Był Polonez, będzie Polon? Nowy plan na polskie auto elektryczne

Wiadomo, że Polska i Tajwan przygotowują dwa duże projekty: fabrykę aut elektrycznych w Jaworznie oraz park technologiczny w Miękini. Pojawiła się też propozycja nowej nazwy polskiego auta elektrycznego. Projekt-następca Izery ma otrzymać nazwę "Polon".

Projekt Izery zakończył się fiaskiem. Jest pomysł na nową nazwę Projekt Izery zakończył się fiaskiem. Jest pomysł na nową nazwę polskiego "elektryka"
Źródło zdjęć: © Getty Images | Beata Zawrzel/NurPhoto
Bartłomiej Chudy

Geely ma ustąpić miejsca tajwańskiemu Foxconnowi, który wspólnie z ElectroMobility Poland ma produkować w Jaworznie samochody elektryczne na rynek polski i europejski. Równolegle w Miękini pod Wrocławiem park technologiczny dla tajwańskich firm ma budować TEEMA, wskazywana jako nowy partner w miejscu planowanej wcześniej inwestycji Intela.

Polon zamiast Izery. Nowy plan na polskiego "elektryka"

W zeszłym tygodniu premier Donald Tusk powiedział, że "wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że po wakacjach" Polska sfinalizuje rozmowy z Foxconn. - Będziemy budowali jako ElectroMobility Poland we współpracy z Tajwańczykami wielki hub w Jaworznie, który będzie zintegrowany z całym ekosystemem przemysłowo-technologicznym w Jaworznie i w okolicy. To będzie samochód, najprawdopodobniej trzy modele średniej wielkości, SUV-y - mówił wtedy Donald Tusk.

Wiceminister rozwoju i technologii Michał Jaros powiedział serwisowi wyborcza.biz, że projekt Izera to już zamierzchła przeszłość, a obecnie celem jest "doprowadzenie do tego, by wreszcie powstał realny, nowoczesny projekt motoryzacyjny z udziałem Polski." Wraz ze zmianą partnera z chińskiego na tajwański zapewne pojawi się też nowa marka.

Rzucili wyzwanie gigantom. Europa zazdrości nam tej firmy

Polon nawiązuje do Poloneza i pierwiastka odkrytego przez Marię Skłodowską-Curie. Polon to bardzo ciekawa propozycja, nawiązująca zarówno do Poloneza, ważnego symbolu polskiej motoryzacji, jak i do polonu, pierwiastka odkrytego przez Marię Skłodowską-Curie. To nazwa, która dobrze łączy polską tradycję przemysłową z nowoczesnością i technologią - powiedział wyborcza.biz wiceminister Michał Jaros.

Skala produkcji elektryków w Polsce miałaby sięgnąć 400 tys. aut rocznie. Władze mówią o rozpoczęciu budowy na wiosnę 2027 r., a o pierwszych wyprodukowanych samochodach w 2029 r. Pierwsze serie mają w dużej mierze opierać się na rozwiązaniach Foxconnu, ale kolejne modele mają już powstawać głównie dzięki pracy polskich inżynierów. Michał Jaros przyznał, że Foxconn chce w Polsce zbudować swój "europejski przyczółek", by stąd produkować auta na rynek europejski.

Foxconn wejdzie na projekt, z którego wycofał się Intel?

Tajwański gigant technologiczny Foxconn zlokalizuje w Polsce też fabrykę podzespołów i serwerów dla sektora AI. Ma ona powstać w dolnośląskiej Miękini. Odpowiadać ma za to TEEMA, czyli Taiwan Electrical and Electronic Manufacturers’ Association, organizacja zrzeszająca ponad 3 tys. tajwańskich producentów elektroniki i elektryki.

Jest to ważna dla Dolnego Śląska kwestia, gdyż spore nadzieje wiązano wcześniej tam z inwestycją amerykańskiego Intela. Amerykański koncern w 2023 r. zapowiedział budowę zakładu integracji i testowania półprzewodników, ale ostatecznie wycofał się z inwestycji szacowanej na 4,6 mld zł i tworzącej 2 tys. miejsc pracy.

źródło: wyborcza.biz

Wybrane dla Ciebie