest powrót do wariantu z dwoma niedzielami handlowymi. W zniesienie zakazu nie wierzę, to zbyt ważny światopoglądowo projekt – twierdzi Andrzej Faliński, prezes Forum Dialogu Gospodarczego.

Przypomnijmy, że w 2019 roku sklepy są otwarte w ostatnią niedzielę każdego miesiąca, a od 2020 roku zakaz handlu będzie obowiązywał we wszystkie niedziele.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-02-2019

TutajW cywilizowanych krajach Europy nie ma handlu w niedziele. W polskim bantustanie niewolnicy przyzwyczaili się do kupowania w niedzielę i nawet to … Czytaj całość

21-02-2019

SEBANic nie będą przywracać. Bledem bylo wprowadzać stopniowo, odrazu rok temu trzeba było zakazać handlu w każdą niedzielę, a nie teraz kazdy by chciał … Czytaj całość

11-01-2020

OlaJa pracuję w branży inżynieryjnej. Pracuję po 16h na dobę w tym soboty i niedziele. Nikt mnie do tego nie zmusza, bardzo lubię swoją pracę, choć jest … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (3)