Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Szymon Machniewski
|
aktualizacja

Zmiana formy opodatkowania – jak jej dokonać?

2
Podziel się:

Przedsiębiorcy w Polsce mogą korzystać z jednej z czterech form opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. To skala podatkowa, podatek liniowy oraz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i karta podatkowa. Obecnie po zmianach wynikających z Polskiego Ładu nie można już wybrać ani zmienić formy opodatkowania na kartę podatkową. Kiedy w ogóle taka zmiana metody będzie korzystna? Jak jej dokonać?

Zmiana formy opodatkowania – jak jej dokonać?
Zmiana formy opodatkowania. (unsplash.com)

Kiedy warto zmienić formę opodatkowania?

Wybrana przy rozpoczynaniu działalności gospodarczej forma opodatkowania może okazać się z czasem nie do końca korzystna. Nie musisz przy niej pozostawać – możesz dokonać zmiany formy opodatkowania. W 2022 roku wprowadzono pewne zmiany na mocy Polskiego Ładu w związku z opodatkowaniem przedsiębiorców i odprowadzaniem składek na ubezpieczenia społeczne do ZUS. Dlatego warto przyjrzeć się bliżej temu, czy wybrana forma rozliczania dochodów lub przychodów jest korzystna. Być może dzięki zmianie będziesz mógł zaoszczędzić albo skorzystać z dodatkowych ulg podatkowych, optymalizując swoją działalność. 

Przyjmuje się najczęściej, że zmiana formy opodatkowania jest korzystna w przypadku:

  • opodatkowania na zasadach ogólnych – kiedy uzyskujesz wysokie dochody w ciągu roku, powodujące konieczność płacenia 32 proc. podatku przy przekroczeniu granicy II progu skali podatkowej – możesz zastanowić się nad zmianą zasad ogólnych na podatek liniowy albo ryczałt od przychodów ewidencjonowanych;
  • opodatkowania podatkiem liniowym – jeśli nie masz wysokich kosztów uzyskania przychodów w działalności, zastanów się nad możliwością skorzystania z ryczałtu,
  • opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym – jeśli generujesz coraz wyższe koszty, chcesz poszerzyć swoją działalność o inną branżę.

Jak dokonać zmiany formy opodatkowania?

Wiesz już, kiedy warto zmodyfikować metodę opodatkowania PIT w CEIDG. Nie możesz tego zrobić w dowolnym terminie i trybie. 

Podatnicy, którzy chcą zmienić formę opodatkowania działalności gospodarczej, powinni zrobić to w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód w danym roku podatkowym. Jak zgłosić to do CEIDG? Wystarczy wypełnić formularz CEIDG-1 i wskazać odpowiednią formę opodatkowania. Formularz te wypełnisz stacjonarnie w urzędzie miasta lub gminy, ale możesz to zrobić przez internet bez potrzeby wychodzenia z domu. 

Przyjmuje się dwa terminy zmiany formy opodatkowania:

  • do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód w roku podatkowym lub do końca roku podatkowego, jeśli pierwszy przychód uzyskano w grudniu danego roku podatkowego – w przypadku wyboru podatku liniowegoryczałtu od przychodów ewidencjonowanych;
  • do 20 stycznia, jeśli w poprzednim roku podatnik dokonał wyboru karty podatkowej – jeśli wybiera inną, właściwie dowolną formę opodatkowania.

Czy to znaczy, że nie można zmienić formy opodatkowania w ciągu roku podatkowego? Tak, ale wyjątkiem był rok 2022. Podatnicy, którzy dotychczas rozliczali się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, mogli od lipca 2022 roku rozliczać się w oparciu o skalę podatkową za II półrocze tego roku. 

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Jeśli wiesz już, jak zmienić formę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, pora na wybór metody, według której będziesz odprowadzać daninę. W przypadku gdy w formularzu rejestracyjnym CEIDG-1 nie wskażesz wybranej formy, Twoja działalność będzie opodatkowana automatycznie na zasadach ogólnych, według dwustopniowej, progresywnej skali podatkowej – 12 i 32 proc. 

Natomiast są i inne formy: podatek liniowy i ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Karta podatkowa nie jest już dostępna do wyboru czy zmiany dla podatników. Mogą się za jej pośrednictwem rozliczać już tylko ci podatnicy, którzy wcześniej się na nią zdecydowali.

Zobacz, jakie są różnice pomiędzy poszczególnymi sposobami na opodatkowanie dochodów lub przychodów pochodzących z działalności gospodarczej.

Podstawowe różnice między formami opodatkowania 

Jeśli chcesz zmienić formę opodatkowania w 2022 roku, masz do wyboru skalę podatkową, podatek liniowy i ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. 

Takie formy mają następujące cechy:

  • Skala podatkowa – opodatkowanie na zasadach ogólnych, według dwóch stawek – 12 i 32 proc. Podstawą jest dochód podatnika, czyli różnica pomiędzy przychodem a kosztem jego uzyskania. Jeśli dochód ten narastająco w ciągu roku nie przekracza kwoty 120 000 zł, płaci się 12 proc. podatku dochodowego fiskusowi. Ponad tę kwotę nadwyżka opodatkowana jest według stawki 32 proc. Zasady ogólne pozwalają na odliczanie kosztów uzyskania przychodów, a także korzystania z ulg podatkowych, np. na dziecko, oraz z kwoty wolnej od podatku. Nie płacisz daniny, jeśli Twój przychód roczny jest mniejszy niż 30 000 zł. 
  • Podatek liniowy – opodatkowanie według jednolitej stawki – 19 proc., niezależnie od wysokości dochodu, podstawą jest dochód podatnika. Nie obowiązuje tu kwota wolna ani nie ma możliwości odliczania ulgi rodzinnej i wielu innych w PIT. 
  • Ryczałt ewidencjonowany – forma opodatkowania dostępna dla przedsiębiorców, których przychody nie przekraczają w roku podatkowym kwoty 2 mln euro. Podstawą opodatkowania jest przychód, bez pomniejszania go o koszty. Jest kilka stawek podatkowych, które są przypisane do konkretnych rodzajów wykonywanej działalności – od 2 do 17%. 

Zmiana formy opodatkowania w 2022 roku może pozwolić na to, byś w przyszłości rozliczał się z fiskusem na korzystniejszych dla Ciebie zasadach. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
Dorek
6 miesięcy temu
Zawiły temat, dobrze, że są kursy m.in. w ADN akademia, które pomagają to wszystko zrozumieć
Wizja
rok temu
Co byś nie zrobił to podatki cię zabiją a jak nie to ZUS.