Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|
aktualizacja

Zasiłek dla bezrobotnych. Nieliczni dostają tysiąc złotych. Rząd zapowiada podwyżkę

56
Podziel się:

Wysokość zasiłków od kilku lat nie ulegała zmianie, a krąg uprawnionych do skorzystania z nich jest bardzo ograniczony. Politycy zapowiadają, że w najbliższym czasie świadczenie wzrośnie do ok.1300 zł brutto. Nastąpi to jednak najwcześniej w czerwcu 2020 r.

Zasiłek dla bezrobotnych wynosi dziś nie więcej niż 1033 zł brutto - i to tylko dla osób z najdłuższym stażem pracy
Zasiłek dla bezrobotnych wynosi dziś nie więcej niż 1033 zł brutto - i to tylko dla osób z najdłuższym stażem pracy (Materiały prasowe)
bEDsgJFN

Zasiłek dla bezrobotnych. Nieliczni dostają tysiąc złotych. Rząd zapowiada podwyżkę

Bezrobocie w Polsce będzie rosło. Szacuje się, że na koniec roku wyniesie 9-10 proc. Aby pozwolić pozbawionym pracy przetrwać do czasu znalezienia kolejnego stanowiska, rząd planuje podniesienie wysokości zasiłków dla bezrobotnych. Od kilku lat są na tym samym poziomie, który w żaden sposób nie umożliwia godnego życia. Ponadto otrzymanie zasiłku obwarowane jest licznymi obostrzeniami.

To, że rząd dostrzega problem, zasygnalizowała na początku marca minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Zdradziła, że w rządzie już trwają prace nad podwyższeniem świadczenia. Miałoby ono wzrosnąć nawet dwukrotnie w stosunku do dziś obowiązujących stawek.

bEDsgJFP

- Rozmawiamy o podwyżce do kwoty około połowy płacy minimalnej, czyli zasiłek wyniósłby w okolicach 1200 - 1300 zł brutto - poinformowała Emilewicz.

Zasiłek dla bezrobotnych – ile wynosi

A jak jest dziś? Wysokość zasiłku uzależniona jest od stażu pracy i wynosi:

• 689,12 brutto, później analogicznie 541,12 brutto; dla osób ze stażem nie przekraczającym 5 lat

bEDsgJFV

• 861,40 zł brutto przez 90 dni, później 676,40 zł brutto; dla osób ze stażem od 5 do 20 lat pracy,,

• 1033,68 brutto, później 811,68 brutto, dla pracowników z co najmniej 20-letnim stażem pracy.

Zobacz także: Obejrzyj: Koronawirus zwiększy bezrobocie. Jacek Rostowski urzeda w PiS
bEDsgJFW

Zasiłek dla bezrobotnych. Warunki do otrzymania świadczenia

Zasiłek przysługuje, jeśli w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania w urzędzie pracy, wnioskodawca był zatrudniony (umowa o pracę lub umowa zlecenia) i zarabiał co najmniej minimalne wynagrodzenie tj. 2600 zł brutto (od wynagrodzenia tego były odprowadzane wszystkie składki społeczne oraz na Fundusz Pracy).

Co istotne, nie ma znaczenia wymiar czasu pracy, a więc czy był to etat, czy jego część, ważna jest podstawa oskładkowania. Ważne jest też to, że do okresu składkowego nie wlicza się urlopów bezpłatnych trwających łącznie więcej niż 30 dni.

bEDsgJFX

Od tej reguły jest jednak kilka wyjątków. Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje np. osobom powracającym z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego lub urlopu wychowawczego a za nich nie są odprowadzane składki na Fundusz Pracy. Ta sama zasada dotyczy też osób, które mają co najmniej 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni) oraz bezrobotnych do 30 roku życia skierowanych do pracy przez urząd pracy.

Prawo do zasiłku dla bezrobotnych mają również samozatrudnieni lub przedsiębiorcy, którzy odprowadzali do ZUS wszystkie składki (łącznie z Funduszem Pracy) od podstawy, która była nie mniejsza niż minimalne wynagrodzenie za pracę (czyli od 2600 zł brutto).

Zasiłek dla bezrobotnych. Co się wlicza do okresów składkowych

Poza, rzecz jasna, rzeczywiście przepracowanym czasem, do okresów składkowych wlicza się m.in. urlopy: macierzyński, wychowawczy, chorobowy oraz świadczenia rehabilitacyjne i renty, o ile postawą wymiaru tych zasiłków i świadczeń była co najmniej równowartość płacy minimalnej, czyli kwota zasiłku/renty wynosiła 2600 zł brutto i więcej.

bEDsgJFY

Zasiłek dla bezrobotnych: co do zasady na 180 dni

Długość wypłacania zasiłku dla bezrobotnych uzależniona jest od stopy bezrobocia w powiecie, w który mieszka wnioskujący.

Jeśli na dzień 30 czerwca 2019 r. nie przekraczała ona 150 proc. przeciętnej stopy bezrobocia w kraju, zasiłek przyznawany jest na 180 dni. W regionach o wyższej stopie bezrobocia, świadczenia przyznawane są na rok. Roczny zasiłek przysługuje też wszystkim pracownikom (bez względu na stopień bezrobocia w regionie) powyżej 50 roku życia, którzy mają co najmniej 20-letni staż składkowy.

Również na rok otrzyma zasiłek rodzic, który ma na utrzymaniu co najmniej jedno dziecko w wieku do 15 lat, a małżonek jest także osobą bezrobotną i utracił prawo do zasiłku oraz osoba, która samotnie wychowuje co najmniej jedno dziecko w wieku do 15 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bEDsgJGq
KOMENTARZE
(56)
dfhgh
rok temu
Każdy kto znalazł się w sytuacji w której musiał skorzysta - bo mu przysługiwał taki zasiłek, wie jak to wygląda i że wiąże się z represjami ze trony urzędu mającymi na celu zniechęcić cie do jego pobierania - i to delikatnie mówiąc. Rozmowy są prowadzone w sposób uwłaczający każdej osobie która nie ma mentalności kloszarda, Tym sposobem traciłem prawo do zasiłku zanim wypłacili mi pierwszą ratę .
JAN
rok temu
DAC NIEROBOM PRZEZ MIESIAC PO 500 ZL I KOPNAC W TYLEK--PRACY JEST DUZO,ALE JESZCZE WIECEJ KOMBINATOROW I LENI
bvc
rok temu
jakie bezrobocie,banda leni za ktorych nikt sie nie chce zabrac,bo po co lepiej siedziec na pupie
bEDsgJGr
BACAGLACA
rok temu
PISAŁEM JUŻ NIE RAZ.NIE PRACUJESZ TO NIE JESZ I NIE ŻYJESZ.OCZYWIŚCIE PAŃSTWO ZNOWU POMAGA PATOLOGII NO WIADOMO TAM SĄ GŁOSY.NAPISZĘ JESZCZE RAZ .NIE RABOTAJESZ NIE KUSZAJESZ.TO JEST PROSTE.
Maxxx
rok temu
1300 zł ? We wrześniu kończy mi się umowa to muszę się zastanowić czy opłaca mi się przedłużać skoro przez rok dają 1300 zł a okres zasiłku to okres składkowy - wlicza się do emerytury.
...
Następna strona