Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

Banki zapowiadają walkę o pieniądze. Nie odpuszczą frankowiczom tak łatwo

68
Podziel się:

Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wyrok, zgodnie z którym w przypadku unieważnienia umowy kredytowej bank nie może domagać się od klienta wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Związek Banków Polskich poinformował, że w związku z tym będzie teraz prawdopodobnie walczył o waloryzację kapitału.

Banki zapowiadają walkę o pieniądze. Nie odpuszczą frankowiczom tak łatwo
Banki zapowiadają walkę o pieniądze. Nie odpuszczą frankowiczom tak łatwo (Adobe Stock, polsen)

- Banki, mając na uwadze chęć uniknięcia przedawnienia roszczeń w sądowych sporach z frankowiczami, będą składały kontrpozwy, których elementem po wyroku TSUE nie będzie roszczenie o zapłatę za kapitał, tylko z dużym prawdopodobieństwem kwestia żądań waloryzacji tych środków - poinformował we wtorek prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek podczas konferencji BankTech 2023.

- Kontrpozwy to nie jest kwestia jakiejś formuły reakcji ze strony banków na pozwy składane przez kredytobiorców. To jest okoliczność, która wobec uchwały Sądu Najwyższego z 2021 roku, liczącej okres przedawnienia jako 3 lata od momentu zakwestionowania kredytowego jest koniecznością. Pozwy i kontrpozwy do tych pozwów będą dalej kontynuowane - powiedział Białek na konferencji BankTech 2023.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rządowy program już rozruszał rynek. "Duży wzrost rezerwacji mieszkań"

- Elementem tych kontrpozów, zamiast tzw. wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, będzie z dużym prawdopodobieństwem kwestia żądań waloryzacji tych środków, czyli uwzględnienia kosztu pieniądza w czasie - dodał.

TSUE po stronie frankowiczów

Przypomnijmy, w ubiegły czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok dotyczący kwestii rekompensaty dla banków za kapitał postawiony do dyspozycji klienta w ramach umowy kredytu mieszkaniowego, która to umowa została unieważniona. TSUE orzekł, że banki nie mogą żądać wynagrodzenia za kapitał, za to takiego wynagrodzenia mogą żądać klienci.

To przełomowy wyrok dla sektora bankowego i frankowiczów. Banki łącznie udzieliły ok. 750 tys. kredytów frankowych, z czego ponad 400 tys. kredytów już spłacono. W sądach toczy się 130 tys. spraw przeciwko bankom. W większości o unieważnienie umowy kredytowej. Ponad 60 tys. klientów poszło na ugodę i przewalutowało kredyt na złotowy.

Koszty poniosą wszyscy klienci?

- Czwartkowy wyrok TSUE zmniejszy możliwości finansowania gospodarki przez banki, koszty takiego rozstrzygnięcia poniosą wszyscy klienci banków - komentował po decyzji unijnego trybunału prezes ZBP Tadeusz Białek. Dodał, że pod znakiem zapytania pozostaje sensowność dalszego udzielania kredytów długoterminowych. Również Urząd Komisji Nadzoru Finansowego prognozuje, że "erozja kapitałów banków" będzie miała negatywne skutki dla gospodarki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(68)
WYRÓŻNIONE
Pablo
rok temu
Temat już nieaktualny. Banksterzy w panice nue doczytali dokładnie wyroku TSUE, które ewentualność waloryzacji też odrzuciło. Tak, że nawet brzytwy się nue chwycicie złodzieje w białych kołnierzykach.
@@@
rok temu
Niestety bankowcy nadal nie uczą się na własnych błędach. Im dłużej "walczą" tym więcej tracą. Co chwila wymyślają jakieś naciągane karykaturalne konstrukcje prawne które obracają się przeciwko nim. Kiedyś zrównanie kredytów CHF i PLN było koszmarem bankowców, dziś jest ich marzeniem. Wkrótce może się okazać, że te krótkowzroczne chytrusy zatęsknią jeszcze do tego co jest dziś bo skończy się to tak jak we Francji.
Aga
rok temu
Drodzy bankierzy już Wam się nic nie należy. Chcieliście oszukać i okraść ludzi to teraz wy ponosicie konsekwencje i musicie mieć stratę żebyście zrozumieli, że nie warto oszukiwać. Inna sprawa że gdybyście poszli na ugodę wcześniej i wzięli ma siebie połowę kosztów to dzisiaj nie byłoby tematu. Nie chcieliście jednak o tym słyszeć. To jest zwykłą arogancja i tupet z waszej strony.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (68)
Adam
rok temu
ja nie moge narzekac, wzialem 130 000 frankow, bank na ostatniej fali pozwow zaproponowal ugode obcinajac mi dlug o 40 000, zaakcpetowalem, wyszlo taniej niz gdybm bral kredyt w zlotowce.
Nie ustępować...
rok temu
Frankowicze powinni siedzieć w więzieniu za głupotę . Kredyty , leasingi i zadarte nosy. Ani kroku wstecz , niech płacą jak podpisali umowy Chcieli być mądrzejsi ? Jak by Franek był po 1 zł to byłaby pretensja że trzeba mniej oddać? Żadnych negocjacji i dopłat Państwowych dla cwaniaków. Namówił mnie Pan w banku , serio? Na bazar idę po pomidora i wracam z ogórkiem bo sprzedawca mnie namówił?
Rtt
rok temu
Ale ludzie wiedzieli na co się piszą, mogli wziąść kredyt złotówkowy ale ten był oprocentowany np na 10 % a frankowy np na 1,5- 2% ja sam wziąłem pożyczkę w pracy do tego zwykły kredyt bankowy z kosmicznym oprocentowaniem + oszczędności i jakoś zdołałem kupić mieszkanie. Pytanie dlaczego nikt nie weźmie w obronę osób które wzięły kredyty w złotówkach?? Suma sumarum może wyjdzie że to co spłacili w złotówkach i w frankach wyjdzie na to samo?? Może są gdzieś jakieś obliczenia?
Kazio
rok temu
Chciałbym zobaczyć proces gdzie sytuacja jest odwrotna, frank jest po 1 zł. Ilu frankowiczów darłoby kopary?
Wolny
rok temu
Bank wie na co pożyczał. Zamiast pieniędzy powinien przejąć nieruchomość i zamknąć umowę kredytową. Stan pierwotny przywrócony.
...
Następna strona