Notowania

Zmiany w składkach na ZUS. PiS proponuje nowy termin

Mały ZUS, czyli rozwiązanie, które pozwoli drobnym przedsiębiorcom płacić niższe składki, wejdzie w życie później niż było to planowane. Posłowie z komisji zajmującej się w środę projektem zarekomendowali nowy termin: 1 lutego 2020 r.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Projekt zakłada obniżenie wysokości składek dla najmniejszych przedsiębiorstw i uzależnienie ich od dochodów z roku poprzedniego. (Fot: piotr290)

Pierwotnie niższe składki miały obowiązywać już od początku nowego roku. Jednak podczas posiedzenia komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Finansów Publicznych poseł Andrzej Kosztowaniak (PiS) zgłosił poprawkę odsuwającą datę o miesiąc. Wniosek uzasadniał harmonogramem prac Sejmu i Senatu oraz tym, że prezydent powinien mieć więcej czasu.

Zobacz także: List z ZUS. Jak go czytać?

Ministerstwo rozwoju w związku z opóźnieniem wejścia w życie Małego ZUS poinformowało, że przedsiębiorcy uprawnieni do korzystania z ulgi w dotychczasowej formie powinni zarejestrować się do Małego ZUS-u na starych zasadach w terminie do 8 stycznia 2020 r, a w lutym zarejestrować się do Małego ZUS. Resort dodał, że pozostali przedsiębiorcy, których ulga dopiero obejmie, będą mogli się zarejestrować od 1 lutego 2020 r.

Ministerstwo chce, by przedsiębiorcy mieli na to pełny miesiąc kalendarzowy.

"Jeśli więc ustawa wejdzie w życie 1 lutego 2020 roku, przedsiębiorcy mieliby czas na zgłoszenie się do tzw. Małego ZUS plus do końca tego miesiąca" - poinformował resort.

Przypomnijmy, projekt zakłada obniżenie wysokości składek dla najmniejszych przedsiębiorstw i uzależnienie ich od dochodów z roku poprzedniego. Dotyczy to firm, które nie przekraczają miesięcznie dochodu do 6 tys. zł i przychodu do 10 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: mały zus, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-12-2019

MateusNiech sobie wszyscy rzadzacy w buty wsadza te skladki. Wolalbym wyzsza stope od podatku np. 30040zl jak poslowie

12-12-2019

KolooloPrezydent, gdy trzeba to o godz. 6.00 wstanie i ustawę bez czytania podpisze, musi tylko odpowiednie polecenie otrzymać

12-12-2019

iljKolejne oszustwo PiS !!! Jak było trzeba to Adrian grzał długopis w nocy a teraz ma niby myśleć ? Przecież to u niego niewykonalne !!

Rozwiń komentarze (44)