Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Zakaz importu produktów rolnych z Ukrainy. Jest rozporządzenie i lista towarów

70
Podziel się:

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda podpisał rozporządzenie ws. wykazu produktów rolnych, które obejmie zakaz przywozu z Ukrainy do Polski. Decyzję w tej sprawie podjął w sobotę rząd. Ogłoszono ją na konwencji PiS poświęconej problemom rolnictwa.

Zakaz importu produktów rolnych z Ukrainy. Jest rozporządzenie i lista towarów
Jest już rozporządzenie ws. zakazu wwozu do Polski produktów rolnych z Ukrainy (East News, Twitter, Tomasz Lina)

Minister rozwoju i technologii podpisał rozporządzenie w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych. Przepisy wchodzą w życie od soboty 15 kwietnia i mają obowiązywać do 30 czerwca 2023 r.

Na liście produktów objętych zakazem wwozu z Ukrainy do Polski znalazły się:

 1. zboża
 2. cukier
 3. susz paszowy
 4. nasiona
 5. chmiel
 6. len i konopie
 7. owoce i warzywa
 8. produkty z przetworzonych owoców i warzyw
 9. wina
 10. wołowina i cielęcina
 11. mleko i przetwory mleczne
 12. wieprzowina
 13. baranina i kozina
 14. jaja
 15. mięso drobiowe
 16. alkohol etylowy pochodzenia rolniczego
 17. produkty pszczele
 18. pozostałe produkty.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kryzys na rynku zbóż. "Będziemy po nim sprzątać przez kilka lat"

Zakaz importu zboża i produktów rolnych z Ukrainy. Kaczyński o "twardej decyzji"

W sobotę odbyła się konwencja Prawa i Sprawiedliwości poświęcona kryzysowi na polskiej wsi. To podczas wystąpienia inauguracyjnego prezes Jarosław Kaczyński zapowiedział zakaz wwozu zboża i produktów rolnych z Ukrainy do Polski.

Prezes PiS przekonywał, że to decyzja w interesie Polski, ale i samej Ukrainy.

Nie jest interesem naszych przyjaciół, żeby polska pogrążała się w kryzysie i żeby ludzie, którzy tę politykę radykalnego wsparcia dla Ukrainy, zmienią. Ta decyzja, choć twarda, jest także decyzją w interesie Ukrainy. Dzisiaj rząd podjął postanowienie o rozporządzeniu, które zakazuje przywożenia do Polski zboża i dziesiątków innych rodzajów żywności, których nie jestem w stanie wymienić. Od zboża po produkty z miodu - mówił.

Kaczyński uzasadniał to asymetrią między rolnictwem ukraińskim a polskim, wynikającej m.in. z jakości ziemi, cen pracy i prowadzenia działalności na dużą skalę przez międzynarodowe firmy. - Tego rodzaju sytuacja, w której to wszystko wpływałoby bez ograniczeń, a dziś takie są postanowienia Unii Europejskiej, doprowadziłoby do bardzo daleko idącego kryzysu polskiego rolnictwa. My do tego nie dopuścimy - przekonywał prezes PiS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(70)
Andrzej adamc...
8 miesięcy temu
Za duzo chleba w polsce bo ludzie za dobrze maja a Pan Bog. Chojny ludziom odbija z dobrobytu jak co dzien odmawiaja pacierz i modla sie do Boga o chleb. Jeszcze nie dawno w Moldawii byla kleska glodu a tu w polsce takie rozpasanie
Gosc
8 miesięcy temu
Niedawno zbierali do paczek dla U żywność: kasze, mąki, konserwy,......... Teraz się okazuje że oni mają tego wszystkiego w bród i jeszcze exportują. Czy ktoś to rozumie - kraj ogarnięty wojną ze zniszczoną infrastrukturą wysyła w świat ŻYWNOŚĆ!
Gul
8 miesięcy temu
MECHANIZM OSZUKIWANIA POLSKICH PRZEDSIĘBIORCÓW I ROLNIKÓW PRZEZ ANTYPOLSKI PIS JEST BARDZO PROSTY. OTÓŻ PIS I FIRMY POWIĄZANE Z PIS-EM SPROWADZAJĄ SPOZA UNII EUROPEJSKIEJ NIESPRAWDZONE, NIŻSZEJ JAKOŚCI TOWARY, NIE SPEŁNIAJĄCE OKRESLONYCH NORM, TYM SAMYM TAŃSZE NIŻ POLSKIE, KTÓRE MUSZĄ SPEŁNIAĆ WSZELKIE WYMOGI NARZUCONE NAM PRZEZ UNIĘ I SKWAPLIWIE ZAAKCEPTOWANE PRZEZ PIS, KTÓRY DODATKOWO CZYNI NASZĄ PRODUKCJĘ NIEOPŁACALNĄ ZE WZGLĘDU NA WYSOKIE CENY SUROWCÓW ENERGETYCZNYCH NARZUCONYCH PRZEZ PIS, KTÓRY NIE DBA O POLSKI INTERES NARODOWY.
123
8 miesięcy temu
Niech dopłacają Ci co zarobili na zapełnieniu silosów a nie z naszych pieniędzy. Teraz karają Polaków embargiem na warzywa , które były zawsze sprowadzane z Ukrainy. Trzymajcie się Polacy za owoce i warzywa zapłacimy jeszcze więcej. To są sabotaażyści.
obywatel
8 miesięcy temu
Zakaz powinien obowiązywać do odwołania !
...
Następna strona