Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|
aktualizacja

Zmiany w prawie budowlanym. Pięć lat na podważenie decyzji

26
Podziel się:

Pozwolenia na budowę, zarówno stare, jak i te wydane według nowych zasad, można kwestionować tylko przez pięć lat.

Zmiany w prawie budowlanym. Pięć lat na podważenie decyzji
Prawo budowlane. Pozwolenia na budowę będzie można unieważnić tylko w ciągu 5 lat. (money.pl, Rafał Parczewski)

19 września weszły w życie duże zmiany w prawie budowlanym. Wśród zmian znalazły się m.in. zapisy o tym, że pozwolenie na budowę czy na użytkowanie budynku może być podważone tylko w ciągu pięciu lat od jego wydania.

W nowelizacji ustawy nie znalazły się jednak żadne przepisy przejściowe, dlatego nie było do końca wiadomo, czy nowe prawo należy stosować również wobec pozwoleń wydanych według starych zasad.

Odpowiadając na pytania inwestorów resort rozwoju stwierdził, że skoro przepisów przejściowych nie ma, to ograniczenie terminu należy stosować również wobec starych pozwoleń.

Zobacz także: mBank webinar odc. 2: Cele i plany inwestycyjne – jak je określać?

Nie rozwiewa to jednak wszystkich wątpliwości. Nadal nie wiadomo co zrobić z pozwoleniami wydanymi wcześniej, wobec których postępowanie o unieważnienie wszczęto, zanim nowelizacja weszła w życie.

– Art. 25 ustawy zmieniającej prawo budowlane przewiduje, do spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie noweli stosuje się przepisy w brzmieniu dotychczasowym. Jeżeli więc w sierpniu 2020 r. zostało wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie stwierdzenia nieważności pozwolenia na budowę sprzed dziewięciu lat, do całego tego postępowania stosuje się prawo budowlane w brzmieniu sprzed 19 września br., a więc przepisy, które nie zawierały zakazu stwierdzenia nieważności decyzji – mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Konrad Młynkiewicz, radca prawny, dyrektor Działu Prawa Administracyjnego w Kancelarii Prawnej Sadkowski i Wspólnicy.

Możliwe zatem, że w niektórych sytuacjach pozwolenia na budowę wydane wcześniej, niż 5 lat temu, będzie można unieważnić, jeśli tylko postępowanie zostało wszczęte przed 19 września.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
prawo budowlane
budownictwo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(26)
Tommy
3 lata temu
O takich sprawach to Pan prezydent powinien informować w TV a nie oszukiwać swoich obywateli i naciągać na podatki,wymyślać i doprowadzać do długów Polaków przez wyższe rachunki i czynsze. MAm nadzieje że nie zagłosujecie więcej i nie popełnicie błedu .
Bob budow
3 lata temu
Kto będzie to budował jak elita budowlana wymiera lub się przekfalifikowuje bo się nie opłaca , a firmy szukają do pracy ? . Pamiętam stawkę 8 ,12 ,(15 złotych obecna stawka za godzinę pracy) to były czasy dla firm .
buduj sam !
3 lata temu
Budowlany koszmar i nudna praca na budowie bez perspektyw ,i ponure wilgotne pomieszczenia w których trzeba przebywać przez 8 lub 10 godzin dziennie to praca marzenie .
Edward
3 lata temu
pozwolenie na budowę garażu wydane 35 lat temu z obowiązkiem jego rozbiórki po 5 latach - czy ta komunistyczna zasada dalej obowiązuje ?
Natychmiast!
3 lata temu
ZAKAZ i zmiana Ustawy. A condohotel w budynku mieszkalnym można nielegalnie z udziałem 80% condohotelu zrobić. Gdzie są te nowe przepisy to zabraniające!!! Przecież 20% wspólnoty nie przegłosuje 80% condohotelu. A sądy i prokuratura oraz SEJM śpią od 1994r-Ustawa o własności lokali. A nielegalny condohotel jest z 2010r.
...
Następna strona