Notowania

podatki
08.08.2019 07:56

Zerowy PIT dla młodych. Kobiety w ciąży wykluczone

Co ma wspólnego zerowy PIT dla młodych z rodzicielstwem? Więcej pieniędzy w kieszeni mogłoby zachęcić do powiększenia rodziny, ale nic z tego. Zerowy podatek nie dotyczy wypłat z ZUS, więc kobiety w ciąży dostaną mniej pieniędzy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Kobiety w ciąży ominięte przez zerowy PIT dla młodych (Fot: © Michael Schütze)

Zerowy PIT dla młodych obejmie każdego pracownika do ukończenia 26. roku życia. Jednak nie kobiety w ciąży, bo zwolnienie z podatku nie dotyczy wypłat z ZUS - podaje "Rzeczpospolita". Przez to ciężarne na zwolnieniu dostaną mniej pieniędzy.

Od 1 sierpnia obowiązują przepisy o zerowym PIT. Statystyki pokazują, że Polki z przedziału 18-26 lat rodzą każego roku 100 tys. dzieci. Pracujące będą miały zerowy PIT, ale takie, które zdecydują się na dziecko - stracą. Pieniądze będą pobierały z ZUS-u, od wypłaty Zakład będzie zmuszony pobrać podatek. Dla najniższej krajowej to 75 zł miesięcznie, ale gdy mowa już o średnim wynagrodzeniu - kwota rośnie do 200 zł miesięcznie. Im więcej się zarabia, tym większe będzie potrącenie.

Jak ocenia na łamach "Rz" ekonomista PO prof. Andrzej Rzońca, brak konsekwencji w zwalnianiu młodych z podatku jest dowodem na bałagan legislacyjny. - Wszystko wskazuje na to, że za tymi zmianami stoi wyłącznie kalkulacja polityczna i szukanie poparcia w gronie najmłodszych wyborców, a nie racjonalność ekonomiczna - twierdzi.

Obejrzyj: Klin podatkowy. "Zamiast rozwiązania problemu kiełbasa wyborcza"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: podatki, zerowy pit dla młodych, kobiety w ciąży, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-08-2019

choreMarnotrawstwo pieniędzy. Bez podatków to powinny być emerytury.

08-08-2019

m-53Po pierwsze samo zajście w ciążę nie jest podstawą do jakichkolwiek wypłat z ZUS. Po drugie i ważniejsze dotyczy to wszystkich pobierających zasiłek … Czytaj całość

09-08-2019

FirabRząd pomaga młodym, wp.de dalej ma problem lecz gdy PO okradało Polskę to było cacy.

Rozwiń komentarze (4)