Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|

Zmiany w oskładkowaniu umów zlecenia coraz bliżej. Rewolucja od 1 stycznia 2022 roku

301
Podziel się

Jednolity kontrakt zamiast umowy o pracę lub umowy zlecenia jeszcze daleko, ale pełne oskładkowanie części umów cywilnoprawnych jest już w zasadzie przesądzone. Od 1 stycznia 2022 roku zarabiający w ten sposób mają płacić większe składki na ubezpieczenia społeczne. Na stare lata dostaną za to wyższe emerytury.

Zmiany w oskładkowaniu umów zlecenia coraz bliżej. Rewolucja od 1 stycznia 2022 roku
1 stycznia 2022 roku - to data zmian dla osób pracujących w ramach umowy zlecenia (PAP)
bEgxIeCZ

Mniejsza wypłata co miesiąc, ale wyższa emerytura na przyszłość - taki będzie efekt zmian w umowach cywilnoprawnych. Pomysł szerszego oskładkowania takich kontraktów (głównie umów zlecenia, z wyłączeniem umów o dzieło) nie zniknął. Wręcz przeciwnie - zyskuje nowe życie za sprawą Polskiego Ładu.

Zjednoczona Prawica w swoim programie zaplanowała walkę z tzw. umowami śmieciowymi. Pierwszym etapem ma być zmiana sposobu oskładkowania umów zlecenia.

Termin zmiany jest już znany. To 1 stycznia 2022 roku. Na poniedziałkowym spotkaniu z dziennikarzami plany w tym zakresie potwierdził wicepremier i szef resortu rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

bEgxIeDb
Zobacz także: Oskładkowanie umów cywilnoprawnych. Rząd szykuje zmiany. "Takie umowy są nadużywane"

Jak zwrócił uwagę wicepremier, to temat planowany i dyskutowany od lat. W tej sprawie miał się jednak pojawić nowy aspekt - nacisk ze strony unijnych instytucji.

- Komisja Europejska bardzo konsekwentnie, również w trakcie negocjacji Krajowego Planu Odbudowy, podkreślała konieczność odejścia od uprzywilejowania składkowego umów zleceń i nadaniu umowom cywilnoprawnym takiego charakteru, jaki mają umowy o pracę - tłumaczył.

bEgxIeDh

I przy okazji podkreślił, że stanie się to właśnie od 1 stycznia 2022 roku, ale zmiana ta nie wynika wyłącznie z Polskiego Ładu.

- To konsekwencja narastającego w czasie pandemii przekonania wewnątrz obozu Zjednoczonej Prawicy o słuszności takiej zmiany oraz silnej presji ze strony instytucji europejskich - wyjaśniał.

Jednocześnie wicepremier nie chciał się odnieść do pomysłu wprowadzenia tzw. jednolitego kontraktu, czyli jednego sposobu zatrudnienia zamiast wielu form pracy. W przypadku tego założenia odesłał do minister Marleny Maląg, szefowej resortu rodziny i polityki społecznej.

bEgxIeDi

Co miałoby się zmienić w przypadku umów zlecenia? Dziś zasady dotyczące tej formy zatrudnienia są mocno skomplikowane. Niekiedy występuje tzw. zbieg tytułów do ubezpieczeń. To sprawia, że niektórzy płacą składki od każdego zlecenia, inni od jednego. Składki ZUS na umowie zlecenia nie obejmują natomiast w ogóle studentów przed ukończeniem 26. roku życia i uczniów.

W przypadku kilku umów zlecenia (wyłącznie takich), składki są płacone tylko do osiągnięcia kwoty minimalnej z umów.

Co to oznacza w praktyce? Osoba, która pracuje na pięciu umowach zlecenia na kwotę 2 tys. zł brutto, jest w o wiele lepszej sytuacji niż osoba pracująca na jedną umowę o pracę na kwotę 10 tys. zł brutto. "Lepszej" jeśli mówimy o wypłacie "na rękę". "Gorszej", jeśli myślimy w perspektywie emerytury.

I najlepiej pokaże to przykład.

bEgxIeDj

Jan lub Agnieszka w ciągu miesiąca realizują po dwie umowy zlecenia dla różnych firm. Zleceniobiorca w jednej zarabia 2,8 tys. zł brutto, czyli pensję minimalną. Od tej umowy musi opłacić składki, więc na rękę dostaje 2116 zł. Na ZUS trafia 273 zł.

Druga umowa na identyczną kwotę - ze względu na obowiązujące przepisy - nie jest już oskładkowana. Na rękę zleceniodawca ma 2384 zł, czyli ponad 268 zł więcej (różnica 5 zł wynika z odliczeń podatkowych).

Po zmianie przepisów - przy pełnym oskładkowaniu umów zlecenia - Jan i Agnieszka będą płacić składkę na ZUS od każdej kolejnej umowy i od pełnej kwoty zarobków. Z pierwszej umowy zarobią 2,1 tys. zł, z drugiej również 2,1 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEgxIeDC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(301)
Polak
4 tyg. temu
Dlaczego jedni pracują na umowach o pracę , a inni na pseudo-umowach zlecenie . Czy tak wygląda równość wobec prawa . Osoby pracujące na podstawie umów - zlecenie nie obejmuje kodeks pracy, nie mają prawa do urlopu , nie chroni ich okres wypowiedzenia , nie mają stażu pracy itd ... No może pasuje to mundurowym na emeryturach.
kukulka
4 tyg. temu
to sie w glowie nie miesci
ykukyu
4 tyg. temu
zenada
bEgxIeDD
gospodarz - z...
4 tyg. temu
.Kaczynski i ci jego ............rujnuje nasz kraj od kilku lat bo na niczym sie nie znaja. Gdy juz tego dokona to odejdzie bo juz zapomni jak sie ..............Jak mozna pozwolic na takie ........................... z nami polakami. Przeciez nie trzeba byc doktorem prawa czy nawet zwyklym ..............po 7 kl szkoly podstawowej aby zorientowac sie ze nie tedy droga.Rozdaja osobom nieporadnym i pracujacym na czarno( na wsiach i mniejszych miastach ) to wiekszość tak ...................... a ci co sa uciwi -tych batem no to dostana .......................................Ja podziele ziemie na dzialki i spierdzielam z takiego g........kraju.
Kaszubka
4 tyg. temu
To jest plan komunistycznego zawladniecia krajem. Wielu przedsiebiorcow nie uciagnie i zlikwiduje firme. No ale rzad za to da bezrobotnym zasilek i w koncu mozna dzieci narobic za 500+. Tylko co wtedy z emerytami dorabiajacymi do glodowej emerytury i zwolnionym z pracy po 50-tce? Kaczynski zrujnuje kraj calkowicie, ale co mu tam? ma juz krypte w Licheniu i nie musi sie martwic.
...
Następna strona