Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Krzysztof Janoś
|
aktualizacja

Zmiany w ubezpieczeniach. Na zwlekających z wypłatą odszkodowań KNF nałoży kary

0
Podziel się:

Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych oraz o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, która ma zapewnić Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) skuteczne mechanizmy nadzoru nad zagranicznymi zakładami ubezpieczeń i reasekuracji.

Nowelizacja zwiększa nadzór nad zagranicznymi ubezpieczycielami.
Nowelizacja zwiększa nadzór nad zagranicznymi ubezpieczycielami. (Pixabay)

Nowelizację poparło 98 senatorów. - Te przepisy będą dotyczyły tylko podmiotów, które działają i sprzedają ubezpieczenia w Polsce, a uzyskały licencję w innym kraju. One nie uzyskały licencji do sprzedaży nadzorowanej przez KNF, bo nie ma takiego wymogu - powiedział wiceminister finansów Piotr Nowak.

Nowelizacja wdraża do polskiego prawa przepisy dyrektywy unijnej w sprawie podejmowania i prowadzenia działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Zmiany w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych dotyczą środków nadzorczych wobec zakładów ubezpieczeń z tytułu naruszenia terminu na wypłatę odszkodowania.

Zobacz także: Tesco znika z Polski. "Konkurencja się zaostrzy, to dobra wiadomość dla kosumentów"

KNF będzie mógł sprawniej przeciwdziałać naruszeniom interesów ubezpieczających i ubezpieczonych. Za sprawą tych zmian w prawie otrzymał kompetencje do zastosowania nadzwyczajnych środków nadzorczych wobec zagranicznych zakładów ubezpieczeń oraz reasekuracji.

W założeniu ma to też doprowadzić do ograniczenia liczby dokumentów, skrócenia procedury interwencji oraz czasu jej trwania. Nowelizacja doprecyzowuje również przepisy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych,

Głównie chodzi tu o naruszenia przepisów, określających termin na wypłatę odszkodowania. W przypadku jego niewypłacenia w terminie, organ nadzoru będzie nakładał kary pieniężne.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

wiadomości
gospodarka
ubezpieczenia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)