Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

Coś się zmienia w decyzjach sądów. Coraz częściej stają po stronie frankowiczów

51
Podziel się:

Sądy coraz częściej pomijają linię orzecznictwa wyznaczoną przez Sąd Najwyższy, dotyczącą odsetek za opóźnienie w sprawach frankowych - podaje serwis Prawo.pl. Zamiast podejmowania niekorzystnych dla frankowiczów decyzji, stają po ich stronie.

Coś się zmienia w decyzjach sądów. Coraz częściej stają po stronie frankowiczów
Coś się zmienia w decyzjach sądów. Coraz częściej stają po stronie frankowiczów (Adobe Stock, Miljan Živković)

Serwis przyjrzał się podejściu sadów do uchwały Sądu Najwyższego z maja 2021 r., w myśl której odsetki za opóźnienie należą się kredytobiorcom frankowym dopiero po ich przesłuchaniu przez sąd i wyrażeniu zgody na nieważność umowy kredytu. Jak podaje Prawo.pl, prawnicy uważają, że SN niewłaściwie odczytał zalecenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w kwestii obowiązku poinformowania konsumentów o skutkach nieważności ich umów i odebrania oświadczenia o zgodzie na jej upadek.

Co miał na myśli TSUE

- Pogląd TSUE ma wyłącznie jedno zadanie: chronić konsumentów przed negatywnymi skutkami upadku umowy, a nie zabierać należne im odsetki - ocenia Andrzej Zorski, adwokat, wspólnik w Pilawska Zorski Adwokaci, cytowany przez Prawo.pl. - Nie ulega też wątpliwości, że skoro konsument wzywa bank do zapłaty lub pozywa w oparciu o nieważność umowy, to już manifestuje taką wolę i to powinno oznaczać wymagalność roszczenia i naliczanie odsetek - dodaje.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polaków nie stać na mieszkania. Ekspertka: to wina polityki państwa

Serwis przypomina, że linia orzecznictwa wyznaczona przez SN uderza w oczywiste interesy frankowiczów. Sądy są zakorkowane, a liczba spraw frankowych jest tak duża, że pomiędzy wezwaniem do zapłaty a pierwszą rozprawą nierzadko mijają nawet dwa-trzy lata, a banki przez cały ten okres pozostają przecież w opóźnieniu w spełnieniu świadczenia na rzecz kredytobiorców.

- Zasądzanie odsetek dopiero od oświadczenia prowadziłoby do bezzasadnego uprzywilejowania banku i wręcz zachęcało go do przewlekania procesu i odraczania w czasie rozprawy z przesłuchaniem kredytobiorców - tłumaczy w rozmowie z Prawo.pl mec. Tomasz Konieczny, radca prawny i partner w kancelarii Konieczny, Polak Partnerzy. - Naruszałoby też sankcyjny charakter unijnej dyrektywy 93/13, chroniącej konsumentów, oraz niweczyło długofalowy skutek odstraszający - twierdzi.

Widać zmiany w orzecznictwie

Serwus zauważa, że do tej pory z powodu uchwały Sądu Najwyższego orzecznictwo sądów w sprawie odsetek nie było jednolite. Przeważały jednak wyroki uwzględniające pogląd SN. Teraz zaczyna się to stopniowo zmieniać.

- Z naszych doświadczeń wynika, że orzecznictwo sądów powszechnych co do terminu, od którego kredytobiorcy należą się odsetki ustawowe za opóźnienie od zasądzonej kwoty głównej, rzeczywiście przestaje być jednolite - mówi, cytowana przez serwis, Zuzanna Chojecka, adwokat, Senior Associate w Praktyce Postępowań Spornych kancelarii Domański Zakrzewski Palinka, reprezentująca przed sądem banki.

Przypomnijmy, że rośnie liczba korzystnych dla kredytobiorców wyroków w sprawach frankowych. Z danych rynkowych zebranych przez Votum Robin Lawyers wynika, że w 2022 roku zapadło 9596 wyroków w sprawach frankowych. Aż 9320 z nich, czyli 97,1 proc., było korzystnych dla kredytobiorców. Tylko 256 (2,7 proc.) było korzystnych dla banków, a w 20 sprawach (0,2 proc.) doszło do uchylenia wyroku przez sąd drugiej instancji instancji i przekazania go do ponownego rozpoznania sądowi pierwszej instancji.

Dla porównania - w 2021 roku według danych, do których dotarła firma Votum Robin Lawyers, w sprawach frankowych było 2780 decyzji sądów. Już wtedy jednak klienci w miażdżącej większości wygrywali z bankami. Korzystnie dla kredytobiorców zakończyło się 2646 spraw, czyli 95 proc. ogółu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(51)
swa
10 miesięcy temu
PIS chiał przywłacić sondy aby byli jego
swa
10 miesięcy temu
PIS chiał przypłacić sondy aby byli jego
Hhjuuugrergvj...
10 miesięcy temu
Przestać płacić tą lichwę i wtedy bankstery też będą się spieszyć z procesem!!!!!!!!!!!!!!! Wszyscy już wiedzą, że to był perfidnie zaplanowany przekręt na franka którego NIGDY nie było!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Hhhyuuugyyhhg...
10 miesięcy temu
Banksterzy za przekręt na franka którego NIGDY nie było powinny ponieść dotkliwie kary nie tylko finansowe!!!!!! Powinny być WRESZCIE KARY więzienia za tą lichwę!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ktoś znów wprowadził ten przekręt, który już był ćwiczony przez banksterów w Australii w latach 80 tych!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Babcia
10 miesięcy temu
Już 15 miesięcy czekam na księgę wieczystą , mimo , że notariusz 15 miesięcy temu wysłał akt notarialny i pieniądze do VI wydz. ksiąg wieczystych na Mokotowie w Warszawie . Tak działają sądy i trzeba tą informację wysłać do Pana Zbyszka z MS , aby nakrzyczał na pracowników VI wydziału kw na Mokotowie w Warszawie .
...
Następna strona