Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Zerowy PIT dla młodych. Kobiety w ciąży wykluczone

5
Podziel się:

Co ma wspólnego zerowy PIT dla młodych z rodzicielstwem? Więcej pieniędzy w kieszeni mogłoby zachęcić do powiększenia rodziny, ale nic z tego. Zerowy podatek nie dotyczy wypłat z ZUS, więc kobiety w ciąży dostaną mniej pieniędzy.

Kobiety w ciąży ominięte przez zerowy PIT dla młodych
Kobiety w ciąży ominięte przez zerowy PIT dla młodych (Fotolia, © Michael Schütze)

Zerowy PIT dla młodych obejmie każdego pracownika do ukończenia 26. roku życia. Jednak nie kobiety w ciąży, bo zwolnienie z podatku nie dotyczy wypłat z ZUS - podaje "Rzeczpospolita". Przez to ciężarne na zwolnieniu dostaną mniej pieniędzy.

Od 1 sierpnia obowiązują przepisy o zerowym PIT. Statystyki pokazują, że Polki z przedziału 18-26 lat rodzą każego roku 100 tys. dzieci. Pracujące będą miały zerowy PIT, ale takie, które zdecydują się na dziecko - stracą. Pieniądze będą pobierały z ZUS-u, od wypłaty Zakład będzie zmuszony pobrać podatek. Dla najniższej krajowej to 75 zł miesięcznie, ale gdy mowa już o średnim wynagrodzeniu - kwota rośnie do 200 zł miesięcznie. Im więcej się zarabia, tym większe będzie potrącenie.

Jak ocenia na łamach "Rz" ekonomista PO prof. Andrzej Rzońca, brak konsekwencji w zwalnianiu młodych z podatku jest dowodem na bałagan legislacyjny. - Wszystko wskazuje na to, że za tymi zmianami stoi wyłącznie kalkulacja polityczna i szukanie poparcia w gronie najmłodszych wyborców, a nie racjonalność ekonomiczna - twierdzi.

Zobacz także: Obejrzyj: Klin podatkowy. "Zamiast rozwiązania problemu kiełbasa wyborcza"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
Anetaa96
3 lata temu
Zamiast zachęcać do rodzenia dzieci przez kobiety zniechęcają.. Z wypłaty zabierają mi średnio ok 200zł, co z tego że dostanę 500+ jak urodzę dziecko jak i tak jestem stratna na wypłacie w dodatku wszystko idzie w górę. Podatki podnoszą, od wszystkiego. Za to dla kobiet w ciąży rzucają kłody pod nogi. Skoro osoba do 26 roku życia zwolniona jest z podatku to czym się różni kobieta w ciąży na chorobowym ciążowym - nie pracuje, ale umowa o pracę trwa nieprzerwanie to powinny być traktowane jak inne kobiety. Teraz przepis wyklucza przepis bo najniższa krajowa jaka powinna być wypłacana na rękę , w rzeczywistości jest wypłacana o wiele niższa (w moim przypadku jest to średnio mniej o ok. 200.00 pln miesięcznie przez pobierany (obowiazkowy podatek dochodowy dla kobiet w ciąży i na macierzyństwie) w wysokości 17%- z którego zwolnieni są tylko Ci, którzy pracują.. Jeśli zaszlaś w ciążę będziesz zarabiać mniej pieniędzy...Mało dopracowane tak istotne sprawy stawia wszystko w złym świetle. Rząd zdziwiony.. 500+ dajemy a tu przyrost naturalny spada? Ciekawe dlaczego..
Bdu
5 lata temu
I ok. Wezmą 500
Firab
5 lata temu
Rząd pomaga młodym, wp.de dalej ma problem lecz gdy PO okradało Polskę to było cacy.
m-53
5 lata temu
Po pierwsze samo zajście w ciążę nie jest podstawą do jakichkolwiek wypłat z ZUS. Po drugie i ważniejsze dotyczy to wszystkich pobierających zasiłek chorobowy.
chore
5 lata temu
Marnotrawstwo pieniędzy. Bez podatków to powinny być emerytury.