Notowania

banknoty
19.01.2020 15:41

Banknoty NBP. Ich liczba podwoiła się i "żyją" dłużej

Na rynku jest ponad 2 mld banknotów wydanych przez NBP. Ich liczba systematycznie rośnie, a na dodatek dłużej utrzymują się w obiegu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Banknotów coraz więcej i dłużej zostają w obiegu. (Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER)

Najnowsze statystyki NBP pokazują, że na koniec 2019 roku w obiegu były około 2 mld 250 mln 800 tys. sztuk banknotów. Mowa tylko o polskiej walucie.

Co ciekawe, w ciągu dekady ich liczba się podwoiła. W połowie ubiegłego roku pękły 2 mld, a teraz dobiliśmy do prawie 2,26 mld. Uwzględniając wartość nominałów wychodzi na to, że na rynku w papierze jest ponad 233 mld zł.

Jaki jest najpopularniejszy banknot? Zdecydowanie numerem jeden jest stuzłotówka z wizerunkiem króla Władysława II Jagiełły. To blisko 60 proc. wszystkich banknotów. Na drugim miejscu jest dwusetka, a podium zamyka 50 zł. Popularniejsze są dziesięciozłotówki niż dwudziestozłotówki.

Polskie złoto wróciło do NBP. Bartłomiej Sienkiewicz: zupełny absurd

Zdecydowanie najmniej jest banknotów o nominale 500 zł - niecałe 21 mln sztuk. Jest to jednak najnowszy rodzaj banknotu, który w statystykach NBP widnieje dopiero od 2017 roku.

Pieniędzy w obiegu jest więcej i też rzadziej z niego wypadają. NBP wylicza, że przeciętny banknot po opuszczeniu murów banku centralnego wraca do niego po około 389 dniach.

Okres rotacji systematycznie zwiększa się. Podobnie jak z liczbą banknotów, czas ten w dekadę podwoił się. Można więc powiedzieć, że królowie z banknotów "żyją" dłużej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: banknoty, nbp, pieniądze, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-01-2020

ferdDrukować, drukować ! bo zabraknie na programy a idą wybory.

19-01-2020

bolekWiec wkrotce wszyscy bedziemy bogaci.

19-01-2020

KropKiedy pensje w milionach ?

Rozwiń komentarze (110)