Notowania

pieniądze
08.04.2019 14:59

Adamczyk: w kolejnej perspektywie UE Polska ma szanse na jeszcze więcej pieniędzy na transport

Jeszcze kilka lat temu Polska najgorzej ze wszystkich państw UE pozyskiwała unijne środki na cele transportowe. Dziś jesteśmy w gronie liderów – ocenił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
(Fot: Mateusz Jagielski)

Podczas Europejskiego Kongresu Samorządów w Krakowie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powiedział, że "dobra realizacja inwestycji komunikacyjnych i zaawansowanie przygotowań do przyszłych może przełożyć się na więcej środków na tego typu przedsięwzięcia w nowej perspektywie UE na lata 2021-2027, w porównaniu z obecnym budżetem" – informuje PAP.

To, że nasz kraj tak dobrze razi sobie z pozyskiwaniem środków ma bezpośredni wpływ na to, jaki strumień pieniędzy będzie do nas płynął w kolejnych latach, przekonywał Adamczyk.

- Polska posiada opinię państwa, które w sposób właściwy, przewidywalny i skuteczny wykorzystuje środki unijne, dlatego tych środków nie powinno być mniej, a robimy wszystko, żeby było więcej.

Obejrzyj: Polska edukacja. "Po komunizmie odziedziczyliśmy coś fenomenalnego"

Według niego w nowej perspektywie nasz kraj powinien zyskać "znacznie więcej" środków na przedsięwzięcia transportowe w ramach instrumentu "Łącząc Europę" (Connecting Europe Facility - CEF). Mniej pieniędzy - ocenił Adamczyk - może być z Programu Infrastruktura i Środowisko.

Wśród przygotowywanych przedsięwzięć kolejowych wymienił m.in. linię kolejową Rail Baltica, która ma stać się elementem transeuropejskiego korytarza transportowego (TEN-T), łączącą Warszawę, Kowno, Rygę, Tallin i Helsinki oraz Bursztynowy Korytarz Kolejowy, który będzie miał wpływ na rozwój połączeń towarowych między Warszawą a granicą polsko-białoruską, a także rejonem Katowic i Krakowa a ośrodkami na Słowacji, Węgrzech i w Słowenii.

Na sobotniej konwencji w Kadzidle Jarosław Kaczyński obiecał pomoc dla rolników
500 zł na krowę PiS nie sfinansuje z budżetu. Sięgnie po pieniądze z Unii

Adamczyk mówił także o kolei dużych prędkości łączącej Warszawę z Budapesztem i dalej z południem Europy.
Prezes PKP PLK Ireneusz Merchel ocenił, że przygotowania projektów kolejowych do nowej perspektywy unijnej "idą pełną parą".

- Dwa lata przed rozpoczęciem (perspektywy) mamy w studiom wykonalności i dokumentacjach projektowych projekty na ponad 20 mld zł, które kwalifikują się do CEF (…). Jesteśmy trzy lata do przodu w porównaniu z obecną perspektywą – dodał prezes PKP PLK Ireneusz Merchel.

Jakie skutki może mieć "twardy brexit" dla rynku kapitałowego?

Adamczyk wyraził nadzieję, że "mając argumenty" – czyli gotowe projekty, Polska "wygra tę bitwę o kolejne środki unijne w kolejnej perspektywie".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: pieniądze, ministerstwo infrastrukruktury, andrzej adamczyk, unijne środki, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-04-2019

WSI na kilometr cuchniedlaczego Broniarz nie robił strajków, jak rząd PO-PSL 2500 szkół zlikwidował, 40 tysięcy nauczycieli wyrzucił i pensje w oświacie na 5 lat zamroził?

08-04-2019

ADAMSzansę Polska ma, tyle że nieudacznictwo PiSowskie jest na najlepszej drodze by efekt był PiSowski czyli marny.

08-04-2019

NoPiS..."wyimaginowna wspólnota..." WYIMAGINOWANE PIENIĄDZE....

Rozwiń komentarze (15)