Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Zwolnienia w Tesco. Pracownicy dostali coś na osłodę

178
Podziel się:

Tesco ogłosił regulamin zwolnień grupowych. Ponad dwa tysiące osób idzie na bruk, a cztery hipermarkety zakończą swoją działalność. Firma miała problemy finansowe, a teraz będzie płacić odprawy.

Takie widoki odejdą w Polsce wkrótce w niepamięć
Takie widoki odejdą w Polsce wkrótce w niepamięć (East News, SZYMON BLIK/REPORTER)
bEKyJtkR

Tesco biznes w Polsce się nie udał. Gdy już zaczął wykazywać zyski, rynek podbiły sieci dyskontów. W ostatnich dwóch latach polskie Tesco straciło 788 mln zł. Piąte miejsce wśród sieci handlowych w Polsce pod względem obrotów właściwie nic nie daje. A nadchodzi podatek handlowy, który utrudni prowadzenie działalności przez wielkie sklepy.

Klienci przenieśli przy tym zakupy do mniejszych formatów sklepów. I właśnie w małym formacie Tesco ma zamiar jeszcze powalczyć na naszym rynku, choć jeszcze kilka lat temu brytyjska sieć swoje sklepy osiedlowe likwidowała. Pierwsze zadanie jakie przed firmą teraz stoi, to zwolnienie ponad dwóch tysięcy pracowników. A konkretnie 2154 - podała spółka.

Są to pracownicy piętnastu marketów. Podano warunki ich zwolnień. Związki zawodowe nic nie utargowały, więc wszystko odbędzie się zgodnie z ustawą z małym dodatkiem od firmy. Planowane zwolnienia grupowe nastąpią w okresie od 22 sierpnia do końca października. Ostatnie umowy o pracę rozwiążą się z dniem 31 stycznia 2020 roku.

bEKyJtkT

Zobacz też: Podatek handlowy wraca w dziwnej formie. "Za chwilę będzie też podatek mostowy i płotowy"

O kolejności zwolnień decydować będzie okres wypowiedzenia umowy o pracę. Pracownikom zwalnianym z pracy w ramach zwolnienia grupowego przysługuje odprawa pieniężna zgodnie z art. 8 Ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Jej wysokość zależna jest od stażu.

bEKyJtkZ

Jednomiesięczne wynagrodzenie przysługuje, jeśli pracownik był zatrudniony w Tesco Polska sp. z o.o. krócej niż dwa lata. Dwumiesięczne - dla pracujących od 2 do 8 lat. Wreszcie trzymiesięczne dla weteranów, którzy przepracowali ponad osiem lat.

Pracownikom, z którymi dojdzie do rozwiązania stosunku pracy w ramach zwolnień grupowych na mocy porozumienia stron, pracodawca przyzna dodatkowo świadczenie równe miesięcznemu wynagrodzeniu zasadniczemu brutto.

Wyprzedaż marketów

Przyczyną zwolnień grupowych jest "reorganizacja zakładu pracy związana z przyczynami ekonomicznymi". Tesco pod koniec lipca ogłosiło sprzedaż ośmiu super i hipermarketów, a w przypadku dwóch innych wymówiło umowy najmu. Na tej liście są dwa hipermarkety w Warszawie (na ul. Fieldorfa i Wolskiej) oraz po jednym w: Bydgoszczy, Gdyni, Gorzowie Wielkopolskim, Piastowie, w Rzeszowie, Sosnowcu, Tychach i Żarach.

Wcześniej firma zdradziła, że planuje sprzedaż pięciu hipermarketów: w Gdańsku, Krakowie, Lublinie, Warszawie i Wrocławiu.

bEKyJtla

- Nasza decyzja, by skupić się na mniejszych formatach sklepów odzwierciedla zmieniające się oczekiwania polskich klientów i trendy na rynku detalicznym. Nasze hipermarkety kompaktowe i supermarkety będą cały czas oferować bogaty wybór produktów spożywczych, wraz z popularną marką odzieżową F&F czy sezonowymi produktami przemysłowymi - powiedział Matt Simister, prezes Tesco w Europie Środkowej.

Czy firmie to się uda? Należy kibicować. Im więcej sieci bije się o portfel konsumenta, tym dla niego lepiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEKyJtlu
KOMENTARZE
(178)
emerytka
2 lata temu
Teraz niech idą do proboszcza, który grzmiał. że ludzie zamiast na mszę idą do galerii. Raz was wykiwali w 1980r, teraz drugi raz.
jemgruz
2 lata temu
no przecież wyborcy tak bardzo chcieli podatku handlowego..no to mają :) miłego dniaaaaa
tn
2 lata temu
Wy nieżej piszący- Wy na prawdę jesteście tak głupi ???
bEKyJtlv
D K
2 lata temu
Trzeba dbać I zabiegać o klienta Tesco tego nie robiło I o to efekt
Klient wielol...
2 lata temu
Do Tesco przestałem chodzić gdy po reorganizacji z 5 lat temu wiecznie czegoś nie ma, jest uboga oferta, pracownicy nie wiedzą gdzie mają jakie produkty, w sklepie trzeba spędzić 2 lub 3 razy dłużej żeby dokonać identycznych zakupów niż np. W Aldo bądź Lidlu, gdzie pracownicy zawsze pokażą gdzie co leży. Brytyjska sieć daleko w tyle więc nic dziwnego że ludzie przestają odchodzić. Kto wymyślił by pieczywo było odkryte gdzie każdy kicha na nie? Więcej takich reorganizacji i marketingowcow bezmyślnych a Tesco upadnie.
...
Następna strona