Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bezrobocie
23.04.2020 07:28

Zasiłek dla bezrobotnych. Nieliczni dostają tysiąc złotych. Rząd zapowiada podwyżkę

Wysokość zasiłków od kilku lat nie ulegała zmianie, a krąg uprawnionych do skorzystania z nich jest bardzo ograniczony. Politycy zapowiadają, że w najbliższym czasie świadczenie wzrośnie do ok.1300 zł brutto. Nastąpi to jednak najwcześniej w czerwcu 2020 r.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)
Zasiłek dla bezrobotnych wynosi dziś nie więcej niż 1033 zł brutto - i to tylko dla osób z najdłuższym stażem pracy

Zasiłek dla bezrobotnych. Nieliczni dostają tysiąc złotych. Rząd zapowiada podwyżkę

Bezrobocie w Polsce będzie rosło. Szacuje się, że na koniec roku wyniesie 9-10 proc. Aby pozwolić pozbawionym pracy przetrwać do czasu znalezienia kolejnego stanowiska, rząd planuje podniesienie wysokości zasiłków dla bezrobotnych. Od kilku lat są na tym samym poziomie, który w żaden sposób nie umożliwia godnego życia. Ponadto otrzymanie zasiłku obwarowane jest licznymi obostrzeniami.

To, że rząd dostrzega problem, zasygnalizowała na początku marca minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Zdradziła, że w rządzie już trwają prace nad podwyższeniem świadczenia. Miałoby ono wzrosnąć nawet dwukrotnie w stosunku do dziś obowiązujących stawek.

- Rozmawiamy o podwyżce do kwoty około połowy płacy minimalnej, czyli zasiłek wyniósłby w okolicach 1200 - 1300 zł brutto - poinformowała Emilewicz.

Resort pracy już przygotowuje się do podwyżki zasiłków dla bezrobotnych.
Zasiłek dla bezrobotnych. Rekordowo niskie świadczenie w końcu wzrośnie

Zasiłek dla bezrobotnych – ile wynosi

A jak jest dziś? Wysokość zasiłku uzależniona jest od stażu pracy i wynosi:

• 689,12 brutto, później analogicznie 541,12 brutto; dla osób ze stażem nie przekraczającym 5 lat

• 861,40 zł brutto przez 90 dni, później 676,40 zł brutto; dla osób ze stażem od 5 do 20 lat pracy,,

• 1033,68 brutto, później 811,68 brutto, dla pracowników z co najmniej 20-letnim stażem pracy.

Resort pracy już przygotowuje się do podwyżki zasiłków dla bezrobotnych.
Zasiłek dla bezrobotnych. Rekordowo niskie świadczenie w końcu wzrośnie

Obejrzyj: Koronawirus zwiększy bezrobocie. Jacek Rostowski urzeda w PiS

Zasiłek dla bezrobotnych. Warunki do otrzymania świadczenia

Zasiłek przysługuje, jeśli w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania w urzędzie pracy, wnioskodawca był zatrudniony (umowa o pracę lub umowa zlecenia) i zarabiał co najmniej minimalne wynagrodzenie tj. 2600 zł brutto (od wynagrodzenia tego były odprowadzane wszystkie składki społeczne oraz na Fundusz Pracy).

Co istotne, nie ma znaczenia wymiar czasu pracy, a więc czy był to etat, czy jego część, ważna jest podstawa oskładkowania. Ważne jest też to, że do okresu składkowego nie wlicza się urlopów bezpłatnych trwających łącznie więcej niż 30 dni.

Tarcza antykryzysowa 2.0. Zwolnienie z ZUS nie obejmie wszystkich samozatrudnionych
Tarcza antykryzysowa 2.0. Zwolnienie z ZUS nie obejmie wszystkich samozatrudnionych

Od tej reguły jest jednak kilka wyjątków. Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje np. osobom powracającym z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego lub urlopu wychowawczego a za nich nie są odprowadzane składki na Fundusz Pracy. Ta sama zasada dotyczy też osób, które mają co najmniej 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni) oraz bezrobotnych do 30 roku życia skierowanych do pracy przez urząd pracy.

Prawo do zasiłku dla bezrobotnych mają również samozatrudnieni lub przedsiębiorcy, którzy odprowadzali do ZUS wszystkie składki (łącznie z Funduszem Pracy) od podstawy, która była nie mniejsza niż minimalne wynagrodzenie za pracę (czyli od 2600 zł brutto).

* Zasiłek dla bezrobotnych. Co się wlicza do okresów składkowych*

Poza, rzecz jasna, rzeczywiście przepracowanym czasem, do okresów składkowych wlicza się m.in. urlopy: macierzyński, wychowawczy, chorobowy oraz świadczenia rehabilitacyjne i renty, o ile postawą wymiaru tych zasiłków i świadczeń była co najmniej równowartość płacy minimalnej, czyli kwota zasiłku/renty wynosiła 2600 zł brutto i więcej.

Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje tylko wtedy, gdy bezrobotny spełnia określone warunki
Zasiłek dla bezrobotnych - zasady przyznawania

Zasiłek dla bezrobotnych: co do zasady na 180 dni

Długość wypłacania zasiłku dla bezrobotnych uzależniona jest od stopy bezrobocia w powiecie, w który mieszka wnioskujący.

Jeśli na dzień 30 czerwca 2019 r. nie przekraczała ona 150 proc. przeciętnej stopy bezrobocia w kraju, zasiłek przyznawany jest na 180 dni. W regionach o wyższej stopie bezrobocia, świadczenia przyznawane są na rok. Roczny zasiłek przysługuje też wszystkim pracownikom (bez względu na stopień bezrobocia w regionie) powyżej 50 roku życia, którzy mają co najmniej 20-letni staż składkowy.

Również na rok otrzyma zasiłek rodzic, który ma na utrzymaniu co najmniej jedno dziecko w wieku do 15 lat, a małżonek jest także osobą bezrobotną i utracił prawo do zasiłku oraz osoba, która samotnie wychowuje co najmniej jedno dziecko w wieku do 15 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-04-2020

Być??8 lat temu w Irlandii na 3 osobową rodzinę pobierałem przez 5 lat po 6500zl miesięcznie w przeliczeniu z euro w ostatnim kryzysie finansowym.

23-04-2020

wodnik-Zasiłek dla bezrobotnych winien wynosić 60% ostatniej średniej krajowej podanej przez GUS.Oraz powinien być bezterminowy, dla osób które … Czytaj całość

23-04-2020

m-mBankomaty przy pobieraniu pieniędzy wypłacają nowiutkie banknoty czyli pieniądze zostały dodrukowane

Rozwiń komentarze (56)