Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
WZI
|

500+ nie pomaga. Młodym brakuje mieszkania i stabilnej pracy

38
Podziel się:

Decyzję o posiadaniu dziecka młodzi ludzie uzależniają od stabilnej pracy, mieszkania, wyższych zarobków czy lepszej służby zdrowia. 500+ ich nie przekonuje - wynika z badania opublikowanego przez resort rodziny.

500+ nie pomaga. Młodym brakuje mieszkania i stabilnej pracy
Młodzi ludzie chcą zakładać rodziny. (money.pl, Rafał Parczewski)
bEDIIbvp

W piątek resort rodziny udostępnił raport z "Badania warunków do poprawy kondycji demograficznej Polski", przeprowadzony na potrzeby ustalenia Strategii Demograficznej.

Jak wynika z badania, większość bezdzietnych Polaków chce mieć dzieci, choć nie jest to dla nich priorytet.

Co trzeci badany chciałby mieć dzieci wcześniej, a za preferowany model życia uznaje małżeństwo z przynajmniej jednym dzieckiem.

bEDIIbvr
Zobacz także: Problem z miejscem w żłobkach. Wiceminister mówi o 200 tys. miejsc. "To nie jest mało"

Jak wynika z badania, dla większości ankietowanych programy społeczne, jak 500+ czy 300+, becikowe, choć akceptowane, nie są czynnikiem motywującym do starań o pierwsze dziecko.

Wśród takich czynników znajduje się za to stabilna praca, wyższa pensja, mieszkanie, oraz lepszy dostęp do etyki zdrowotnej.

bEDIIbvx

W czerwcu rząd ogłosił Strategię Demograficzną 2040, która ma być odpowiedzią na problem starzejącego się społeczeństwa i spadającej dzietności.

Wśród zapowiedzianych zmian znalazła się m.in. nowelizacja Kodeksu pracy, zakładająca wprowadzenie elastycznych godzin.

Zmienić ma się także liczba umów o pracę z ograniczonym czasem. Zamiast dotychczasowych czterech mają być maksymalnie dwie. Umowy o pracę na czas określony dla młodych mają nie przekraczać 15 miesięcy.

Oprócz tego rząd zapowiedział wprowadzenie ochrony przed zwolnieniem z pracy dla ojców w ciągu pierwszego roku życia dziecka. W przypadku małżeństw ochrona ta obowiązywałaby już od momentu zajścia żony w ciążę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDIIbvS
pieniądze
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(38)
ewa
2 miesiące temu
Jest coraz gorzej. Oboje z mężem pracujemy, mamy dwoje dzieci. Pod koniec każdego miesiąca muszę pożyczać pieniądze, bo byśmy z głodu umarli. O żadnych rozrywkach czy wczasach nie ma mowy. Taki nam dobrobyt PiS zafundował.
sok
2 miesiące temu
PiS jak zwykle ściemnia. To jest rozwiązanie doraźne na rok, dwa, a co potem?
Ewa
2 miesiące temu
Nie można opierać decyzji o posiadaniu dyska na "datkach" z zewnątrz. Albo cie stać zapewnić mu być albo nie. Jeśli nie, czego dobrego go w życiu nauczysz? Brać jałmużnę za fakt istnienia? Kariera nie jest sensem życia ale spójrzmy prawdzie w oczy - trzeba osiągnąć samemu jakiś poziom panowania nad własnym życiem żeby decydować o życiu innych. Jeśli nie jesteś w stanie tego zrobić sam ze sobą to czemu chcesz brać odpowiedzialność za kogoś innego?
bEDIIbvT
atha
2 miesiące temu
Nie powołuje się na świat małego człowieka jeśli się nie jest w stanie samemu mu zapewnić bytu. Jeśli ktoś opiera się na 500+ to trochę jakby sprzedawał to dziecko na raty.
Krakowianin
2 miesiące temu
Stop importowi z Chin.
...
Następna strona