Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Credit Suisse: 10 proc. najbogatszych w Polsce ma ponad połowę całego majątku Polaków

9
Podziel się:

W Polsce przybywa milionerów i to takich, których majątki liczy się w dolarach. W kraju nad Wisłą mamy już 116 tys. milionerów dolarowych, a do tego ponad 3,2 mln osób ma majątki przekraczające 100 tys. dol. Ta grupa trzyma ponad połowę majątku wszystkich Polaków.

Najbogatsi trzymają na kontach więcej, niż ponad połowa wszystkich Polaków. Raport Credit Suisse
Najbogatsi trzymają na kontach więcej, niż ponad połowa wszystkich Polaków. Raport Credit Suisse (Fotolia, yahyaikiz)

W Polsce mieszka obecnie 116 tys. milionerów dolarowych oraz 3 mln 237 tys. osób, których majątek przekracza 100 tys. dol – wynika z raportu Global Wealth Report 2019 przygotowanego przez szwajcarski bank Credit Suisse, który przytacza portal 300gospodarka.pl. To oznacza, że milionerzy dolarowi stanowią zaledwie 0,2 proc. społeczeństwa w Polsce.

Jak wskazano w raporcie, to wynik podobny do osiąganych w innych państwach naszego regionu, np. Czechach czy Rumunii (w obydwu państwach odsetek sięga 0,1 proc.). Dla porównania, w Niemczech milionerzy dolarowi stanowią 4,7 proc. społeczeństwa, w Wielkiej Brytanii – 5,3 proc., a w Chinach – 9,5 proc. Jednak to Stany Zjednoczone nadal zajmują czołową pozycję w dziedzinie "produkcji" bogactwa od 2008 r. – obecnie kraj ten jest domem dla 40 proc. wszystkich milionerów na świecie.

W Polsce grupa 10 proc. najbogatszych ludzi posiada ponad połowę (56 proc.) całego bogactwa. Z tego 1 proc. najbogatszych posiada 26,6 proc. całego bogactwa. Taki podział majątku w Polsce jest podobny do innych krajów na świecie, które postrzegamy jako rozwinięte demokracje: Holandii, Wielkiej Brytanii czy Włoch. Wskaźnik dla Polski poprawił się od zeszłego roku. Jeszcze w 2018 r. 10 proc. najbogatszych posiadało aż 62,4 proc. całego majątku, a najbardziej zamożny 1 proc. ludzi – prawie 34 proc.

Zobacz także: Obejrzyj: Najbogatszy człowiek się rozwodzi. Polacy a intercyzy

Dla porównania, w Rosji najbogatsze 10 proc. społeczeństwa ma 83 proc. całego majątku osobistego w tym kraju. To większa akumulacja niż np. w Stanach Zjednoczonych – 76 proc. i Chinach – 60 proc. Pod względem udziału grupy 10 proc. najbogatszych w majątku całego społeczeństwa stosunkowo najbardziej sprawiedliwie są takie kraje, jak Belgia (47 proc.), Japonia (48 proc.) i Słowacja (38 proc.)

Według badania, światowe bogactwo wzrosło w ciągu ostatniego roku o 2,6 proc. do 360 bln dolarów, a bogactwo na głowę mieszkańca osiągnęło rekordowy poziom 70 tys. 850 dolarów, co oznacza wzrost o 1,2 proc. od 2018 roku. Credit Suisse zauważył, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat tworzenie nowego bogactwa koncentrowało się właśnie wokół Chin i Stanów Zjednoczonych.

Jeśli chodzi o osoby z bardzo dużym majątkiem prywatnym (ponad 50 milionów dolarów na osobę), 56 tys. z nich posiada aktywa netto warte ponad 500 mln dolarów. Ameryka Północna wyprzedza wszystkie regiony pod względem liczby takich obywateli – 84 tys. (50 proc. wszystkich), a w Europie żyje ich 33,5 tys. (20 proc.). 22,7 tys. osób z bardzo dużym majątkiem mieszka w regionie Azji i Pacyfiku, z wyłączeniem Chin i Indii, i jest to 14 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

pieniądze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(9)
jozik
2 lata temu
Jeżeli majątek kk rozkłada się na tysiące członków tej organizacji,to te tysiące milionerów są mocno prawdopodobne.
Robol
3 lata temu
Majątek narodowy w latach 90 tych Balcerowicz i spółka rozdali kolesiom za grosze, a robole na bruk. Teraz milionerzy, dorobili się na ludzkiej krzywdzie.
matura to bzd...
3 lata temu
"Dla porównania, w Niemczech milionerzy dolarowi stanowią 4,7 proc. społeczeństwa, w Wielkiej Brytanii – 5,3 proc., a w Chinach – 9,5 proc." Co dziesiąty Chińczyk ma milion dolarów? Jakoś wątpię.
tak tak
3 lata temu
wraca czas chłopów pańszczyżnianych..
wyborca
3 lata temu
A Banas tez tam jest?