Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Zakaz handlu w niedzielę. Lex Żabka i inne projekty ustaw przepadną

43
Podziel się:

Na ostatnim posiedzeniu Sejmu nie przewidziano w planie procedowania projektów ustaw dotyczących zakazu handlu w niedzielę. Oznacza to, że projekty te, m.in. lex Żabka, trafią do kosza. O ile nie zostaną zwołane dodatkowe, nadzwyczajne posiedzenia.

Brak aktywności Sejmu przy ustawach o zakazie handlu oznacza, że Żabki nadal będą mogły funkcjonować w niedzielę
Brak aktywności Sejmu przy ustawach o zakazie handlu oznacza, że Żabki nadal będą mogły funkcjonować w niedzielę (WP.PL, Mateusz Madejski)

Zmian w przepisach o zakazie handlu w niedzielę chciała partia Prawo i Sprawiedliwość. Grupa posłów tej formacji złożyła projekt ustawy, która miała ograniczyć możliwość korzystania przez sklepy w niedziele z wyłączenia od zakazu przewidzianego dla placówek pocztowych.

Jak podaje portal wiadomoscihandlowe.pl, zapisy te miały uderzyć we franczyzobiorców Żabki, którzy korzystali z tej furtki. Posłowie chcieli, aby uszczelnienie przepisów zamknęło im tę możliwość.

I chociaż ustawa trafiła do Sejmu jeszcze w 2018 roku, nie toczyły się przy niej niemal żadne prace. Projekt skrytykowały Biuro Analiz Sejmowych, część branży handlowej oraz organizacji lobbingowych. Pod wpływem tych głosów posłowie zrezygnowali z dalszych prac nad projektem.

Zobacz także: Zobacz także: Skutki zakazu handlu odwrotne do zamierzonych. "Zyskują dwie sieci handlowe"

Oprócz rozstrzygnięcia kwestii Żabki, PiS chciał wprowadzić katalog osób, które mogą udzielać nieodpłatną pomoc przedsiębiorcy, który jest osobą fizyczną, przy prowadzeniu sklepu.

Zmian w ustawie chcieli nie tylko posłowie partii rządzącej, ale również opozycyjni. PO i Nowoczesna złożyły łącznie cztery projekty w tej sprawie, zakładające m.in. umożliwienie sklepom prowadzenia działalności handlowej "we wszystkie dni tygodnia, przy jednoczesnym zobowiązaniu ich do zapewnienia pracownikom możliwości wypoczynku w przynajmniej dwie niedziele miesiąca".

Ostatnie posiedzenie Sejmu jest zaplanowane na dni 11-13 września. Jeżeli nie zostanie zwołane nadzwyczajne posiedzenie, to wszystkie projekty trafią do kosza, bo w polskim systemie prawnym nowy parlament nie przejmuje projektów wcześniejszego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(43)
Marta
5 lata temu
Przykład z zycia - w niedziele robie córece urodziny, zamawiam tort w Auchan i co ? musze kombinować zeby go i kogoś przechować w lodówce do niedzieli bo przecież zakaz handlu i musze odebrać w sobote! Nawet w takich kwestiach ta ustawa jest glupia i robi ludziom tylko problemy
zdegustowana
5 lata temu
Ustawa o zamykaniu sklepów na niedziele już z zasady była idiotyczna a teraz po jej wprowadzeniu widać z kazdej strony jak żle na tym wychodzimy, ale tu nikt na zwykłego człowieka nie spojrzy nawet i nie posłucha tym bardziej jego zdania
Koos
5 lata temu
Czyli szykowali się, żeby znowu uderzyć w żabki. Nie dość im było, że żabki mogą handlować zgodnie z prawem w niedziele, nie dość im było, że wszystkie sprawy przed sądem żabki wygrały, dalej knuli i spiskowali, żeby tylko utrudnić życie ludziom.
Marv
5 lata temu
Dobrze się stało, zaostrzanie przepisów o zakazie handlu w niedziele to totalnie idiotyczny pomysł.
muniek
5 lata temu
Nie byłoby zakazu nie byłoby problemów i niejasności. I potem takimi niepotrzebnymi sprawami zajmują swój czas w sejmie. Wszyscy powinni być traktowani tak samo. Jak ktoś nie chce pracować w niedziele to nie pcha się do pracy w sklepie, który w niedziele ma otwarte i tyle.
...
Następna strona