Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zakaz handlu w niedzielę uderza w małe centra handlowe. Wielkie rosną w siłę

Galerie handlowe straciły pierwszym kwartale pół miliona odwiedzających. Spadki nie rozkładają się równomiernie. Najbardziej ucierpiały małe galerie, natomiast te największe nawet zyskały ponad 2 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jacek Bereźnicki)
Ostrzejszy zakaz handlu to nie tylko mniej odwiedzających centra handlowe, ale także spadki obrotów sklepów.

Wyniki badań firmy Retail Institute publikuje "Gazeta Wyborcza". Pod lupę od stycznia do marca wzięto 120 centrów handlowych w całej Polsce.

Okazało się, że w tym okresie odwiedziło je o 0,5 proc., czyli pół miliona klientów mniej niż w pierwszym kwartale zeszłego roku.

W przypadku małych centrów spadek wyniósł 4,8 proc., średnie straciły 1,8 proc. W zupełnie innej sytuacji są największe galerie, które nawet zyskały 2,2 proc. odwiedzających.

Obejrzyj: Żabka beneficjentem zakazu handlu w niedzielę? Franczyzobiorcy pokazują paragony

Wyniki badań są interesujące ze względu na zaostrzone od 1 stycznia przepisy o ograniczeniu handlu. Co do zasady handel dozwolony jest tylko w ostatnią niedzielę miesiąca.

Jeszcze w pierwszym kwartale 2018 roku niehandlowe były tylko cztery dni, ale w tym roku takich dni było już 11. Siedem z tych dni to niedziele z zakazem handlu.

Ostrzejszy zakaz handlu to nie tylko mniej odwiedzających centra handlowe, ale także spadki obrotów sklepów.

Z danych Retail Institute wynika, ze obroty sieci handlowych spadły średnio o 0,1 proc rok do roku. W przypadku niektórych branż spadki wyniosły nawet 8,6 proc.

Zakaz handlu w niedziele w ubiegłym roku zabrał sklepom trzynaście dni handlowych, a już w pierwszym kwartale tego roku aż siedem - żalił się Jeronimo Martins, właściciel sieci Biedronka w raporcie kwartalnym.

Razem z późniejszymi w tym roku świętami Wielkiej Nocy zmniejszyło to przychody sklepów ze znakiem Biedronka o około 4-4,5 proc. - wyliczono.

Łączna sprzedaż urosła jednak o 2 proc., dzięki powiększeniu sieci w ciągu roku o 77 sklepów do 2 902 placówek. Tyle że portugalskiego właściciela interesuje sprzedaż w euro, a ta spadła o 0,8 proc. do 2,9 mld euro.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: centra handlowe, wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-05-2019

WIECEJ WOLNYCH NIEDZIELCHORY MATERIALIZM - TEKSTY - UCIERPIAŁY M STRATY PONIOSŁY , DRAMAT NA CAŁEGO A TO ZE RODZINY RAZEM NA SPACERACH, NA WYCIECZKACH CZY W DOMU A PRZEZ TO … Czytaj całość

08-05-2019

Król PolskiPisowski bubel prawny pisany na kolanie uderzył w tych, których miał chronic i przyniósł profity tym, których miał osłabić. Żałosne, PiS realizuje … Czytaj całość

08-05-2019

ddoroskaWszystko w sklepach jest stare, nieśwueże, bałagan i żenujące niegrzeczna pracownicy. Ceny coraz większe a tu święto za świętem i tysiące dzieciorobów … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (29)