Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
WZI
|
aktualizacja

Zmiany w prawie budowlanym. Rząd się ugiął

20
Podziel się:

Wnioski o pozwolenie na budowę, złożone do końca tego roku, będą rozpatrywane na starych zasadach - taką nowelizację przepisów przygotował resort rozwoju.

Zmiany w prawie budowlanym. Rząd się ugiął
Prawo budowlane na korzyść inwestorów. (money.pl, Rafał Parczewski)

Zmiana to spełnienie postulatu inwestorów, którzy od dawna się o nią upominali.

Od przyszłego roku wchodzą w życie nowe przepisy, znacznie bardziej restrykcyjne, które nakładają na inwestorów obowiązek budowania bardziej energooszczędnych budynków.

Ostrzejsze są kryteria przepuszczalności ścian, okien, a łączne zużycie energii pierwotnej ma się zmniejszyć o 20 proc.

Zobacz także: Prawo budowlane. Rząd nie wyklucza dalszej liberalizacji w zakresie budowy małych obiektów

Nowe, zaostrzone kryteria, miały być stosowane również wobec wniosków złożonych do końca roku, których urzędy nie zdążyły rozpatrzyć. Stąd apel o wprowadzenie zmian.

– Dla zapisów regulujących wymagania dotyczące oszczędności energii i izolacyjności cieplnej nie ustanowiono przepisu przejściowego. W tej sytuacji zgodnie z ogólnymi zasadami wynikającymi z kodeksu postępowania administracyjnego, organ, wydając pozwolenie na budowę powinien brać pod uwagę przepisy obowiązujące w dniu orzekania – wyjaśnia w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Przemysław Dziąg, radca prawny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Pandemia koronawirusa spowodowała znaczne opóźnienia w urzędach, przez co wniosków złożonych na starych zasadach, a rozpatrywanych po nowemu, byłoby bardzo dużo.

W praktyce dla większości inwestorów oznaczałoby to konieczność wycofania wniosku i złożenie kolejnego, dopasowanego do nowych wymogów.

– To ważna zmiana dla rynku, która likwiduje niepewność co do aktualnego stanu prawnego, jednocześnie gwarantując inwestorom, tak komercyjnym, jak i indywidualnym, możliwość korzystania z względniejszych norm energetycznych jeszcze do końca roku – tłumaczy "Rzeczpospolitej" Przemysław Dziąg.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
prawo budowlane
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(20)
Jan
3 lata temu
Ten Rząd nie powinien się uginać, tylko powinien się podać do dymisji
Redaktor
3 lata temu
nie czytał prawa budowlanego. Nowelizacja z 19.09. od razu przewidywała taką możliwość. Zmiany nie będzie bo już obowiązuje. Pomijam tutaj nie najszczęśliwsze rozwiązanie wprowadzone tymi przepisami - od 2021 zapłacimy za 2 dokumentacje zamiast 1, a urzędy będą musiały "obrabiać" sprawy związane z pozwoleniem na budowę, rozpoczęciem i zakończeniem budowy w 2(3) trybach. Kwestia zmiany decyzji pozwolenia na budowę w nowym trybie niejasna.
Feudalizm
3 lata temu
Wymogi kochanej unii europejskiej sprawiają że musimy teraz budować U SIEBIE drożej i energoszczedniej pod przymusem prawa. Czy nie lepszym pomysłem byłaby ulga podatkowa, bądź dofinansowanie na budowe mniejszych domów ? Teraz mniejsi inwestorzy będą cierpieć na nowych przepisach bo muszą budować domy o wiele wiele droższe
olo
3 lata temu
Hehe, a co to jest "przepuszczalność ścian i okien" ?
pytam
3 lata temu
Kiedy będzie można postawic dom typu przyczepa holenderska(bez pozwolenia) na własnej uzbrojonej działce, na ktorej plan zagospodarowania przestrzennego pzwala wybudowac dom?