Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Zerowy VAT na żywność zostaje. Wiadomo, na jak długo

14
Podziel się:

Pewne elementy tarcz antyinflacyjnych zostaną z nami na dłużej. Z całą pewnością do końca tego roku zostanie utrzymana zerowa stawka VAT na żywność - zapowiedział w Katowicach wiceminister finansów Artur Soboń.

Zerowy VAT na żywność zostaje. Wiadomo, na jak długo
Premier Mateusz Morawiecki i wiceminister finansów Artur Soboń (East News, Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

Zerowy VAT na żywność rząd wprowadził w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej. Zgodnie z aktualnymi przepisami to rozwiązanie ma funkcjonować tylko do końca czerwca.

Zerowy VAT na żywność do końca 2023 roku

Wiceszef resortu finansów podczas Jurajskiego Kongresu Gospodarczego (EKG) odniósł się do pytania na temat funkcjonowania elementów tarczy antyinflacyjnej. Zwrócił uwagę, że część rozwiązań jest wygaszana, a niektóre są zamieniane na inne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kaczyński wskazał, gdzie PiS przegrał. "Profesjonalny zabieg"
To nie jest tak, że one mają charakter stały, one mają oczywiście charakter tymczasowy Niektóre, jak zerowa stawka VAT-u na żywność, zostaną z nami na dłużej - powiedział.

Pytany o to, do kiedy zerowa stawka VAT na niektóre produkty żywnościowe miałaby zostać utrzymana, Soboń zwrócił uwagę, że "to nie jest wyłącznie moja decyzja, natomiast z całą pewnością do końca tego roku".

Przedstawiciel MF przyznał, że przy obecnym, bardzo wysokim poziomie cen żywności, w przeciętnym koszyku zakupowym polskiej rodziny żywność stanowi 27 proc.

Inflacja powoli odpuszcza? Oto najnowsza prognoza

Inflacja w marcu 2023 r. wyniosła 16,1 proc. To oznacza, że tempo wzrostu cen zwolniło w porównaniu z rekordowym lutym. Wcześniej jednak spodziewano się nawet odczytu poniżej 16 proc., czyli potwierdziły się obawy, że inflacja nie spada tak szybko, jak byśmy sobie tego wszyscy życzyli.

Teraz ekonomiści Santander Bank Polska prognozują, że stopa inflacji po raz kolejny wyraźnie się obniży.

"Nasza aktualna prognoza CPI (inflacja konsumencka) to 14,7 proc. rok do roku (wobec 16,1 rok do roku w marcu). Konsensus rynkowy na inflację też dopiero się będzie budował. Na razie mediana prognoz w Bloombergu to 15 proc." - czytamy w najnowszej analizie ekonomistów.

Ekonomiście przekonują, że w kwietniu, podobnie jak w marcu kluczową rolę odegrać mogą efekty bazowe oraz spadki cen paliw.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(14)
Smacznego.
12 miesięcy temu
Zerowy VAT na żywność zostaje ! A inflacja sięgająca kosmosu i tak przebije ten VAT 100-u krotnie więc niech to będzie szlachetna kaszana wyborcza dobrej zmiany jacy to oni są opiekuńczy dla moherów matek z dziećmi i młodzieży .
Biber
12 miesięcy temu
Miska ryżu Morawieckiego bez podatku.Dobry pan...
Marek
12 miesięcy temu
Przy wyborach się okaże ile procent jest zacofania
Twój nick
12 miesięcy temu
Znaczy, że brat generała Bazooki nie będzie miał na a czym kręcić wałków?
edc
12 miesięcy temu
zgodnie z inflacja produkt rok temu 10zl teraz 11.8, teraz 16 procent od 11,8 to to 1.88zl, tak ceny spadaja dla ludzi co nie umieja do 10 liczyc, poczekajcie jeszcze na powrot vatu.